Kurzemes Vārds

01:00 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Pārdomas par dzīvokļa privatizāciju

kirils bobrovs

Vairums iebildumu pret dzīvokļu privatizāciju saistīti ar to, ka mūsu dzīvokļu fonds ir ārkārtīgi sliktā kārtībā. Sīkāk par to, šķiet, nav vajadzības stāstīt. Nav kārtībā jumti, ir norautas vai galīgi izrūsējušas ūdens teknes, nolietojušās iekšējās komunikācijas, salauztas durvis un pastkastes, blokmājās sūcas mitrums sadurvietās, dzīvokļos ieviesies pelējums tādēļ, ka atvienotas apkures sekcijas. Šur tur applūst pagrabtelpas, daudzās vietās nepieciešams labiekārtot teritoriju ap namiem un tā tālāk. Īsāk sakot, pēc privatizācijas remontdarbiem nepietiks nekādas naudas.

Interesantu eksperimentu uzsākuši Siļķu ielas 16.nama iedzīvotāji. Viņi uzrakstījuši Pilsētas domei un savai namu pārvaldei vēstuli, kurā paziņo, ka ir gatavi privatizēt savus dzīvokļus, taču tikai tad, ja pašvaldība izpildīs viņu prasības. Saraksts ir visai garš. Mēs to necitēsim. Gribētu aplūkot situāciju principiālā plaknē. Namu pārvalde tika vaļā ļoti viegli: atbildē uz kolektīvo vēstuli ir sacīts, ka trūkst līdzekļu remontam, bet šā nama iedzīvotāji ir parādā par īres maksu entos latus. Tā ir patiesība. Kaut gan es, piemēram, noteikti būtu apvainojies. Tādēļ, ka par dzīvokli maksāju kārtīgi, tādēļ, ka nekādas saistības attiecībā uz kaimiņiem neesmu uzņēmies. Tādēļ, ka mūsu namu pārvaldēm pēc īrnieku pirmā pieprasījuma jāsniedz informācija par to, kā iztērēta iekasētā īres maksa. Tādēļ, ka man par dzīvojamo telpu nomu ir līgums, kurā namu pārvalde apņēmusies remontēt namu. Turklāt tur nav nekādas piebildes par to, ka tas tiek darīts tikai tajos retajos gadījumos, kad ir nauda. Redziet, reizēm par naudu pie mums arī mēdz piemirst.

To, kas šeit sacīts, nevajag uzskatīt par kritiku. Tā ir vienīgi vēlēšanās tikt skaidrībā, salikt visu pa plauktiņiem. Interesanti, ko Siļķu ielas 16.nama īrniekiem atbildēs dome. Līdz šim, kad runa bija par dzīvokļu privatizāciju, tā aizbildinājās tikai ar vienu ārkārtīgi svarīgu faktu - likumā par privatizāciju nekas nav minēts par dzīvokļu fonda stāvokli vai tā kvalitatīvu sakārtošanu. Arī tas ir tiesa. Taču mūsu likumos ne vārda nav minēts arī par to, ka saule rītos uzlec, bet vakaros noriet. Kādēļ? Vienkārši tādēļ, ka tas ir visiem zināms, ka tiesisku kazusu saullēkta vai saulrieta dēļ pagaidām vēl nav bijis. Prātosim tālāk. Nevienā likumā nav teikts, ka dzīvojamā namā jābūt tādiem atribūtiem kā ieejas durvis vai jumts. Tas ir pats par sevi saprotams!

Taču ne tikai jumts vai durvis, bet arī daudz kas cits var kļūt par pamatu konfliktam. Tādēļ jāieskatās likumam pakļautajos aktos. Ceru, ka domes juristi to atgādinās domes vīriem, kuri atbildēs uz to cilvēku iesniegumu, kuri vēlas privatizēt savus dzīvokļus. Iesākumam pietiek atsaukties uz diviem dokumentiem - Dzīvojamo namu tehniskās ekspluatācijas noteikumiem un Namīpašumu sanitārās kārtības noteikumiem. Vēl ir arī Dzīvojamo namu kapitālā un kārtējā remonta noteikumi. Lieliski dokumenti! Ja kāds uzdrīkstētos tos tagad atcelt, tad gan rastos problēmas. Bet pašreiz viss ir labākajā kārtībā!

Izrādās, ka mūsu namiem ir jābūt kārtībā ne tikai divas nedēļas pirms dzīvokļu nodošanas jaunajiem īpašniekiem, ne tikai pavasarī vai rudenī, ne tikai darbadienās vai svētkos, ne tikai kādas komisijas ierašanās gadījumā, ne tikai pēc dzīvokļu īrnieku sabiedrības pretenzijām, ne tikai pēc saullēkta. Tie ir jāuztur kārtībā vienmēr, pastāvīgi. Lūk, te tas suns aprakts! Lūk, kādēļ privatizācijas komisija vai domes attiecīgais sektors ne ar kādu likumu savā darbībā netiek ierobežoti. Bet nosauktajos dokumentos minētas gan sienas, gan pagrabtelpas, gan pārsegumi, gan bēniņi, gan durvis - absolūti viss. Un nav pamata to apšaubīt.

Dzīvojamo namu tehniskās ekspluatācijas noteikumos paredzēti pat to vai citu dzīvojamo namu konstrukciju bojājumu novēršanas obligātie termiņi. Piemēram, ja jumts tek atsevišķās vietās, bojājums jānovērš diennakts laikā. Ūdensvada krānu un tualetes ūdenstvertņu tecēšana arī jānovērš diennakts laikā. Bojātas durvis un aizveramās ierīces vasarā jāsalabo piecu dienu laikā, bet ziemā - vienas dienas laikā. Paredzēts arī tas, kādai jābūt siltuma izolācijai bēniņos, un tas, ka pagrabtelpām jābūt pilnīgi sausām. Un nedrīkst būt nekādu plaisu sienās! Un nekādu vibrāciju ūdensvadā! Un kāpņu telpās jābūt noteiktajai temperatūrai. Un gružvadiem ir jāfunkcionē. Par naudu šajā dokumentā arī nav minēts ne vārda. Tātad - nekādu problēmu! Lai uzlec saule.