Kurzemes Vārds

22:37 Otrdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Priekšpavasaris saulaino krāsu uguņošanā

INDRA IMBOVICA

Ja astronomiskais kalendārs vēsta, ka pavasaris pie mums sācies jau 20.martā, tad Liepājā pat tagad, aprīļa otrajā pusē, ir tikai nojaušama tā tuvošanās. To priekšlaikus sajutuši vien mākslinieki. Par to liecina ekspozīcijas abās pilsētas galerijās - "Klintī" un "Rožu laukumā".

Galerijā "Klints" ar nosaukumu "20.gadsimta beigu māksla" savus darbus plašākas sabiedrības apskatei pirmo reizi rāda divi jauni, interesanti mākslinieki - Andris Dzērve un Andris Prigičevs. Abi Andri ir draugi, abi beiguši Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, viens - koktēlniecības, otrs - restaurācijas specialitāti, abi kopīgi veikuši daudz interesantu darbu, bet tagad abi bez koka pievērsušies arī glezniecībai. Un ne bez atzīstamiem panākumiem. Kā atklāšanā secināja galerijas īpašnieks Aivars Kleins, Lietišķās mākslas koledžas direktors Jānis Slaidiņš un citi klātesošie mākslinieki, abi Andri pārstāv to glezniecības manieri, kas patlaban ir aktuāla Eiropā. Viņu gleznas ārzemju galerijās iederētos tikpat labi, ja vien mūsu mākslinieki būtu tik turīgi, lai tur varētu izstādīt savus darbus.

Ekspozīcijā ir vienlīdz daudz gleznu, kā koka darbiņu. Šajā politiski un sadzīviski saspringtajā laikā pārsteidza abu mākslinieku optimisms, gaišums, kas plūda no pašiem un viņu darbiem. Savas izstādes atklāšanu abi Andri pārvērta par tādu kā mazu uguns aizdegšanas, gaismas nešanas rituālu. Varbūt tā bija pavasara pieburšana? Telpā bija ļoti daudz interesanti darinātu svečturu ar svecītēm - gan no kokosriekstu čaumalām, gan kokā ar metālu un akmeņiem, un tās visas tika aizdedzinātas. Sveču liesmas, gleznas, kurās izšķērdīgi dominē saules krāsas gluži kā uzspridzināts pavasaris, tas viss atsauc atmiņā latviešu dainas: Saulīt' balta noiedama, / Guļas zelta laiviņā; / No rītiņa celdamās / Apģērbjas sudrabā.

Domāju, šo burvību sajutīs katrs izstādes apmeklētājs.

XXX

Otrs pavasaris uzplaucis galerijā "Rožu laukums", kur savu pusgada veikumu pirmo reizi rādīja mākslinieces Velgas Gūtmanes audzēkņi no bērnu mākslas privātstudijas pie Katoļu sākumskolas. Sešpadsmit bērni vecumā no 8 līdz 11 gadiem rāda vairāk nekā 130 gleznojumus. Izstādē tik daudz nepārsteidz bērnu spilgtā un atraisītā fantāzija, kas būtībā ir raksturīga šim vecumam, bet gan zināma profesionalitāte un apskaužama krasu izjūta un garīgums, kas plūst no šiem darbiņiem. Ne velti ekspozīciju katru dienu apskata ļoti daudz cilvēku, jo bērnu gleznojumi ar savām dzīvespriecīgajām krāsām un pasaules uztveri burtiski fascinē un pievelk skatienus.

Par to izstādes atklāšanā runāja gan katoļu bīskaps Ārvaldis Andrejs Brumanis, svētot bērnus un viņu darbu, gan kritiķis Alberts Eglītis, mākslinieki Aldis Kļaviņš, Nora Vilmane, gan Katoļu sākumskolas direktore Vija Bethere un citi. A.Eglītis uzskata, ka bērnu atraisītība, radošā brīvība ir mākslinieces Velgas Gūtmanes nopelns, viņas pedagoģiskās dotības. Redzams, ka bērni mīl savu skolotāju, pielipuši viņai kā dadzīši. "Ne jau visi šie bērni dienās kļūs par māksliniekiem, bet darbs studijā ir nenovērtējams, tas dod sapratni par mākslu un patiesām vērtībām, tas audzina garīgumu," uzskata A.Eglītis.

Mazie mākslinieki savās gleznās attēlojuši ikdienā sastapto un pārdzīvoto: savus draudziņus sunīšus un kaķīšus, cirka māksliniekus, Lieldienu svētkus, savu pilsētu, draugus, vecākus, dabu...