Kurzemes Vārds

11:34 Piektdiena, 28. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Dzelzceļa tarifi sāk kavēt attīstību

Liepājas SEZ līdzšinējās darbības pārskatā secināts, ka dzelzceļa tarifu politika sākusi kavēt uzņēmējdarbību. Pastāvošie dzelzceļa transporta noteikumi atļauj akciju sabiedrībai "Latvijas dzelzceļš" kravu pārvadāšanai no ostas līdz noliktavām SEZ teritorijā Brīvības ielā piemērot augstāko tarifu. Tādēļ kravu nogāde no ostas uz Latvijas robežu caur muitas noliktavām sadārdzinās vidēji divas reizes. Liepājas SEZ pārvalde izteikusi apsvērumu, ka šos tarifu noteikumus nedrīkstētu attiecināt uz brīvajām muitas zonām, kurās notiek kontrole. Ja tas turpināsies, problēma tuvākajā laikā var ļoti saasināties, jo paredzams, ka kravu pārdales centri veidosies tieši SEZ teritorijā. Kā otrs SEZ attīstību kavējošs faktors SEZ pārskatā nosaukta Ministru kabineta noteikumu realizācija, jo šobrīd nav skaidrības, kādi dokumenti nepieciešami preču un pakalpojumu piegādei brīvajās muitas zonās un kādi, lai apliecinātu būvniecības darbus.

Sacenšas Lejaskurzemes mūzikas skolu pūtēji

Saldū noslēdzies Lejaskurzemes mūzikas skolu pūšamo instrumentu nodaļu audzēkņu konkurss, kuru rīkoja Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas koledža, šās nodaļas vadītājs Herberts Niedriņš un direktora vietniece bērnu skolas darbā Natālija Sosunova. Konkursā piedalījās ap 40 audzēkņu no astoņām mūzikas skolām: Kuldīgas, Skrundas, Aizputes, Saldus, Priekules, Nīcas, Pāvilostas un Liepājas. Audzēkņi, startējot divās grupās, katrā specialitātē (flauta, oboja, klarnete, trompete, mežrags, tenors, baritons, trombons, tūba, kā arī vēl sitamie instrumenti) izpildīja vienu obligāto un vienu izvēles skaņdarbu. Jaunākajā grupā koka pūšamo instrumentu specialitātē 1.vietu nepiešķīra, 2.vietā ierindojās Kuldīga, bet 3.vietu dalīja divi liepājnieki: Tovijs Kovnators un Dārta Vīksna - skolotāja K.Štempele. Metāla pūšamo iznstrumentu specialitātē 1.vietā Priekule, 2.vietā mūsu mežradznieks Māris Rukuts - skolotāja D.Kuksina, 3.vietā Edgars Kuksins - sitamie instrumenti, skolotājs A.Krūziņš. Vecākajā grupā liepājnieki pirmajā trijniekā neiekļuva.

Mācās mācīt vācu valodu

Šodien uz Vāciju, uz mūsu māsupilsētu Darmštati pēc pilsētas partnerattiecību biroja ielūguma dodas seši Liepājas Pedagoģiskās augstskolas trešo kursu studenti, kuri izvēlējušies vācu valodas studiju programmu. Viņi iepazīsies, kā Vācijas skolās notiek šīs valodas stundas, paredzēta arī plaša kultūras programma un Tehniskās universitātes apmeklējums. Studenti Vācijā būs desmit dienas. Līdzīgi braucieni notiek regulāri, un šī ir jau ceturtā reize, kurā mūsu studenti, topošie vācu valodas skolotāji, iepazīstas ar to, kā šo valodu māca Vācijā.

Pēc liepājnieču iniciatīvas nodibināta vēl viena partija

Likās, ka Latvija jau tā pārsātināta ar politiskām partijām, ka vēl kādai vienkārši nav vietas, kur kāju nolikt, un nav arī ko darīt, lai nedublētos ar citām. Taču izrādās, ka var gan likt par sevi runāt, ja tikai labi grib. Pēc liepājnieču iniciatīvas nodibināta Latvijas Sieviešu partija, kuru vadīs liepājniece Ilze Sīkle, un tādējādi politisko spēku skaits mūsu valstī jau sniedzas stipri pāri skaitlim 40.

Tūrisms un zaļā zona

Pagājušajā nedēļā Liepājas māsupilsētā Nikebingā F uzturējās plaša Pilsētas domes delegācija - domes priekšsēdētāja vietnieks A.Jurkovskis, galvenais arhitekts U.Kaugurs, izpilddirektora vietniece A.Jansone un vides aizsardzības eksperte M.Zeltiņa. Šis brauciens saistīts ar Liepājas pilsētas attīstības plāna projekta izstrādi. Šoreiz par satikšanās un semināra norises vietu bija izvēlēta šī Dānijas pilsēta, kas ir viena no projekta dalībniecēm. Semināra temats bija veltīts tūrisma un pilsētas zaļās zonas attīstībai.

Blaumaniskā aktrise Amālija Jaunvalka

"Dzīvinoša gaisma staroja no aktrises" - ar šādu nosaukumu skatuves māksliniecei Amālijai Jaunvalkai, viņas 90. jubilejas atcerei veltīta literatūras izstāde 2.bibliotēkā. To arī ar saviem materiāliem papildinājis Liepājas teātra aktieris un vēsturnieks Zigurds Akmentiņš. Ekspozīcijā izvietotas teātra programmiņas, presē publicētās recenzijas un apraksti, fotogrāfijas no izrādēm un dzīves. Izstāde galvenokārt stāsta par Liepājas teātrim uzticīgās skatuves mākslinieces tās radošās biogrāfijas daļu, kas saistās ar latviešu klasiķa Rūdolfa Blaumaņa lugām, jo Amālijai Jaunvalkai viņš bija vistuvākais dramaturgs.

Atvērs jaunu prāmju līniju

Kā redakciju informēja stividoruzņēmuma "Terrabalt" ģenerāldirektors Juris Solovjovs, no 1.maija paredzēts atklāt jaunu prāmju līniju, kas Liepāju savienos ar Arhansas pilsētu Dānijā. Tā atrodas netālu no Kopenhāgenas, un prāmis turp un atpakaļ kursēs divreiz nedēļā. Līdz ar jaunās līnijas atklāšanu Liepājai būs jau trīs prāmju maršruti. Nedēļā pa tiem notiks desmit reisi, jo jau patlaban sešreiz nedēļā prāmis dodas uz Zviedriju un divreiz - uz Vāciju.

Studenti saņem pateicību

Turpinās Liepājas UAC un Pilsētas domes rīkotā uzņēmēju aptauja. Aptaujas veikšanā ar RTU Liepājas MZTK direktora V.Kārkliņa atbalstu tika iesaistīti šīs mācību iestādes audzēkņi. Darbu aptaujā pabeiguši 3.kursa specialitātes "Uzņēmējdarbības organizēšana un vadīšana" studenti. Pēc aptaujas rezultātiem no 165 uzņēmējiem 76 strādā dažādu pakalpojumu jomā, 11 ir ražošanas uzņēmumi, 36 - tirdzniecības uzņēmumi, 42 darbojas citās jomās. Vislielāko aktivitāti izrādījuši un pateicību no Liepājas UAC saņēmuši 3.kursa studenti Matīss Vecvagars, Kerija Galdika, Liene Grietmane un Verners Dobelis, "Kurzemes Vārdu" informēja Liepājas UAC.

Desmit no divdesmit četriem

No Liepājas pilsētas skolām uz Kurzemes novada vizuālās mākslas olimpiādi Kuldīgā devās 24 puiši un meitenes. Uzdevums bija visai grūts, jo tēmas visas prasīja zināmu fantāzijas lidojumu. Desmit liepājnieki mājās atgriezās ar diplomiem. Tie ir 1.vidusskolas 8.klases skolnieces Laura Kazberāviča, Laura Žāže un Kristiāna Valda, divi astotklasnieki - Arnis Ševeļkovs un Jurijs Skovronskis no 3.pamatskolas, 4.klases skolniece Katrīna Budovska un 7.klases skolnieks Māris Lagzdiņš (abi no J.Čakstes 10.vidusskolas), arī Alesja Gura (15.vidusskolas 2.klase), Anita Bažejeva (Centra sākumskolas 1.klase) un Aleksandrs Ganža (7.vidusskolas 10.klase). Šo skolēnu panākumus par savu uzvaru var uzskatīt arī viņu zīmēšanas skolotāji, kuri pratuši saskatīt un iedvesmot talantu.

Danutas Lipstas audiokasete "Latvija"

Par tēvzemi, par kritušo varoņu piemiņu, par mīlestību un dzimto dabu - tāds ir audiokasetes "Latvija" saturs, kuras teksta un mūzikas autore ir Danuta Lipsta. Viņa 1962.gadā beigusi Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolu un tagad strādā Saldū par klavierskolotāju. Dziesmas iedziedājis Normunds Vasilis, pie sintezatora ir Zigurds Turss. Tagad šī audiokasete ir arī Centrālās zinātniskās bibliotēkas fonotēkā, un to var noklausīties visi interesenti.

Sarkanā Krusta tālrunis nav slēgts

Nepatīkams pārpratums noticis, Sarkanā Krusta Liepājas komitejai pārceļoties uz jaunajām telpām bijušās Bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļas ēkā. Bijusī ķirurģe Biruta Liede gribējusi sazvanīt komitejas vadītāju Annu Krilovu, lai informētu, ka ar Liepājas nodaļu vēlas sadarboties Sarkanā Krusta pārstāvji no Zviedrijas. Taču pa uzziņu tālruni 118 Liedes kundzei paziņots, ka Liepājas Sarkanā Krusta tālruņa numurs slēgts pēc Sarkanā Krusta darbinieku lūguma. Taču izrādījās, ka tas ir pārpratums. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Anna Krilova, slēgts ir numurs, kas Sarkanajam Krustam bija vecajās telpās un viņai neesot ienācis prātā, ka pašai ir uzziņu dienesta darbiniekiem jāpiesaka jaunais telefona numurs. A.Krilova atvainojas visiem, kam ir gadījies līdzīgs nepatīkams brīdis un lūdza pateikt, ka Sarkanais Krusts ir pieejams jebkuram liepājniekam un to var arī sazvanīt pa tālruni 3480345 (vadītājai) vai 3480346 (Jaunatnes Sarkanais Krusts). Jaunie numuri ir atrodami jaunajā tālruņu katalogā un nu ir iespējams tos uzzināt arī uzziņu dienestā.