Kurzemes Vārds

03:04 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Laiks būt veselam!

Neņemiet galvā - vai tas vispār ir iespējams?

Kristīne Pastore

Šī diena Veselības nedēļas ietvaros ir nosaukta par Ģimenes veselības dienu.Visai aktuāls šobrīd ir vārdu salikums ģimenes veselība, kas nebūt nenozīmē tikai kādas kopējas slimības vai nepieciešamās profilaktiskās potes. Par to stāsta psihoterapeite Daina Poriņa.

- Manuprāt, vārdu salikums "ģimenes veselība" raksturo psiholoģisko klimatu ģimenē. Ja cilvēkam nepārtraukti ir problēmas ģimenē, ja viņam ir jāaizstāv savs viedoklis, jācīnās par sevi kā personības atzīšanu, viņš nemitīgi ir stresa stāvoklī, tā rezultātā var rasties tā sauktās psihosomātiskās slimības. Pie tām var pieskaitīt sirds asinsvadu slimības, divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, pastiprinātu vairogdziedzera darbību, dažādas locītavu sāpes un daudz ko citu, pat arī zvīņu ēdi.

Diemžēl neviens nevar uzņemties tik lielu atbildību, lai dotu otram padomus, kā nokārtot savu ģimenes dzīvi, ja tajā nav saskaņas.

Pietuvināts modelis tam, ko darīt, lai mēģinātu ģimenes attiecības "atveseļot" varētu būt mēģinājums iedomāties sevi tā otra cilvēka vietā un pajautāt sev - vai es vēlos, lai pret mani izturas tā, kā es izturos pret otru. Taču emocionālā saspīlējuma brīdī tiek izgāztas dusmas pār otru bez kādas cenzūras. Precoties cilvēki no otra cilvēka daudz ko gaida. Vispirms jau - sapratni. Sākumā šķiet, ka tā ir, taču pētījumi rāda, ka nav vis. Vienkārši iemīlēšanās fāzē mēs neredzam otru cilvēku reāli tādu, kāds viņš ir, mēs viņu redzam tādu, kādu gribam redzēt. Mēs sevi it kā uzkopējam tam otram cilvēkam virsū un redzam savu ideālu.

Kad sākas nesaprašanās, viena no iespējām, kā risināt problēmas, varētu būt izrunāšanās. Taču mēs katrs zinām, ka ne jau visu, ko mēs vēlamies, mēs esam spējīgi otram pateikt. Pat vistuvākajam cilvēkam ne.

Šobrīd Liepājā ir plaši pieejami psihoterapeitu pakalpojumi. To apmeklēšana varētu būt viens no ģimenes attiecību risināšanas variantiem, jo mājās pārsvarā partneri tomēr viens otrā neieklausās. Taču tikšanās ar psihoterapeitu var notikt tikai tādā gadījumā, ja to vēlas abas puses - pretējā gadījumā tam nebūs nekāda rezultāta.