Kurzemes Vārds

23:07 Otrdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Basketbola apskats

Trīs varianti groza bumbas pavasarim

EDGARS LŪSĒNS

Aprīļa un maija mija šogad Latvijas basketbolā ir ražas vākšanas laiks, un jau rīt sāksies Sprite basketbola līgas izšķirošās cīņas. Liepājas "Baltika/Kaija" pirmo ceturtdaļfināla spēli ar "LainERS" aizvadīs Rīgā, bet mēs raudzīsim apskatīt, kādas tad īsti ir Liepājas kluba izredzes šās sezonas izskaņā. Pēc "Kurzemes Vārda" domām, pirms šīm sacensībām bija izkristalizējušies trīs varianti, no kuriem liepājnieku sportisko godkāri spēj apmierināt tikai viens.

Pirmais variants saistīts ar komandas galvenā trenera Edvīna Sprūdes personību, kas viņnedēļ tika iztirzāta ne tikai visos Latvijas sporta laikrakstos, bet arī valsts lielākajās dienas avīzēs. Frāze "Divas tiesnešu svilpes mums izraka kapu", iespējams, ir pati dārgākā jaunāko laiku Latvijas basketbola vēsturē, jo tās cena, pēc Latvijas Basketbola līgas funkcionāru domām, ir vairāk nekā 30 latu par vienu vārdu.

Laikam gan nav vērts vēlreiz iztirzāt šā konflikta būtību, kas vairākkārt pārstāstīta. Ja Sprūde nesamaksātu 200 latus, Liepājas klubu pat varētu nepielaist pie spēles, kas nozīmētu, ka "Baltika/Kaija" šo sezonu būtu beigusi. Cik no tā ciestu Latvijas Basketbola līgas prestižs, cik - mūsu pilsētas basketbols, grūti izsvērt. Runā, ka divu spītnieku strīdā parasti piekāpjas gudrākais, un tādā gadījumā vismaz pagaidām tas būs Sprūde seniors, kurš vakar intervijā "Kurzemes Vārdam" teica, ka nolēmis naudu samaksāt. "Es sevi par vainīgu neuzskatu, un zinu, ka šo summu ar juristu palīdzību dabūšu atpakaļ," sacīja Edvīns Sprūde. "Taču nevaru atļauties riskēt ar visu komandu, jo īpaši tāpēc, ka par galveno treneri strādāju pēdējo gadu. Rīdzinieki jau paši saprot, ka pāršāvuši pār strīpu, un ir man pat piedāvājuši uzrakstīt iesniegumu, lai šo summu samazinātu. Taču man šāda pazemošanās nav nepieciešama, un es savu taisnību pierādīšu ar juristu palīdzību, taču tas nedrīkst kaitēt spēlētājiem."

Līdz ar to varam secināt, ka pirmais variants atkrīt, un pusfināla ceļazīmes liktenis tomēr izšķirsies basketbola laukumā.

Arī otrais variants nav mūsu komandai tīkams, tomēr, izvērtējot visus par un pret, jāsecina, ka nebūtu īpašs pārsteigums, ja pusfinālā tomēr spēlētu "LainERS". Abu vienību treneri ir uzsvēruši, ka pretinieki ir spēkos līdzīgas komandas, kurās visu izšķirs nianses. Ne visas no tām ir labvēlīgākas liepājniekiem. Sāksim ar to, ka mūsējiem triju spēļu gadījumā divas ir jāaizvada viesos. "Baltika/Kaija" vienību gan nevar nepārprotami nosaukt par sava laukuma komandu, tomēr jāatzīmē, ka Metalurgu sporta kompleksā liepājnieki ir pārliecinātāki un sportiski niknāki, jo to paģēr skatītāju sniegtais atbalsts. Ja atceramies, tad pirms Sprite basketbola līgas otrā posma spēlēm cerējām, ka šī priekšrocība būs mūsējiem, taču "Kurzemes Vārda" prognozētās un līdzjutēju gaidītās otrās pozīcijas vietā mūsējie dalīja tikai ceturto, un priekšā palaisti abi šās sezonas sīvākie konkurenti.

Vienlīdzīgu komandu cīņā daudz izšķir līderu varējums, tāpēc atzīmējams, ka "LainERS" rindās pēc savainojuma izārstēšanas atgriezies un labu sportisko formu sasniedzis Ralfs Jansons, kas kopā ar Ati Niedru, Ivaru Liepu un Timu Ouvensu noteikti sagādās liepājniekiem vislielākās problēmas. Uz šā fona jāatceras, ka no mūsējiem varbūt vienīgi Raimonds Liepnieks SBL otrajā posmā demonstrēja relatīvi stabilu sniegumu. Gan Andrim Jēkabsonam, gan Edijam Sprūdem labas spēles mijās ar ne visai sekmīgām, Dainim Oberštatam savu varēšanu apliecināt liedza savainojums, bet otrais Liepājas kluba jaunieguvums Jevgeņijs Kosuškins tikai pamazām spēja ielauzīties "Baltika/Kaija" spēles zīmējumā. Nestabilitāte varētu būt viens no mūsējo iespējamā klupiena iemesliem.

Neaizmirsīsim, ka arī psiholoģiskais pārsvars daļēji var būt "LainERS" pusē, jo galvaspilsētas klubs uzvarēja pēdējā abu komandu savstarpējā sacensībā, un atcerēsimies, ka tieši šajā mačā daļēji izšķīrās sava laukuma priekšrocības play-off spēlēs. Jāpiemin arī apstāklis, par kuru Latvijas sportā nav pieņemts skaļi runāt, un tās ir finanses. Mūsu rīcībā nav ziņu par pretinieku maka biezumu, toties Liepājā diezin vai kādam basketbola sabiedrībā ir noslēpums, ka mūsu komandai klājas visai švaki, un arī šis apstāklis katrā ziņā nevairo arī cīņas sparu. Ar visu iepriekš sacīto vēlos uzsvērt vienīgi to, ka "LainERS" ir gudrs, pieredzējis un bīstams pretinieks, taču... šis pretinieks nav neuzveicams.

Tas tad arī ir trešais, un reizē arī vienīgais variants, ko sporta līdzjutēji arī cer no savas komandas sagaidīt šajā nedēļā. Manuprāt, "Baltika/Kaija" spēks visupims slēpjas pieredzē un nepiekāpībā.

Jā, diemžēl liepājnieki šosezon var zaudēt arī Valtera pusaudžiem, tomēr tajā pašā laikā "Baltika/Kaija"apliecinājusi, ka savu labāko sniegumu demonstrē tieši tad, kad tas visvairāk nepieciešams.

Patiešām - mūsējie zaudēja pēdējā mačā "LainERS" vienībai, taču nedrīkst aizmirst, ka šosezon liepājniekiem trīs reizes arī izdevies Zvirgzdiņa komandu uzvarēt, turklāt panākumi gūti, gan spēlējot savā laukumā, gan viesos, kas nebūt nav mazsvarīgi šajā situācijā.

Atzīmējams arī fakts, ka beidzot nevienam no mūsējo pamatspēkiem nav jāpaliek uz soliņa traumu dēļ, un šajā sezonā tādi brīži nemaz tik daudz nav bijuši.

Tāpēc, ja melns kaķis pār ceļu nepārskries vienmēr līdz pēdējam cīnīties gatavajam Džabaram, ja savu stabilitāti nepazaudēs Liepnieks, ja snaipera talanta spožākās puses neslēps Sprūde un viņam palīdzēt gatavs būs Oberštats, ja turpinās patīkami pārsteigt un savas karjeras, manuprāt, labāko sezonu godam pabeigs Armands Alksnis, ja viņu cīņu zem groziem pienācīgi atbalstīs Kosuškins un Grigaļāvičs, un galu galā, ja veiksmīgāk nekā pretinieku kolēģi taktiskos variantus izvēlēsies Sprūde seniors un Indulis Možeiks, tad liepājnieku izredzes nokļūt pusfinālā nebūt nav niecīgākas nekā sāncenšiem. Protams, šādās spēlēs nevar uzvarēt bez sportiskās veiksmes, kaut neaizmirsīsim, ka Fortūna parasti smaida spēcīgākajiem.

Tomēr pilnīgi droši varam būt vienīgi par to, ka mūsējie spēlēs, pēc speciālistu nepārprotama vērtējuma, interesantākajā ceturtdaļfināla pārī, kas nozīmē, ka, lai nu par ko, bet par azartiskas cīņas un emociju trūkumu nebūs jāsūdzas. Jo tieši šās nedēļas laikā uzzināsim, vai "Baltika/Kaija"arī šosezon gatava cīnīties par medaļām, vai arī komandas vieta ir Latvijas basketbola viduvējību vidū.