Kurzemes Vārds

06:46 Piektdiena, 7. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Spridzekļi

Mūsu laikraksta vakardienas numurā atkal rakstījām par atrastiem spridzekļiem. Šoreiz tie parādījās jūras izskalotajās kāpās Šķēdes jūrmalā, ne tik daudz liekot atcerēties Otrā pasaules kara norisi, kā atgādinot, ka šā kara atbalsis vēl ir visapkārt mums, un ej nu sazini, kuru brīdi tās liks sevi manīt.

Joprojām spridzekļus atrod, rāmi dusam mežos, ar zemi apbērtus un sūnām apaugušus, un, nedod Dievs, ja meža cirtējiem kāduziem patrāpās tieši tajā vietā sakurt ugunskuru. Joprojām spridzekļi izaug it kā no zemes, kad pavasarī uzar laukus, joprojām tie biedē būvlaukumos pilsētās, ekskavatoru un buldozeru uzvandīti, un joprojām pazib uz "Liepājas metalurgu" vestajos metāllūžņos. Cik tad sen, kad pie vienas no Liepājas apkārtnes dzelzceļa stacijām daždažādi šāviņi gulēja zemē tik plašā teritorijā un tik cieši cits pie cita, ka likās, tur bijis mīnu lauks.

Bet vai jūs zināt, kas guļ jūsu mājas pagrabā, malkas šķūnītī, pagalmā vai sētmalā? Vai puišeļi nav atstājuši kādu kaudzīti šāviņu, kurus savulaik bez lielām pūlēm varēja izķeksēt no munīcijas noliktavām Karostā? Protams, tas nebija tik vienkārši kā pēckara gados, kad dažāda kalibra un veida bumbas, šāviņi, mīnas, rokasgranātas gulēja, sakrautas grēdās gluži kā malka, pat neviena neapsargātas. Un arī upuru skaitu tagad nevar salīdzināt ar pēckara laiku, kad vai ik pārdienas dzirdēja runājam, ka tas un tas puika uzgājis gaisā, knibinādamies ar munīciju, tas ticis cauri ar norautu roku vai atrautu kāju, savukārt no tiem, kas sakūra ugunskuru ar šāviņiem piekrauta dzelzceļa vagona tuvumā, pāri nav palicis nekas.

Un tomēr, un tomēr. Ja puišelis var ienest šāviņu dzīvoklī un niekoties ar to tik ilgi, līdz tas sprāgst, tad var no rīta līdz vakaram vainot visus dienestus pēc kārtas par nolaidību, var nolikt sargus visapkārt aizdomīgajiem objektiem, var skolai pārmest, cik vien tīk, ka tā nav brīdinājusi, taču nekas nemainīsies, iekams šie spridzekļi gulēs mums visapkārt, vienalga, zem zemes vai virs tās.