Kurzemes Vārds

08:42 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mūziķu dzimtas Latvijas kultūrā

Aija Engelmane

Sagaidot Dziesmu svētkus, Zinātniskās bibliotēkas 2. stāva lasītavas jaukās saimnieces no fondiem iekārtojušas interesantu izstādi. Tajā līdz šim neredzēti materiāli par latviešu koru kustību svešumā. Centrā - mūzikas zinātnieka Valentīna Bērzkalna (1914.-1975.) apjomīgais pētījums "Latviešu Dziesmu svētki trimdā". Atsevišķas grāmatas veltītas Dziesmu svētku norisei ASV, Kanādā, Vācijā un citur. Izstādē arī Latvijā iznākošais regulārais izdevums "Dziesmu svētki" ar aktuālāko informāciju par gatavošanos šī gada lielākajam notikumam kultūras dzīvē. Taču ekspozīcijas lielākā daļa veltīta daudzajām latviešu muzikālajām dzimtām. Viena no kuplākajām un daudzveidīgākajām ir Vīgneru dzimta. Tās patrons Vīgneru Ernests bija cieši pārliecināts, ka katrs, kurš nodarbojas ar mūziku, var perfekti izkopt savu dzirdi. Bibliogrāfisks retums ir viņa "Vokāli-instrumentālās fonētikas metodika", kurā autors dod konkrētus padomus, kā to sasniegt. Tad ģeniālais patnis - diriģents Leonīds Vīgners, dziedātāja Malvīne Vīgnere-Grīnberga, vieglās un kinomūzikas meistars Ivars Vīgners.

Četru brāļu Jurjānu dzimtas izvērtējuma centrā, protams, ir Andrejs, bet, varbūt interesanti ir ielūkoties Pāvula Jurjāna - izcila vokālista, latviešu opertrupas dibinātāja izdotajā krājumā "60 dziesmas vīru balsīm - kvartetam vai korim".

Jāzeps, Jēkabs, Jānis Mediņi - katrs ar savu talantu un devumu mūzikā. Lūk, kādu asprātīgu telegrammu viņi aizsūtījuši izcilajai dziedātājai Mildai Brehmanei-Štengelei jubilejā:

"Droši lai uz priekšu rit

Tavas mākslas bānis,

Sveicienus pa drāti sit

Jāzeps, Jēkabs, Jānis."

Un kur tad vēl fascinējošie diriģenti - dvīņu brāļi Kokari, tēvs un dēls Emīls un Volfgangs Dārziņi, Alfrēds un Jānis Kalniņi.

Tekstus un grāmatas papildina retas fotogrāfijas, nošu un skaņuplašu izdevumi. Patiesi, vērts kaut uz brīdi ielūkoties šajā bagātībā.