Kurzemes Vārds

11:46 Pirmdiena, 21. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aci pret aci

Dibinātāji nevar vien vienoties par īpašumu pārdali

Pēteris Jaunzems

"Aviosabiedrība Liepāja" darbinieku vēstule, kurā izteikts nepārprotams ultimāts dibinātājiem, būtībā ir skandāls, ko izraisījusi īpašnieku neizdarība un gadiem ieilgusī vilcināšanās.

Lai noskaidrotu, kāda tagad būs dibinātāju reakcija uz darbinieku kategoriskajām prasībām, vakar mēģinājām tikties ar pilsētas mēru Uldi Sesku, taču izrādījās, ka viņš ir aizbraucis uz metropoli, bet atgriezies no turienes dosies uz Stokholmu. Tomēr runāt ar korespondentu laipni piekrita domes priekšēdētāja pirmais vietnieks Aivars Jurkovskis, kurš pēdējo mēnešu gaitā risinājis ar Liepājas lidostas nākotni saistītus jautājumus un pirms pāris nedēļām ticies arī ar agrofirmas "Durbe" ģenerāldirektoru Laimoni Mucenieku.

Jurkovska kungs paskaidroja, ka krīzi "Aviosabiedrībā Liepāja" izraisījusi agrofirmas "Durbe" nespēja ieguldīt līdzekļus lidostas saimnieciskajā darbībā, kaut gan tāds pienākums tai esot nosacīts sabiedrības statūtos. Lai lietas labotu Pilsētas domē gada sākumā izveidota darba grupa, kurā iekļauts SEZ pārvaldnieks Guntars Krieviņš, sabiedrības pilnvarnieks Aldis Fromanis, jurists Ainars Kreics un viņš, kas uzsākusi pētīt neveiksmju cēloņus. Pašvaldība centusies finansiāli arī atbalstīt lidostas saglabāšanu, pusgada laikā atvēlot tai gandrīz 15 tūkstošus latu no privatizācijas fonda. Vienlaikus uzsākta sarakste ar Mucenieka kungu, taču tas cilvēks izrādījies ļoti nekonkrēts solījumos. Beidzot tomēr Aivaram Jurkovskim pirms diviem mēnešiem izdevies ar viņu vienoties par to, ka agrofirma ir ar mieru savu īpašuma daļu "Aviosabiedrība Liepāja" pārdot. Taču risinājums atkal aizkavējies, jo Mucenieka kungs slimojis.

Tikai pirms divām nedēļām Rīgā sarunas turpinājušās. Agrofirmas ģenerāldirektors izteicis gatavību iziet no sabiedrības, ja Liepāja dod viņam pretī kādu citu īpašumu. Pirmais, ko viņš minējis, bijis veikals Ģenerāļa Baloža ielā, kur agrofirma jau diezgan neveiksmīgi līdz šim esot darbojusies, radot pat nopietnus parādus. Tomēr bez tam Mucenieka kungs pieprasot kaut kādus īpašumus arī pilsētas centrā, proti, metot aci uz lidostas aģentūras ēku. Taču domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks uzreiz pateicis, ka tas neesot iespējams. Tagad sarunas nonākušas tik tālu, ka jaunnedēļ otrdien Laimonis Mucenieks ieradīšoties Liepājā un viņš varēšot nosaukt, kādi īpašumi agrofirmu šeit apmierina.

Tādējādi Jurkovska kungs pauda cerību, ka mēneša laikā, ko dibinātājiem ultimātā atvēlējuši lidostas darbinieki, samilzušo problēmu varētu atrisināt. Lidostas veterānus Ķipsta un Epermaņa kungus viņš par to jau esot informējis. Taču Jurkovska kungs arī pārliecinājies, ka "Aviosabiedrība Liepāja" administrācija, kas pārstāvot agrofirmu, esot lidostā tikai kā goda personas. Prezidents Imants Vismins tur parādoties reti, tāpat arī izpilddirektora v. i. Arturs Kokars.

Uzklausot "Kurzemes Vārda" ierosinājumu, Jurkovska kungs apsolīja, ka pēc otrdien iecerētajām sarunām ar agrofirmas "Durbe" ģenerāldirektoru, sarīkos preses konferenci, lai Liepājas žurnālisti beidzot varētu tikties un iztaujāt arī līdz šim nepieejamo Laimoni Mucenieku.

Uzklausījām arī pretējās puses viedokli. Izpilddirektora v. i. Arturs Kokars teica, ka bez kapitālieguldījumiem un sakārtotām īpašuma attiecībām lidostas darbību nevarot uzskatīt par reāli iespējamu. Ar tiem aizdevumiem, ko laiku pa laikam atvēlot Pilsētas dome, neesot strādāšana un saimnieciskās darbības attīstība nav iespējama. Viņš uzskatot, ka vienošanās dibinātāju starpā esot jāpanākot pēc iespējas ātrāk, jo , kamēr nav atrisināti ar īpašumtiesībām saistītie jautājumi, tikmēr jebkāda attīstība ir paralizēta, valda tikai neziņa un lidosta nevarot turpināt darbu pie perespektīvu projektu realizēšanas.

Kokara kungs sacīja, ka viņam īpaši rūpot kadri, jo tādi cilvēki, kā Gunārs Ķipsts, Zigurds Epermanis, lidostas pārvaldnieks Anatolijs Berežnojs un citi ar sirdi un dvēseli vēloties saglabāt Liepājas lidostai starptautisko statusu, ir dedzīgi tās patrioti, taču, jāsaprotot, ka nesaņemot algu un iztikas līdzekļus, šie cilvēki nespēj mēnešiem ilgi upurēties lietas labā, tāpēc vēstulē izteiktās prasības viņš uzskatot par pamatotām.

Izpilddirektora v.i. pastāstīja, ka redzot, kāda situācija ir Liepājā, arī uzņēmums "Latvijas gaisa satiksme", kas ir atbildīgs par lidojumu drošību Latvijā, jau samazinājis savu darbinieku skaitu Liepājas lidostā. Pēc Kokara kunga ieskata, tas esot ļoti bīstami, jo, ja LGS savus pakalpojumus atsacīs, bez tiem nav iedomājama starptautiskas lidostas pastāvēšana, bet, lai šo statusu atgūtu, nākotnē vajadzēšot izdot ļoti daudz līdzekļu.

Savu viedokli lidostas darbinieku prasību sakarā laikrakstam izteica arī "Aviosabiedrība Liepāja" prezidents Imants Vismins. Viņš teica, ka par ultimātu tās nevarētu saukt, jo nu jau ūdens esot sakustējies, jo pirms dažām dienām mērs Uldis Sesks esot runājis ar LGS priekšnieka vietnieku Miķelsona kungu, bet vakar Rīgā ticies ar LGS priekšnieku Okladņikova kungu. Viņi runājuši par iespējām saglabāt Liepāji starptautiskas lidostas statusu, jo divas tādas lidostas Latvijai gan būtu vajadzīgas. Bez tam nedrīkstot taču aizmirst arī par perspektīvām, kas lidostai paveroties SEZ ietvaros. Ja līdz šim četru gadu gaitā agrofirmas "Durbe", kā investora darbība izrādījusies neveiksmīga, tad tas nenozīmējot, ka bez atbalstītājiem varēs iztikt nākotnē. Tomēr SEZ darbība jau esot pierādījusi, ka investoru piesaiste zonai norit sekmīgi un tāpēc griboties cerēt, ka arī lidostai tādi radīšoties. Vismina kungs teica, ka lielākam esot jākļūst arī valsts atbalstam lidostas attīstībā, jo Palangas piemērs rādot, cik veiksmīgi var sadarboties valsts un privātie uzņēmumi. Tur lidostas degvielas apgādi, ēdināšanu un apsardzi veicot privātfirmas un darbs noritot saskanīgi, kā tam jābūt.