Kurzemes Vārds

05:47 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Liepājas simfoniskais orķestris

kopā ar Nacionālās operas baleta

trupu dosies uz Angliju

Laikā, kad Nacionālās operas orķestris ir aizņemts savās mājās, Baltā nama vadība uzaicinājusi Liepājas simfonisko orķestri pavadīt tās baleta trupu jūnija pirmajā pusē viesizrādēs uz Angliju. Programmā ir divi klasiskie P. Čaikovska baleti "Gulbju ezeru" un "Apburto princesi", un uzstāšanās notiks pamatā divās Lielbritānijas pilsētās - Notingenā un Belfāstā. Pie diriģenta pults būs maestro Aleksandrs Viļumanis. Mūsu orķestris mākslinieciskā vadītāja Imanta Rešņa vadībā ieguvis rīdzinieku uzticību, vērojot viņu koncertdarbību, kā arī spēju koncentrēties un īsā laikā apgūt vajadzīgo repertuāru, kas bija nepieciešama Operas svētkos Siguldā, bet pēdējā tikšanās bija gada sākumā Baltajā namā, lielās Mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijā.

"Liepājas dzintars" pašā augusta viducī

Mūzikas mīļotāji šīs nedēļas sākumā vairākārt "Kurzemes Vārda" redakcijā interesējušies, kad tad īsti šogad notiks "Liepājas dzintars". Festivāla organizatore, kultūras firmas "Pūrt, vējiņi!" direktore Simona Rolava informēja, ka šogad tradīcijām visbagātākais Latvijas mūzikas festivāls notiks no 14. līdz 16.augustam, un jau šobrīd pamazām apgriezienus uzņem sagatavošanās darbi. Jau izstrādāts festivāla logo, kurš tapis Aigara Breča izpildījumā, bet, kaut arī grupas konkursam var pieteikties līdz pat 1.jūnijam, mūziķi aktīvi interesējas par festivālu jau tagad. Konkursa nolikums šogad netiks mainīts, un, tāpat kā pērn, ansambļus konkursam izvirza ierakstu kompānijas.

"TV Dzintare" katru darba dienu Latvijas TV 2. kanālā

Kopš šīs nedēļas sākuma katru darba dienu no pulsten 20.00 līdz 20.30 Latvijas televīzijas 2.kanālā vērojami Liepājas "TV Dzintare" sagatavotie raidījumi, kuros vēstīs par notikumiem visā Kurzemes reģionā. Šī pusstundas programma paralēli būs skatāma arī 12.metru kanālā. Kā "Kurzemes vārdam" pastāstīja "TV Dzintare" redaktore Simona Laiviniece šajos raidījumos divas reizes nedēļā iecerētas tiešraides, kurās skatītājus uzrunās Kurzemes reģiona pašvaldību deputāti, kā arī notiks diskusijas par sociālās aprūpes, izglītības, kultūras un citām aktuālām problēmām. Pārējās dienās skatītāji varēs vērot autorraidījumus.

Cels vai necels Celulozes rūpnīcu Liepājā?

Pagaidām uz šo jautājumu vēl atbildes nav, lai arī daudzus tā ļoti intersē. Taču beidzot ir skaidrs, ka uz šādas ražotnes celtniecību Latvijā pretendē vimaz četras ārzemju kompānijas. Šīs nedēļas sākumā beidzās Zemkopības ministrijas izsludinātais pretendentu pieteikšanās termiņš, un tādi ir rezultāti. Bet tas nzīmē, ka drīz vien varētu rasties skaidrība arī par to, vai rūpnīcas būvei izvēlēta Liepāja vai Jēkabpils puse. Gada sākumā vides valsts ministrs Indulis Emsis tieši tā arī izteicās, ka tiklīdz būs izvēlēts celtnieks, noskaidros arī vietu, kur cels, jo savs vārds par to sakāms varētu būt arī Celulozes rūpnīcas cēlājiem.

Fotomākslinieces dāvinājums

Lielisku dāvanu saviem fotogrāfijas kolēģiem mūsu pilsētā sagādājusi Liepājā dzimusī, bet tagad Kanādā, Toronto dzīvojošā fotomāksliniece Ivonne Vāre. Viņa pāri okeānam atsūtījusi īpašu griežamo aparātiņu, kas kalpo fotogrāfiju noformēšanai izstādēm. Tāpat kā Liepājas Tautas fotostudijas vadītājs Huberts Stankevičs arī Ivonne Vāre ļoti daudz uzmanības pievērš fotodarbu un ekspozīciju iekārtošanai. Fotomākslinieki uzskata, ka būtisks ir ne tikai meistara radītais darbs, bet arī veids, kā to pasniedz skatītājiem. Patlaban Tautas fotostudijas vadītājs un dalībnieki strādā pie izstādes "Par Latviju skaistu un nacionāli daiļu", ko plānots atvērt maija sākumā, un Kanādas kolēģes dāvinājums tiem lieti noderēs.

Skan deviņu draudžu bērnu kopdziesma

Uz Liepājas baptistu Ciānas draudzes rīkoto gadskārtējo Lejaskurzemes svētdienas skolu dziesmu dienu sabrauca bērnu kori un ansambļi no astoņām vietām. Kopā ar mājiniekiem iznāca deviņu draudžu apmēram simts piecdesmit zēnu un meiteņu vecumā no četriem līdz piecpadsmit gadiem sadziedāšanās. Viņu balsis apvienoja virsdiriģente Skaidrīte Starka no Nīcas vidusskolas. Bērnu priekšnesumā ieklausījās arī vecāki un citi draugi. Visiespaidīgāk, protams, skanēja kopēji dziedātās dziesmas. Pēc koncerta visi kopā sēdās pie gadam nopelnītā cienasta galda.

Skolēni piedāvā ekskursijas pa pilsētu

Četri Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas skolēni - Inga Samuseviča, Vizma Sprice, Mārtiņš Marnauza un Dzintars Līnis, redzot, cik maz liepājnieki zina par savu pilsētu, nolēma šo bēdīgo faktu mainīt. Viņi nodibināja skolēnu mācību firmu "Kvidma-Liepāja", kura organizē ekskursijas pa pilsētu. To laikā var iepazīties ar pilsētas seno un jauno arhitektūru. Firma vēlas sadarboties ar skolām, lai ar dzimto pilsētu iepazīstinātu jauno paaudzi, kā arī cer uz citiem interesentiem. Stāstījumu iespējams sniegt arī vācu, angļu, norvēģu, spāņu, holandiešu valodā. "Kvidma-Liepāja" dalībniekus var sastapt Raiņa ielā 5.

Mācās... Saeimā

Liepājas īrnieku biedrības valdes pārstāvji trīs dienas mācījās izbraukuma seminārā Rīgā. To rīkoja Zviedrijas īrnieku biedrība, pasniedzēji bija Rietumesterjetlandes īrnieku biedrības pārstāvji Jenifere Murēna, Pērs Gustavsons un Zviedrijas valsts īrnieku biedrību apvienības juriste Eila Andersone. Semināra gaitā liepājnieki iepazinās ar Saeimu, tikās ar deputātiem J.Lagzdiņu un J. Poču, ar kuriem pārrunāja īrniekiem aktuālas problēmas, iepazinās, kā deputāti strādā komisjās, kādas ir likumdevēju darba aizkulises. Liepājnieki viesojās arī Latvijas īrnieku apvienībā, taču pēc tam nācies atzīt, ka, lai arī visi runājuši latviski, ar rīdziniekiem bijis grūti saprasties. Kāpēc? Izrādījies, liepājnieku paveiktais, zināšanas un izpratne par to, kā jāstrādā demokrātijas apstākļos, ir citāda nekā rīdziniekiem. Jautās, ka rīdziniekiem nav tik pamatīgas teorētiskās sagatavotības, kāda ir liepājniekiem.

Liepājas īrnieku biedrības pārstāvji pamanījušies paraudzīt arī galvaspilsētas kultūras jaukumus, no šī programmas viņiem vislabāk patikusi vakarēšana ar dziesmām Krišjāņa Barona muzejā.

"Lattelekoma" informācija

Sakarā ar pēdējām tarifu izmaiņām "Lattelekoma" sistēmā daudziem tā klientiem radās neskaidrības, kas saistītas ar jaunajiem maksājumiem un atvieglojumiem atsevišķām abonentu grupām. Tādēļ kopā ar kārtējiem paziņojumiem (par aprīli) visiem abonentiem izsūtīti arī sīki šo jautājumu skaidrojumi. Tās ir tabulas, kurās iekļauti visi jaunie tarifi un visi atvieglojumu veidi. Ja rodas nestandarta situācijas, tad tās var noskaidrot pa tālruni 8008008.

Diplomi - mājas aprūpētājiem

Liepājas Diakonijas centrā aizvadīto nedēļ mācību kursu beiguši 25 cilvēku, kas gatavojās kļūt par sociālajiem darbiniekiem. Mācības bija starpkonfesionālas. Kā veicams sociālais darbs, kā jāstrādā ar veciem, slimiem cilvēkiem, kā ar viņiem jārunā, kāda ir viņu psiholoģija, kā jākopj, mācījās baptistu, katoļu, metodistu un luterāņu draudžu pārstāvji. Šo kursu pasniedzēji bija mācītājs Mārtiņš Urdze, psihoterapeite Rovēna Zarakovska, terapeite Edīte Uldriķe.

Taču slimnieku un veco cilvēku mājas aprūpētāju sagatavošana līdz ar to nav beigusies. Diakonijas centra darbinieki jau sestdien uzsāka jaunu kursu. Šoreiz mācīties gribētāji ir no rajona, un mācības notiek Rucavas baznīcā. Rucavas draudze kā mācību centrs izvēlēts tāpēc, ka tajā ir labi veidota mājas aprūpes sistēma, bet vietējā slimnīcā ir izveidotas sociālās gultas.

Bet rudens pusē tiks veidotas vēl divas mācību grupas: viena Liepājā, otra Sakā. Jāpiebilst, ka šīs mācības ir iespējamas, pateicoties Sorosa fonda finansējumam.

Informācijas izplatīšanā ir svarīgi personiskie kontakti

Sarkanā Krusta jaunajā mītnē K. Barona ielā 14 nedēļas nogalē notika Latvijas Jaunatnes Sarkanā Krusta informācijas daļu tikšanās. Tās mērķis bija izveidot vienotu informācijas izplatīšanas stratēģiju, tāpēc notika arī tikšanās ar masu mediju pārstāvjiem, lai uzzinātu kādā veidā tie vēlas saņemt informāciju. Katra nodaļa pastāstīja par to, kā viņiem ir izveidojusies sadarbība ar masu medijiem. Kā izrādījās, vislielākās problēmas šajā sakarā ir izveidojušas Saldus Jaunatnes Sarkanā Krusta nodaļai. Viņuprāt, informācija vietējā avīzē "Saldus Zeme" par šo organizāciju, tās darbību un rīkotajiem pasākumiem esot neobjektīva vai tiekot sagrozīta, un līdz ar to Saldū ir izveidojusies negatīva attieksme pret Sarkano Krustu. Tāpēc saldenieki vēlējās konsultēties ar citu nodaļu pārstāvjiem, ko šādā situācijā darīt. Viens no galvenajiem secinājumiem bija, ka ļoti svarīgi ir personiskie kontakti.

Paciente no Gulbenes rajona pateicas mūsu pilsētas ārstiem

"Kurzemes Vārda" redakcija ir saņēmusi vēstuli no Gulbenes rajona Lizuma pagasta iedzīvotājas Regīnas Audzišas, kas vēlas pateikties mūsu centrālās slimnīcas ārstiem un citam medicīniskajam personālam par iejūtīgo ārstēšanu. Audzišas kundze ir gaidījusi rindā uz gūžas operāciju Rīgā, taču, nespēdama ilgāk gaidīt, jo situācija ir bijusi ļoti nopietna, meklējusi palīdzību Liepājā. Viņu operējuši dakteri Vilnis Vigulis un Egils Deksnis. "Viņi mani apgrieza normālai dzīvei," raksta iepriecinātā lizumiete, "pēc operācijas ir pagājuši tikai divi mēneši, bet brīvi staigāju, lai gan līdz operācija pārvietošanās bija tikpat kā neiespējama."

Palīdzība grūtā brīdī neapšaubāmi ir ārstu ikdiena, tomēr dzirdēt pateicības vārdus par to, ja esi kādam palīdzējis, vienmēr ir patīkami.