Kurzemes Vārds

21:18 Piektdiena, 17. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Dumji joki var maksāt ļoti dārgi

Gundars Matīss

Ja puikas kādā pagalmā spēlējas ar sērkociņiem un nejauši aizdedzina šķūnīša durvis, iespējams strīdēties, vai tā bijusi blēņošanās vai ļaunprātīgs huligānisms. Taču, ja pusaudzis piezvana uz skolu, apgalvojot, ka mācību iestādē novietots spridzeklis, par joku to vairs nenosauksi.

Abus piemērus it kā grūti salīdzināt, taču pēdējā laika pieredze liecina, ka daudzu mazo likumpārkāpēju apziņā sāk zust robeža starp nepārdomātu, vēl nenobriedušam prātam raksturīgu izlēcienu un nopietnu likumpārkāpumu.

Nezinu, par ko domāja padsmitnieks Arturs, pa telefonu draudot, ka Liepājas stacijas ēkā atrodas bumba. Varbūt stāvēja aiz stūra un smīnēja, kad namu ielenca policisti, zemessargi, gaudojot sirēnām, ieradās ugunsdzēsēju automašīnas, bet no telpām evakuēja cilvēkus. "Gribēju tikai pajokot," vēlāk atzinies "terorists".

Lasītāji noteikti atceras, ka pirms neilga laika, izmantojot tikpat melnu humoru, bēdīgi slavens mēģināja kļūt vēl kāds nepilngadīgais. Pēc viņa draudiem uzspridzināt māju Dienvidrietumu rajonā no ēkas nācās evakuēt visus īrniekus. Un atkal formas tērpos ģērbti vīri mazā delvera dēļ bija spiesti tērēt savu laiku un spēkus, lai meklētu neesošu bumbu. Smiekli par šiem "jociņiem" gan nenāca tiem simtiem cilvēku, kuru mieru huligāni iztraucēja, un ceru, ka arī notvertajiem "bumbotājiem" šādi uzjautrināšanās paņēmieni vairs nebūs prātā. Laikam ir par ko padomāt arī vecākiem un pedagogiem. Vai tā bijusi puišu mazvērtības kompleksa izpausme, mēģinot padižoties vienaudžu priekšā ar gļēvu anonīmu zvanu vai arī nopietnāka kaite - nepilngadīgo cinisms un vienaldzība pret sabiedrībā vispārpieņemtām morāles normām un likumiem.

Daudzi likuma sargi un nepilngadīgo lietu inspektori jau brīdinājuši sabiedrību par augošo likuma nihilismu. Acīmredzot nepieciešamas radikālākas metodes. Raustīšana aiz auss un gudras pārrunas diez vai palīdzēs apskaidrot prātu mazgadīgajiem reketieriem, automašīnu apzadzējiem un puišiem, kuri, nevēloties rakstīt kontroldarbu, draud spridiznāt skolu. Ja nelīdz morālas ietekmēšanas metodes, tad varbūt der izmēģināt ekonomiskas sankcijas, lai līdzīgas situācijas, piemēram, ar terora draudiem, vairs neatkārtotos. Turklāt šādi izlēcieni valstij tik sarežģītā brīdī jau liecina par politisku analfabētismu.

Iespējams, visi dienesti, kas bija iesaistīti notikumos pie dzelzceļa stacijas, paši dzelzceļnieki un cietušie pasažieri varētu vērsties ar materiālām pretenzijām tiesā, pieprasot atlīdzināt radītos zaudējumus. Domāju, ka vecākiem piestādītais rēķins būtu visai liels un iespaidīgs, rakstāms ar četrciparu skaitli.

Pēc šādas paraugprāvas ikdienā mierīgāk varētu strādāt arī ugunsdzēsēji un ātrās palīdzības mediķi, kuriem bieži nākas saskarties ar viltus izsaukumiem. Un ir vēl viens būtisks aspekts, par kuru puišiem, kas rotaļājas ar glābšanas un palīdzības dienestu darbiniekiem, būtu vērts padomāt. Kad, nedod Dievs, nelaime ienāks viņu mājās, var rasties situācija, ka nebūs ko saukt palīgā, jo ugunsdzēsēji būs devušies uz neesoša ugunsgrēka vietu, mediķi - uz tukšu dzīvokli, kur tos izsaucis aiz stūra glūnošs palaidnis. Muļķīga mānīšanās nedrīkst pārvērsties noziegumā, kas var apdraudēt pārējo sabiedrību, jo dumji joki var maksāt ļoti dārgi.