Kurzemes Vārds

06:35 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Rīt - pareizticīgo Lieldienas

Vakar pareizticīgie kristieši atzīmēja Lielo piektdienu. Beidzies lielais gavēnis. Rīt pēc pareizticīgo baznīcas kalendāra tiek atzīmētas Lieldienas - Jēzus Kristus Augšāmcelšanās diena. Šovakar visos mūsu pilsētas pareizticīgo dievnamos notiek nakts svētku dievkalpojumi ar krusta gājienu un svētku mielasta svētīšanu.

Tikšanās ar valsts ministri

Aizvakar Liepāju apciemoja valsts ieņēmumu ministre A.Poča un Pilsētas domē sarīkoja preses konferenci. Viņa pastāstīja par savas vizītes mērķi. Galvenais bijis apspriest Pilsētas domes priekšsēdētāja U.Seska priekšlikumu par ienākumu nodokļa iekasēšanas kārtības līguma noslēgšanu. Bija Valsts ieņēmumu dienesta nodaļas apmeklējums. Interesi izraisījis arī viss, kas saistīts ar Speciālo ekonomisko zonu. Ministre pastāstīja par reformām finansu un nodokļu iekasēšanas jomā, par dažādiem viedokļiem šajā jautājumā. Starp citu, Liepājas rajons līdz šim vēl nav iekļauts kopējā VID datorsistēmā. Šī problēma jāatrisina pēc iespējas drīzāk. Runa bija arī par kadru kvalifikācijas paaugstināšanu, nozares tehnisko apgādi un nodokļu parāda dzēšanu par iepriekšējiem gadiem. A.Poča atbildēja uz žurnālistu jautājumiem.

Koksa rūpnīcas būves investori parakstījuši nodomu protokolu

Šonedēļ divas dienas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldē strādāja investoru pārstāvji no angļu firmas "Chartwell", kas Liepājā iecerējuši uzbūvēt koksa rūpnīcu. Šā projekta īstenošanai paredzēts izlietot vairākus simtus miljonu dolāru. Investori ieradās ar nodomu protokola projektu, un divas dienas SEZ speciālisti kopā ar viņiem strādāja, noslīpējot tā nosacījumus tā, lai tas apmierinātu abas puses. Pirms aizbraukšanas angļu investoru firmas pārstāvji nodomu protokolu parakstīja, taču tagad tas vēl jāizdara Pilsētas domes un SEZ vadītājiem. Ja trīspusējo protokolu parakstīs, tad rūpnīcas būvdarbi varētu sākties jau šogad. To pirmo fāzi plānots pabeigt 2000.gadā.

Pašvaldība gatava lūgt palīdzību pat Satversmes tiesai

Kā vakar preses stundā žurnālistiem pastāstīja domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, saruna ar valsts ieņēmumu ministri Aiju Poču, kas šonedēļ apmeklēja Liepāju, nav bijusi pozitīva attiecībā uz pašvaldības un pilsētas interesēm. Runa ir par iedzīvotāju ieņēmumu nodokļa iekasēšanas kārtību un sadali. Teorētiski pašvaldībai ir tiesības uz 71,6 procentiem šā nodokļa, bet faktiski tā savu daļu nesaņem pilnā apjomā. "Problēma ir Valsts kasē," teica U.Sesks. Jo tieši caur šo iestādi iekasētā nauda nonāk pašvaldības budžetā. Diemžēl tā tiek rēķināta 1996.gada pēdējo deviņu mēnešu un 1997.gada pirmo trīs mēnešu līmenī, kas neatbilst pašreizējai ienākumu nodokļa summai. U.Sesks paziņoja, ka "Aija Poča vēl nav visa Finansu ministrija, un pašvaldība ir apņēmības pilna par savām tiesībām cīnīsies - ja būs nepieciešams, pat līdz Satversmes tiesai".

Apsveikumi mazo bāreņu pašai galvenajai mammai

Vakar draugu, kolēģu un, protams, mazo audzēkņu silti sveikta, savu jubileju atzīmēja Bērnu un bāreņu aprūpes centra "Liepāja" galvenā ārste Astra Jansone. Viņa pazīstama ne tikai kā iejūtīga mazo bāreņu pati "galvenā mamma", bet arī kā bērnu ķirurģe un Veselības aizsardzības komisijas locekle, kura vienmēr aktīvi iestājas par veselības aizsardzības jautājumiem un to risinājumiem tā, lai neciestu slimnieki. Tādēļ arī jubilejas reizē skanēja tik daudz sirsnīgu apsveikumu. Bija daudz ziedu. Viņa saņēma arī Labklājības ministrijas Atzinības rakstu, kuru pasniedza Sociālās palīdzības departamenta direktora vietniece Baiba Baltiņa.

Dāņi par novitātēm sociālajā pedagoģijā

Pašreiz Liepājas Pedagoģiskajā augstskolā strādā vieslektori no Dānijas. Tie ir sociālās pedagoģijas speciālisti Brita Norgaarda un Ēriks Pedersens no Alborgas Skipera Klementa Pedagoģiskās augstskolas. Šī sadarbība ar Dānijas kolēģiem ir iesāktā turpinājums, bet jaunums ir tāds, ka šoreiz viņi vada nodarbības un lasa lekcijas ne tikai sociālās pedagoģijas specialitātes studentiem, bet arī māca pasniedzējus, vadot kursu par jaunākām sociālās pedagoģijas darba formām Dānijā. Nodarbību noslēgumā LPA mācībspēki saņems attiecīgu sertifikātu.

Atvērs jaunu prāmju līniju

Kā redakciju informēja stividoruzņēmuma "Terrabalt" ģenerāldirektors Juris Solovjovs, 1.maijā paredzēts atklāt jaunu prāmju līniju, kas Liepāju savienos ar Dānijas pilsētu Arhansu. Tā atrodas netālu no Kopenhāgenas, un prāmis turp un atpakaļ kursēs divreiz nedēļā. Līdz ar jaunās līnijas atklāšanu Liepājai jau būs trīs prāmju maršruti. Un nedēļā pa tiem notiks desmit reisi, jo jau patlaban sešreiz nedēļā prāmis dodas uz Zviedriju un divreiz uz Vāciju.

Somu žurnālisti interesējas par SEZ

Šonedēļ mūsu pilsētu, braucot no Igaunijas uz Latviju un Lietuvu un tādējādi iepazīstot Baltijas valstis, apmeklēja Somijas žurnālistu grupa, kuru vadīja firmas "Baltic Window oy" pārstāvis Pekka Heiskanens. Preses pārstāvjus interesēja galvenokārt ekonomiska rakstura jautājumi, kā arī tūrisma un atpūtas organizēšanas iespējas Baltijā. Viņi tikās ar SEZ pārvaldnieku Guntaru Krieviņu, kurš ciemiņus iepazīstināja ar ostas un zonas attīstības tendencēm. Somijas žurnālisti izteicās, ka drīzumā gatavojoties izdot tūrisma katalogu, kurā būšot ietilpināta arī informācija par Latviju, Lietuvu un Igauniju.

Par ūdeni un kanalizāciju

Aizvakar, vakar un šodien Ūdensvada un kanalizācijas saimniecības pārvaldē kārtējo reizi strādāja Pasaules bankas 14 speciālistu grupa. Viņi pārstāvēja arī Norčepingas (Zviedrija) ūdensvada uzņēmumu, firmas "Nefko" un "SIDA". Misijas galvenais uzdevums bija izanalizēt tagadējo finansu situāciju pārvaldē, novērtēt šobrīd veicamo būvdarbu gaitu, turpmākās attīstības perspektīvas, uzņēmuma pārveidi sabiedrībā ar ierobežotu atbildību un apmainīties domām ar Pilsētas domes vadītājiem.

Gripa vēl nerimstas

Lai gan aprīlis ir jau pusē, otro nedēļu Liepājā turpinās gripas epidēmija. Saslimstība tika reģistrēta jau iepriekš, taču ārsti prognozēja, ka epidēmijas nebūs, bet tas tomēr notika. Mediķi apgalvo, ka situācija, kāda ir šogad, neesot visai bieži novērojama, ja parasti ar gripu slimo daudz agrāk - aprīlis nu nemaz vairs nav gripas mēnesis. Augstās saslimstības dēļ, piemēram, Centrālajā slimnīcā turpinās karantīnas režīms, bet pilsētā ar Vides veselības centra rekomendāciju pārtraukts rīkot dažādus masu pasākumus bērniem. Tā būs līdz laikam, kamēr saslimstība samazināsies. Masveidā slēgt bērnudārzus vai skolas gan nav nolemts. Kā sacīja Vides veselības centra darbinieces, katrā mācību iestādē esot jālemjot atsevišķi, vai tas nepieciešams.

Danutas Lipstas audiokasete "Latvija"

Par tēvzemi, par kritušo varoņu piemiņu, par mīlestību un dzimto dabu - tāds ir audiokasetes "Latvija" saturs, kuras teksta un mūzikas autore ir Danuta Lipsta. Viņa 1962.gadā beigusi Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolu un tagad strādā Saldū par klavierskolotāju. Dziesmas iedziedājis Normunds Vasilis, pie sintezatora ir Zigurds Turss. Tagad šī audiokasete ir arī Centrālās zinātniskās bibliotēkas fonotēkā, un to var noklausīties visi interesenti.

Māmiņ, paskaties tu arī!

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, arī bērnudārza skolas "Liepājas pulss" mazie audzēkņi vēlējās parādīt saviem vecākiem un draugiem, ko viņi audzinātāju un skolotāju vadībā iemācījušies. Bērni bija sagatavojuši koncertu, iemācījušies jaukas dziesmiņas un dzejolīšus un sarīkojuši darbiņu izstādi. "Liepājas pulsa" pedagogi bez visām citām zināšanām cenšas attīstīt arī dažādas iemaņas, arī bērniem dot sirdssiltuma stundas. Visi - gan bērndārznieki, gan skolēni gatavoja atslēdziņas, un visi kopā domāja, ko ar tām vajadzēju aizslēgt, bet ko - tieši otrādi - atslēgt.

Desmit no divdesmit četriem

No Liepājas pilsētas skolām uz Kurzemes novada vizuālās mākslas olimpiādi Kuldīgā devās 24 puiši un meitenes. Uzdevums bija visai grūts, jo tēmas visas prasīja zināmu fantāzijas lidojumu. Desmit liepājnieki mājās atgriezās ar diplomiem. Tie ir 1.vidusskolas 8.klases skolnieces Laura Kazberāviča, Laura Žāže un Kristiāna Valda, divi astotklasnieki - Arnis Ševeļkovs un Jurijs Skovronskis no 3.pamatskolas, 4.klases skolniece Katrīna Budovska un 7.klases skolnieks Māris Lagzdiņš (abi no J.Čakstes 10.vidusskolas), arī Alesja Gura (15.vidusskolas 2.klase), Anita Bažejeva (Centra sākumskolas 1.klase) un Aleksandrs Ganža (7.vidusskolas 10.klase). Šo skolēnu panākumus par savu uzvaru var uzskatīt arī viņu zīmēšanas skolotāji, kuri pratuši saskatīt un iedvesmot talantu.

Sarkanā Krusta tālrunis nav slēgts

Nepatīkams pārpratums noticis, Sarkanā Krusta Liepājas komitejai pārceļoties uz jaunajām telpām bijušās Bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļas ēkā. Bijusī ķirurģe Biruta Liede gribējusi sazvanīt komitejas vadītāju Annu Krilovu, lai informētu, ka ar Liepājas nodaļu vēlas sadarboties Sarkanā Krusta pārstāvji no Zviedrijas. Taču pa uzziņu tālruni 118 Liedes kundzei paziņots, ka Liepājas Sarkanā Krusta tālruņa numurs slēgts pēc Sarkanā Krusta darbinieku lūguma. Taču izrādījās, ka tas ir pārpratums. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Anna Krilova, slēgts ir numurs, kas Sarkanajam Krustam bija vecajās telpās un viņai neesot ienācis prātā, ka pašai ir uzziņu dienesta darbiniekiem jāpiesaka jaunais telefona numurs. A.Krilova atvainojas visiem, kam ir gadījies līdzīgs nepatīkams brīdis un lūdza pateikt, ka Sarkanais Krusts ir pieejams jebkuram liepājniekam un to var arī sazvanīt pa tālruni 3480345 (vadītājai) vai 3480346 (Jaunatnes Sarkanais Krusts). Jaunie numuri ir atrodami jaunajā tālruņu katalogā un nu ir iespējams tos uzzināt arī uzziņu dienestā.

Iesim talkot!

Par to, cik skaista bija un cik skaista varētu būt Karosta, pratīs pastāstīt un pašķendēties ne viens vien. Bet, cik ir to, kas būtu ar mieru savas pilsētas labā arī kaut ko savām rokām darīt? Nupat ir radusies izdevība to arī parādīt. Liepājas Īrnieku biedrība aicina visus īrniekus atbalstīt Vides izglītības centra rīkoto pavasara talku Karostā. Tā notiks pirmdien, 20.aprīlī, pulksten 11. Pulcēšanās pie Karostas namu pārvaldes.