Kurzemes Vārds

12:43 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

LIEPĀJAS JAUNUMI

Notriektās amerikāņu lidmašīnas intriga saglabājas

Šonedēļ Liepāju atkal apmeklēja ASV un Krievijas apvienotās karagūstekņu un bezvēsts pazudušo militārpersonu lietu komisijas amerikāņu puses pārstāvji Ričards Harisons un Sergejs Šermans. Joprojām tiek pārbaudīta versija par lidmašīnas atlieku, kā arī bojā gājušo lidotāju mirstīgo atlieku pārvešanu uz Baltijsku (šo versiju izstāstīja liecinieks N.Streļņikovs). No vienas puses versija tiek apšaubīta, no otras puses - ir arī netieši pierādījumi, ka tā varētu būt noticis. Amerikāņi ļoti cer sastapt vēl kādu liecinieku, kas tajā laikā, kad lidmašīnu notrieca, būtu dienējis uz padomju mīnu tralera nr.183, un varētu papildināt N.Streļņikova stāstīto. Patiesības noskaidrošanu apgrūtina gandrīz piecdesmit gadu ilgais attālums, kas šķir šodienu no nelaimīgās dienas 1950.gada aprīlī.

Brīvkudze atkal ciemoja Liepājā

Šodien pie pilsētas galvas Ulda Seska, Vācu un latviešu tikšanās centra vadības, kā arī pieminekļu inspektora G.Silakaktiņa viesojas brīvkundze Valtraute fon Tīzenhauzena no Vācijas. Agrāk daudz laika un darba veltījusi humānās palīdzības kravu sagādei un atratransportēšanai uz Liepāju, brīvkundze pašreiz vairāk uzmanības veltī sv.Trīsvienības baznīcas remonta un restaurācijas problēmai, uzturot pastāvīgu saikni starp Vācijas Iekšezemes ministriju, kas jau finansējusi baznīcas izpētes projektu, un Liepājas pilsētu.

Eļļas ekstrakcijas rūpnīca palielina jaudas

"Liepājas Eļļas ekstrakcijas rūpnīca šogad plāno strādāt ar pilnu jaudu un pārstrādāt 45 tūkstošus tonnu izejvielu," BNS informēja direktors Juris Dabars. Viņš vēl sacīja, ka uzņēmuma zaudējumi pagājušajā gadā bija 183 tūkstoši latu, bet šis gads sācies veiksmīgāk. Pašlaik rūpnīca gaida sešus tūkstošus tonnu izejvielas no Argentīnas. Pēc J.Dabara vārdiem, uzņēmumam būtu izdevīgi iepirkt izejvielas Latvijā, tāpēc Latvijas zemnieki tiek aicināti audzēt rapsi. Par tonnu rapša var maksāt ap 120 līdz 140 latu. Rūpnīca pērn izremontēja dzelzceļa pievadu, atjaunoja katlu māju, kas ļauj divreiz samazināt tvaika pašizmaksu, iegādātas jaunas iekārtas, pašlaik tiek gaidīta jauna fasēšanas iekārta. Rūpnīcas akcijas kotē Rīgas fondu biržas otrajā sarakstā.

Vēders sāp arī no nervu sistēmas traucējumiem

Vakar ārstiem lekcijas par gastroenteroloģiskām slimībām lasīja Latvijas Medicīnas akadēmijas Iekšķīgo slimību katedras profesori Andrejs Kalvelis un Anatolijs Danilāns. Profesori akcentēja tendenci, par kuru runā aizvien biežāk - ka daudzu kuņga un zarnu trakta slimību patiesais cēlonis ir traucējumi pacienta centrālajā nervus sistēmā, kas savukārt par šiem traucējumiem signalizē ar sāpēm vēderā. Viņi atzina, ka daudz pacientu šo sāpju gadījumos pat nemeklē ārsta palīdzību, taču konsultācijas pie zinošiem speciālistiem varētu palīdzēt problēmas risināt. Uzmanību veltīja arī arī ārstēšanas taktikai, tam, kā kādos gadījumos vajadzētu veikt pastiprinātu izmeklēšanu, kad tā ir nepieciešama ļoti detalizēta un specifiska un kuros gadījumos pietiek ar vienkāršāku un reizē arī lētāku. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem: pacienta sūdzībām, vecuma un daudz kā cita, kas ārstam ir sīki jāizanalizē. Kā uzsvēra profesors Kalvelis, šobrīd ši tendence ir aktuāla visā Eiropā. Seminārā tika runāts arī par aptaukošanos, kas vēl joprojām mūsu valstī ir ļoti aktuāla problēma.

Ceturto klašu skolēni prot angliski

Ezerkrasta sākumskolas telpās notika pirmā pilsētas olimpiāde angļu valodā ceturto klašu skolēniem. Tajā piedalījās gandrīz visu skolu audzēkņi, kuriem bija jāatbild uz deviņiem jautājumiem. Pirmo vietu ieguva divi Ezerkrasta sākumskolas skolēni - Toms Hartmanis un Loretta Šternberga, otrie bija Agnese Branda (arī no Ezerkrasta sākumskolas, visus viņus māca skolotāja Tamāra Raikstiņa) un Svetlana Narodica no 11.vidusskolas. Trešajā vietā bija skolēni no Centra sākumskolas, 2.vidusskolas, J. Čakstes 10.vidusskolas.

Kam maksāt par ūdeni?

Sakarā ar Ūdensvada un kanalizācijas saimniecības pārvaldes statusa izmaiņām paredzamajiem tā tarifu paaugstinājumiem un nepieciešamību sakārtot uzņēmuma savstarpējās attiecības ar abonentiem un namu pārvaldēm, patlaban tiek izstrādāts jauns līguma variants attiecīgajiem pakalpojumiem. Dažos svarīgākajos punktos rasti kompromisa lēmumi. Turpmāk droši vien maksu par ūdeni un kanalizāciju iekasēs gan Ūdensvada un kanalizācijas saimnniecības pārvalde, gan namu pārvaldes - pēc vienošanās. Visgrūtākā problēma joprojām paliek iedzīvotāju parādu dzēšana, kuri iekrājušies par iepriekšējiem gadiem.

Pirms izsolēm

Pēdējās brīvo dzīvokļu izsoles par sertifikātiem nevarēja dēvēt par veiksmīgām tādēļ, ka nebija vajadzīgā pretendentu skaita. Tagad, pirms šādām izsolēm, Pilsētas dome veic dažādus pasākumus, lai aktīvāk izplatītu attiecīgo informāciju nolūkā rast potenciālos dzīvokļu īpašniekus. Kārtējā izsole paredzēta 25.aprīlī, pēc tam - 9.maijā. Pirmajā tiks piedāvāti 18 dažādas platības dzīvokļi un neapdzīvotas telpas, otrajā - 13.

Skolēni ciemojas "Kursā"

Vakar 2.bērnu bibliotēkas vadītāja Lauma Rosne bija sarīkojusi ekskursiju Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas ceturto klašu skolēniem. Bērni ciemojās akciju sabiedrībā "Kursa", ar viņiem runāja, visu interesanto parādīja un pastāstīja valdes priekšēdētāja vietnieks Ziedonis Balčus un ražošanas inženieris Harijs Frickauss. Skolēni aplūkoja vēja ģeneratoru, viņi apskatīja zivju pārstrādes procesu un dienvidu molu. Zēneim un meitenēm šī ekskursija ļoti patika.

Tiksies Jaunatnes Sarkanā Krusta pārstāvji

Aizvien aktīvāk visā Latvijā sevi piesaka Jaunatnes Sarkanais Krusts gan rīkojot dažādas labdarības akcijas, gan arī organizējot informatīvus un izglītojošus pasākumus, tajos iesaistot bērnus, pusaudžus un jauniešus. Lai darbs būtu vēl sekmīgāks nekā līdz šim, ir nepieciešams izveidot vienotu informācijas stratēģiju. Lai pie tā strādātu, šīs nedēļas beigās Liepājā pulcēsies visu Latvijā esošo Jaunatnes Sarkano krustu pārstāvji. Tā būs šīs organizācijas informatīvo daļu tikšanās. Tās gaitā ir paredzēts iepazīties ar Sarkanā Krusta Liepājas komitejas jauno ēku, katra nodaļa pastāstīs un iepazīstinās ar savu darbu, kā arī būs tikšanās ar masu mediju pārstāvjiem, nevalstiskajām organizācijām un pašvaldību pārstāvjiem, lai risinātu jautājumus, kas ir sistīti ar informācijas izplatīšanu.

Otrā talka

Namu pārvalde "Kurzemnieks" paziņojusi, ka 25. aprīlī savā teritorijā rīkos talku. Tajā paredzēts sakopt apkārtni, bet būs arī iespēja turpināt jau 4. aprīlī sāktos darbus, kad tos traucēja ne visai labvēlīgie laika apstākļi. Paši namu pārvaldes darbinieki arī dosies talkā iedzīvotājiem un sniegs dažāda veida palīdzību, nodrošinot ar krāsu krājumiem soliņu un apmaļu atjaunošanai. Nepieciešama tikai iedzīvotāju aktivitāte.

Diabētiķiem un ne tikai

Aprīlī, atzīmējot Pasaules Veselības organizācijas 50. gadadienu, izskanēja aicinājums arī nevalstiskajām organizācijām dot savu ieguldījumu iedzīvotāju izglītošanā, veidojot nopietnu attieksmi pret savu veselību. Šajā sakarībā Diabēta asociācija sestdien pulksten 12. 30 Liepājas latviešu biedrības namā rīko izglītojošu pasākumu ne tikai diabēta slimniekiem. Par asinsvadu sistēmas normālas finkcionēšanas nodrošināšanu, tās anomālijām, kas rada gangrēnas un amputācijas draudus, informēs Centrālās slimnīcas ķirurgs Arturs Ērglis. Dalībnieki varēs saņemt informatīvos materiālus - ieteikumus, kā rūpēties par savām kājām, kā novērst pēdu bojājumus un citas problēmas. Firmas "Grindeks" pārstāve I. Šime iepazīstinās ar plašo vitamīnu klāstu, bet par jaunākās paaudzes glikometriem cukura līmeņa noteikšanai asinīs un teststrēmelēm stāstīs firmas "Boehringer Mannheim" pārstāvji Latvijā.