Kurzemes Vārds

01:50 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Černobiļa

Todien bija sestdiena. Tikpat silta, pavasara saules pielieta kā šodiena. Un arī todien pludmales cienītāji devās uz kāpām, bet drosmīgākie pat meta nost drēbes un ļāvās saulei, un viņiem prātā nevarēja ienākt, ka tas ir vairāk nekā bīstami.

Mēs nezinājām neko ne todien, ne nākamajā dienā, un tikai otrajā vakarā Maskavas televīzijas ziņās it kā starp citu izskanēja, ka kaut kur Ukrainā kaut kādā atomstacijā izplūdusi radiācija, bet tik nenozīmīgi, ka tas nev nekas bīstams pat stacijas apkārtnei. Un kā apliecinājumu rādīja bērnus, kuri rotaļājas smiltiņās uz atomstacijas fona.

Tad arī pirmoreiz izdzirdām vārdu - Černobiļa, kas jau bija kļuvis par draudu pusei Eiropas un kas vēlāk simbolizēja visbriesmīgākās katastrofas pasaules vēsturē.

Taču tajās dienās tas šķita tik tālu no mums, ka nav pat uzmanības pievēršanas vērts, kur nu vēl satraukties par to. Jau sestdienas rītā Liepājā konstatēta paaugstināta radiācija, un pirmā doma bijusi, ka tā noplūdusi Karostā, tāpēc slēgts tilts? Sievu runas. Ārzemju radiostaciju raidījumos latviešu valodā pilnā balsī brīdina Latvijas iedzīvotājus piesargāties? Imperiālistu propaganda. Kāda atvaļināta virsnieka dozimetrs rādījis Liepājā pamatīgi paaugstinātu radiāciju? Panikas celšana.

Kad pasaules radiostaciju ziņu izlaidumi katru dienu sākās ar to, ka nosauca saindētās teritorijas Padomju savienības teritorijā, Austrumeiropas valstīs, Rietumeiropā, arī mūsu pilsētas laikrakstā gribējām vai nu brīdināt liepājniekus, vai arī nomierināt, ja šī nelaime mūs patiešām nav skārusi, un ar partijas pilsētas komitejas starpniecību saņēmām informāciju - mūsu reģionā nekādas izmaiņas nav, viss kārtībā.

Bet lauku ļaudis tepat pie Liepājas zināja teikt, ka sējumos un stādījumos parādījušās tādas dīvainas padzeltējušas joslas. Un tādas parādījušās arī mežos.

Tikai tad, kad arī Liepājā naktīs sāka vākt vīriešus un sūtīt uz Černobiļu likvidēt atomstacijas avārijas sekas, jā, tikai tad arī cietpauri pie mums atzina, ka kaut kas tur laikam nav kārtībā.