Kurzemes Vārds

20:13 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Sadzīvotprasme

Viņnedēļ devos uz divām no mūsu pilsētas krievu vidusskolām, jo redakcija nolēma, ka mūsu lasītājiem varētu būt interesanti tieši tagad, kad nesaprašanās starp divām kaimiņvalstīm sasniegusi augstākos toņus, uzzināt, ko par to domā tie liepājnieki, kuru interesēs (it kā taču) viss šis troksnis radīts. Kas no tā iznācis, varat lasīt šodien laikrakstā.

Taču atzīšos, ka no šīm sarunām atgriezos krietni pārsteigts. Pārsteigts pozitīvā nozīmē, jo man pašam gadījās savulaik mācīties tā saucamajā divplūsmu skolā, un tādējādi varu relatīvi salīdzināt attieksmi pret šīm starpnacionālajām lietām. Manuprāt, šis ir laiks, kurā veidojas jauna Latvijas krievu paaudze. Paaudze, kura aug pēc savas mentalitātes raksturīgajām īpašībām, skatās televīziju un avīzes lasa savā dzimtajā valodā, tomēr reizē arī cenšas izprast un saprast gan latviešu sabiedrību, gan respektēt un cienīt Latvijas valsti. Protams, šiem jauniešiem netrūkst spurainības un jaunības maksimālisma spriedumos un domāšanā, taču caur to nepārprotami caurvijās vēlme būt vajadzīgiem savai valstij, par kuru viņi uzskata Latviju ar visiem tās plusiem un mīnusiem. Tā bija griba apliecināt, ka viņi nav otrās šķiras cilvēki, kā to tagad no rīta līdz vakaram viņiem cenšas iestāstīt Maskavas labvēļi. Taču reizē ar šiem patīkamajiem iespaidiem nonācu arī pie atziņas, ka dažkārt latviešu sabiedrība nav pietiekami daudz un pareizi izskaidrojusi it kā elementārus valsts politikas principus.

Tāpēc lietas, ko latvieši uzskata par pašsaprotamām, it īpaši izglītības un darba došanas jomā, krievu jauniešiem bieži vien ir neizskaidrotas un tādējādi nesaprotamas. Saprotams, var demonstratīvi paģērēt, lai viņi paši aktīvāk interesējas par notiekošo un gluži tāpat var nosaukt dažu spriedumu par kaimiņvalss propoagandas iepuvušo augli, tomēr nevilšus rodas jautājums, vai pati latviešu sabiedrība ikdienā, nevis kampaņveidīgi un ar norādījumiem no augšas, patiešām grib palīdzēt Latvijā dzimušajiem krieviem šeit integrēties? Jo viņi taču mācīsies, strādās un dzīvos kopā ar mums. Citur viņi īstenībā nevienam nav vajadzīgi, un to šie krievi labi saprot, tāpat kā to nojauš latvieši. Tāpēc sadzīvotprasme ir nepieciešamība.