Kurzemes Vārds

02:40 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Ākstīšanās pa telefonu var beigties ar bankrotu un pieciem gadiem cietumā

Gundars Matīss

Pēdējā laikā daži pusaudži, kuru vārdi jau zināmi, kā arī vēl nenoskaidrotas personas zvanījušas uz valsts iestādēm, skolām, apgalvojot, ka ēkās novietoti spridzekļi. Gandrīz vienmēr tās izrādījušās viltus trauksmes. " Kurzemes Vārds" vēlējās noskaidrot, kāda atbildība par šādiem nodarījumiem paredzēta Latvijas likumdošanas aktos.

Par nepilngadīgo likumpārkāpumiem jāatbild vecākiem

Liepājas pilsētas virsprokurors Andris Mikuļskis skaidroja, ka tajos gadījumos, kad pa telefonu ziņotie fakti par it kā ēkā ievietotajiem spridzekļiem neapstiprinās un sprāgstvielas netiek atrastas, parasti tiek ierosinātas krimināllietas par huligānismu vai ļaunprātīgu huligānismu. Ja konstatēts nozieguma sastāvs, tiesību sargājošās iestādes izvērtē nodarījuma sekas un to, kāds bijis materiālais kaitējums cilvēkiem un jurdiskām personām.

Piemēram, ja pēc anonīma telefona zvana dzelzceļa staciju jālūdz atstāt visiem cilvēkiem, uz notikuma vietu jāizsauc policija, sapieri, ugunsdzēsēji, māja jāielenc, ir kavēta transporta satiksme, tad nodarījumu noteikti var uzskatīt par ļaunprātīgu huligānismu. Likumpārkāpējs apzināti pārkāpis sabiedriskās kārtības noteikumus. Vainīgajam tiesa var atņemt brīvību no viena līdz pieciem gadiem. Nepilngadīgos, līdz 14 pie kriminālatbildības nesauc, taču cietušie var celt civilprasību pret vecākiem, lai piedzītu zaudējumus.

Var pieprasīt materiālu kompensāciju

Virsprokurors atzina, ka, piemēram, policijai, zemessargiem un citiem telefona huligānu upuriem ir tiesības pieprasīt no vainīgajiem materiālu atlīdzību. Ja ierosināta krimināllieta, to var izdarīt kriminālprocesa ietvaros, taču iespējāms vērsties tiesā arī ar civilprasību. Andris Mikuļskis atcerējās gadījumu, kad Dienvidrietumu rajonā daudzstāvu māju piespiedu kārtā bija jāatstāj visiem iedzīvotājiem. Ja pusaudža organizēto nekārtību laikā, cilvēkiem radās zaudējumi, viņiem bija visas tiesības celt civilprasību pret vainīgā vecākiem, lai lai viņi tos atlīdzinātu. Tādas pašas iespējas ir arī tiesību sargājošām iestādēm.

"Kurzemes Vārda" rīcībā ir neoficiāla informācija, ka viena no dzelzceļa stacijas aplenkšanā iesaistītajām organizācijām jau gatavojot civilprasību pret viltus terora akta pieteicēja vecākiem. Pat grūti iedomāties, kāds pēc tiesas procesa būs ģimenes materiālais stāvoklis, ja zināms, ka māte strādā pirmsskolas mācību iestādē.