Kurzemes Vārds

02:47 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Starp "Buratīno" jubileju un iegūto ievērību

INDRA IMBOVICA

Vai 300. izrāde "Buratīno" iestudējumam Ceļojošajā leļļu teātrī ir liela vai vidēji liela jubileja, ir grūti nosakāms, kā visiem tiem iestudējumiem, kas domāti bērniem, vienalga, vai tas ir uz lielās teātra skatuves, vai "lellītēs". Tāpēc, ka laba izrāde var dzīvot gadu desmitiem, jo bērni aug kā sēnes rudenī - strauji, nāk nākošā mazā paaudze un sākas viss no gala. Viens tāds kolorīts piemērs mums ir Veras Singajevskas Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Ar to kopā izaugušas mūs vecmāmiņas, vecāki, bērni, mazbērni un mazmazbērni...

Liepājas Ceļojošā leļļu teātra "Buratīno" 300. izrāde pirmdien neatkarīgajā teātrī "Mūris" pārliecināja, ka arī šis jaukais, sirsnīgais iestudējums var piedzīvot ilgu mūžu. Skaistās, izteiksmīgās lelles (Pētera Trupa auklējums) un aktieru roku veiklību, kuru šajā jubilejas izrādē varēja jau droši saukt par meistarīgu, scenogrāfiju (mākslinieks Aldis Kļaviņš), kas harmoniski saplūst ar leļļu vizuālo stilu, piemēroto mūziku un dziesmas (autors Andris Eniņš) ir iemīļojuši bērni visos Latvijas novados un tikpat sirsnīgi un aizrautīgi arī Liepājā. Ne velti "Buratīno" iestudējumu atzinīgi novērtēja arī komisija no Latvijas Valsts Leļļu teātra. "Buratīno" un citu iestudējumu, līdz ar to arī paša Ceļojošā leļļu teātra, slava iet to radītājiem pa priekšu un izrādes saplānotas jau līdz pat septembrim.

Ceļojošie aktieri ir īpaši cilvēki, kuri prot elastīgi piemēroties jebkuriem neordināriem apstākļiem, atvēlētajai vietai un telpai un tajā pašā laikā turēt augstu to "laktiņu", ko sauc par profesionālo līmeni. To spēj Agitas Lieldidžas vadītais Liepājas Ceļojošais leļļu teātris. Tikai mākslinieki ar augstu profesionālo ētiku spēj atteikties no izrādes ieraksta Latvijas Neatkarīgajā televīzijā tikai tāpēc, ka tobrīd un tajā dienā tā ir ieplānota un apsolīta parādīt Latgales pilsētās.

Uzaicinājums uzstāties šomēnes Rīgā, Latviešu biedrības namā, kā arī citās vietās, piemēram, mēneša beigās Ventspils pils atklāšanas svētkos un Kuldīgas pilsētas svētkos, ir uzticības apliecinājums. Vēl vairāk - Latvijas Jaunā teātra institūts, Kultūras ministrija, Sorosa Fonda - Latvija Nevalstisko organizāciju centrs un Rīgas dome šodien uzaicinājuši Liepājas Ceļojošo leļļu teātri kopā ar Mārtiņa Vilsona teātri "Mūris" uz diskusiju Rīgā par neatkarīgajiem teātriem Latvijā.

Uz šo diskusiju ir uzaicināti tikai seši Latvijas neatkarīgie teātri, no tiem četri Rīgas: "Skatuve", "Kabata", Kustību teātris un Jaunatnes teātris. Liepāju diskusijā pārstāvēs: "Mūris" - Mārtiņš Vilsons, Leons Leščinskis, Ceļojošais leļļu teātris - Agita Lieldidža un Pēteris Trups.