Kurzemes Vārds

12:24 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Dedzinātāji

Klāt pavasaris un līdz ar to klāt arī laiks, kad parasti te šur, te tur pilsētas nomalē vai apkārtnē paceļas biezi dūmu mutuļi, brīžam gan ātri noplokot, bet brīžam veļoties arvien tālāk un aizklājot vai visu pamali. Tas nozīmē, ka ir sākusies lielā dedzināšana.

Tiesa, deg arī citos gadalaikos - dzīvojamo namu pagrabi, atkritumu tvertnes ielās un pagalmos, gružu izgāztuves, pastkastītes kāpņu telpās, malkas šķūnīši, klaidoņu apmešanās vietas bēniņu būcenīšos. Gadās, ka aizdegas arī kāda dzīvokļa durvis, bet tā jau ir savstarpējo rēķinu kārtošana, tā teikt, citā dimensijā. Taču pavasaris ir īpašs dedzināšanas laiks, un ugunsdzēsēji saka, ka šajā gadalaikā viņiem jābrauc dzēst citreiz desmit, bet citreiz pat divdesmit reizes dienā. Jo ļaudis nez kāpēc par savu pienākumu uzskata dedzināt kūlu, nedomājot ne par tur mītošo dzīvo radību, ne par to, ka uguns aizšvirkst ne tikai līdz tuvējai koku audzei, bet arī līdz šķietami patālākām ēkām. Un liesmas uzspurdz te ezermalā, te pie Pērkones kanāla, te jūrmalas kāpās, te Zaļajā birzī, te Karostā. Dažkārt pat kādas privātmājas dārzā, kur dedzinātas pērnās lapas vai dobē esošo kūdru aizsvilinājis nomests degošas cigaretes gals.

Visilgāk deg doņi ezerā, jo ugunsdzēsēji tiem klāt netiek, un nedod Dievs, ja uguns pārsviežas uz aizezera pļavām, zem kurām dusošais kūdras slānis gruzd nedēļām ilgi un piesmirdina visu apkārtni. Tagad vismaz zināms, ka ezermalā ir divi speciāli dedzinātāji, it kā tēvs un dēls, un nav tikai skaidrs, kādā nolūkā viņi to dara. Savdabīgs azarts? Nervus kutinošs piedzīvojums? Pārdomāta ļaunprātība? Jeb varbūt visparastākā dumjība, kuras dēļ parasti sākas pavasara ugunsgrēki, un tikai pēc tam šie dumiķi attopas, kad bojā aizgājuši ne tikai koki un ne tikai ēkas, bet arī dzīvnieki un cilvēki. Bet tad jau ir par vēlu. Gadās, ka arī viņiem pašiem.