Kurzemes Vārds

06:00 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

 

Ilga Martinsone spēlē Teātra muzejā

Šodien pēc Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadības ielūguma ar

monoizrādi "Cilvēka griba ir viņa debesis" (režisors Andrejs Migla) viesojas Liepājas teātra aktrise Ilga Martinsone. Izrāde, kas veidota pēc Zentas Mauriņas autobiogrāfiskā romāna "Tālā gaita", un tās mūsdienīgais skanējums ieinteresējis arī Latvijas televīziju, kas Ilgas Martinsones monoizrādi iecerējusi filmēt brīvā dabā Zentas Mauriņas dzimtajā Grobiņā. Par to, ka izrādi šodien bija iespējams aizvest uz Rīgu, tās veidotāji pateicas firmai "AHA".

 

Tiekas Skolēnu līdzpārvaldes

Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskola rīkoja skolēnu līdzpārvalžu sadraudzības vakaru, uz kuru bija uzaicinātas gan pilsētas, gan rajona Skolēnu līdzpārvaldes un to koordinatori - skolotāji. Vakarā piedalījās arī Izglītības kultūras un sporta pārvaldes priekšniece Irēna Krūma un Skolu valdes priekšsēdētāja Ludmila Molčanova, kuras stāstīja par iespējamo sadarbību. Vakara gaitā tika izveidotas darba grupas. Skolēni pievērsīs uzmanību tādiem jautājumiem, kā šo padomju tiesības un pienākumi, kā attiecībām ar skolotājiem, risinās kaitīgo ieradumu pusaudžu vidū problemas un citas aktualitātes. Vakara nenopietnajā daļā uzstājās grupa "Tumsa".

 

Eļļas ekstrakcijas rūpnīca biržai iesniegs paskaidrojumus

Rīgas Fondu biržas Sabiedrisko attiecību departamenta direktore Ilze Nagla ziņu aģentūrai BNS pastāstīja, ka par Liepājas eļļas ekstrakcijas rūpnīcas kotācijas atsākšanu biržas valde lems pēc 20. maija. Šajā dienā rūpnīcas direktors Juris Dabars sola iesniegt biržai paskaidrojumus, kā tiks novērsts uzņēmuma šobrīd negatīvais pašu kapitāls. Kā zināms, negatīvā pašu kapitāla dēļ 5. maijā tika apturēta uzņēmuma akciju kotēšana. Šā gada pirmo ceturksni rūpnīca beidza ar 70 tūkstošu latu lielu peļņu.

 

Bezdarba līmenis

Centrālā statistikas pārvalde publicējusi jaunāko oficiālo informāciju par bezdarbu republikā. 1. aprīlī tā līmenis sasniedza 7,1 procentu ekonomiski aktīvo iedzīvotāju un martā paaugstinājies par 0,1 procentu. Mūsu pilsētā bezdarbs ir lielāks par vidējo valstī - 8,2 procenti (marta sākumā bija 8 procenti). Vasaras mēnešos prognozē nelielu pazemināšanos, bet tā droši vien būs mazāka nekā pērn, jo tagad par bezdarbniekiem jāatzīst arī personas, kurām nav atestācijas valsts valodā.

 

Parādu nedrīkst būt

Iedzīvotāju maksājumu disciplīna komunālo pakalpojumu jomā tiek panākta dažādi. Viens no veidiem - stingrākas prasības, noslēdzot līgumus. Tagad tos no jauna noslēdz uzņēmums "Liepājas gāze". Šajā līgumā paredzēts, ka, ja abonents nav samaksājis par patērēto kurināmo 20 dienu laikā pēc mēneša beigām, jāaprēķina soda nauda 0,15 procentu apmērā par katru nokavēto dienu. Bet acīmredzot ar to nepietiek, jo vienā no nākamajiem punktiem nodaļā, kur norādītas piegādātāja tiesības, rakstīts, ka, ja minētajā termiņā pakalpojumi netiks apmaksāti, iespējama gāzes atvienošana bez iepriekšēja brīdinājuma.

 

Varavīksnē" atkal nometne bērniem

Bērnu estētiskās apmācības centrs "Varavīksne" jau otro gadu tiem bērniem, kas brīvlaiku pavadīs pilsētā, piedāvā vasaras nometni, kurai dots nosaukums "Radošā attīstība atpūtā". Kā pastāstīja nometnes vadītāja skolotāja Solvita Līduma, šī bērniem būs iespēja nepiespiestā un brīvā gaisotnē atkārtot un nostiprināt jau esošās zināšanas. Kā arī - iegūt jaunas. Ne velti nometnes moto skan: "Neaizmirsti jau zināmo un apgūsti vēl nezināmo". Bērni apmeklēs muzejus, izstādes, dosies pārgājienos un ekskursijās, ies uz tirgu iepirkties, gatavos pusdienas, rotaļāsies un paši varēs izdomāt dažādas draiskulības un spēles. Pērn dienā nometni apmeklēja vismaz piecpadsmit bērni un, kā atzīst skolotāja, ļoti svarīgi ir tas, ka, izvērtējot pagājušajā vasarā padarīto, ir radušās jaunas atziņas un ieceres par nometnes turpmāko attīstību. Šogad tā sāksies 1.jūnijā un ilgs līdz pat 31.augustam.

 

Graudu iela aicina ciemos bērnus

Graudu ielas svētku rīkotāji šoreiz īpaši domā par to, kā iepriecināt bērnus. Ja pieaugušajiem šie svētki vairāk varētu būt saistīti ar iepirkšanās un "vēderpriekiem", tad bērniem tā būs laba izklaide un iespēja izteikt sevi dažādās jomās. Par iecerēto zīmējumu konkursu "Es dzīvoju Liepājā" esam jau informējuši, jāatgādina tikai, ka zīmējumus līdz 1.jūnijam var atdot "Līvānu stikla" veikalā, vēlams, lai tie būtu A3 formātā. Toties 6.jūnijā, Graudu ielas svētku dienā bērni, kuri būs paņēmuši līdzi guaša krāsas un labi lielas otas, varēs gleznot bez kādiem ierobežojumiem gandrīz vai uz visiem Graudu ielas skatlogiem. Pie Latvijas krājbankas (neoficiālais Graudu ielas centrs) Igetas Gaiķes vadībā visu dienu darbosies brīvais mikrofons, kurā varēs gan dziedāt, gan deklamēt, gan stāstīt anekdotes utt. Trīsdesmit santīmus ir vērts rezervēt kādai no četrām gumijas lēcēju atrakcijām. Tāpat vērts padomāt arī par kādu "nepieradinātu" tērpu, ar ko piedalīties ielas modes skatē. Svētki vēl tikai top, un iespējams, tas vēl nav viss, ko Graudu iela 6.jūnijā spēs piedāvāt bērniem.

"Etīdes ievziedu smaržās"

Mākslas un modes konkursskate ar šādu nosaukumu šodien notiek Mākslas akadēmijas zālē Rīgā. Skatē, kas iecerēta reizē kā draudzības vakars, piedalās Rīgas un Liepājas Lietišķās mākslas koledžu, Imantas un Juglas amatniecības vidusskolu audzēkņi, Mākslas akadēmija studenti un pasniedzēji. Žūrija vērtēs pasniedzēju un audzēkņu veidotos un demonstrētos tērpus un rotas. Skates mērķis ir veicināt mākslas un modes attīstību Latvijas skolās, studentu un pedagogu radošo aktivitāti, kā arī iepazīstināt sabiedrību ar Latvijas mākslas skolu studentu radošajām izpausmēm. Liepājas Lietišķās mākslas koledža skatē piedāvās četras Ādas apstrādes un Tekstila un apģērbu dizaina nodaļas kolekcijas. Koledžas "vizītkarti" un daļu no kolekcijām skatē demonstrēs LBN Estētikas un modeļu skolas audzēkņi.

 

Ciemos pie zviedru skolēniem

Uz sadraudzības skolu Zviedrijā, kas atrodas Stokholmas priekšpilsētā Danderidā, devušies 6.vidusskolas pārstāvji - trīs skolotājas un septiņi skolēni. Tie bērni un pedagogi, kuri piedalās dažādu kopprojektu realizēšanā. Zīmēšanas skolotāja Irēna Šterna kopā ar saviem audzēkņiem darbojas projektā "Latvija, Zviedrija - vakar, šodien, rīt", ģeogrāfijas skolotājas Sintijas Pūces skolnieki iesaistījušies projektā "Baltijas jūra. Tās piesārņojums". Bet direktora vietniece audzināšanas darbā Aelita Antonova un skolas līdzpārvaldes pārstāvji iepazīsies, kā Zviedrijas skolā skolēni iesaistās savas mācību iestādes problēmu risināšanā.

 

Ko bērniem darīt vasarā?

Tuvojoties brīvlaikam, daudzi vecāki sāk domāt, kā viņu bērni pavadīs brīvās dienas. Daudzviet būs vasaras nometnes, bet šogad pirmo reizi atpūtas un rotaļu nometni trīs mēnešus rīkos arī privātskola "Pūcīte". Kā pastāstīja tās īpašniece J.Kocubo, "Pūcītē" pieņems bērnus no piecu līdz trīspadsmit gadu vecumam un skolotāji ar viņiem strādās līdz pat pieciem, sešiem pēcpusdienā. Paredzētas arī siltas pusdienas. Interesanti, ka jāmaksā būs tikai par nedēļām, ne par visu mēnesi kopumā. Galveno uzmanību pievērsīs attīstošajām un mācību spēlēm, runas attīstībai, valodām.

 

Demonstrē modernu dārza tehniku

Vakar laukumā pie Liepājas Pedagoģiskās augstskolas notika Dārza dienām veltīta kompānijas "Lindeks" piedāvātās firmas "Oleo-Mac" dārza tehnikas demonstrācija. Kā pastāstīja veikala, kurš atrodas Sliežu ielā 4 un kur iepatikušos tehniku var iegādāties, vadītāja Marika Kārkliņa, šos agregātus ražo Ziemeļīrijā. Akcijas laikā varēja redzēt, kā strādā zāles pļāvēji, krūmgrieži, dzīvžogu šķēres un motorzāģi.

 

Iedzīvotāji nosauc iecienītākos veikalus un kafejnīcas