Kurzemes Vārds

16:19 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Noraida komerclikuma projektu un aizstāv pašpārvaldes tiesības

Aizvakar Rīgā notika Zemnieku federācijas padomes sēde, kas izskatīja vairākus mūsu lauksaimniekiem aktuālus jautājumus.

Kā pastāstīja Zemnieku federācijas priekšsēdētājs Ojārs Petrēvics, ļoti būtiski šobrīd esot nodrošināt lauksaimniecisko pašpārvaldi. Likumprojektus iesniegšanai parlamentā jau sagatavojušas vairākas partijas un grupējumi. Tagad arī Zemnieku federācijas komisija pabeigusi darbu pie sava projekta un padomes locekļi, to izvērtējot, atzinuši, ka tas aizstāv lauku apsaimniekotāju intereses. Jau vakar projektu iesniedza izskatīšanai parlamenta frakcijām, tomēr Petrēvica kungs pauda bažas, ka Saeimas deputāti var ļoti daudzus formulējumus izmainīt pēc savas saprašanas, tādējādi vēl būtiski izmainot izstrādāto dokumentu.

Tanī pašā laikā LZF padomes locekļi savā sēdē nolēmuši noraidīt Tieslietu ministrijā tapušo komerclikuma projektu, kas paredz likvidēt zemnieku saimniecību un paju sabiedrību statusu, aizstājot tās ar komercuzņēmumu un individuālu komersantu statusu. LZF priekšsēdētājs paskaidroja, ka šāda likuma stāšanās spēkā apdraud mūsu lauksaimniecību, jo zemnieku saimniecības līdz ar to var pazaudēt līdzšinējos atvieglojumus, ko piešķir likums par zemnieku un zvejnieku saimniecībām. Ļoti nozīmīgi esot, lai arī turpmāk zemnieku saimniecībām nebūtu jāmaksā ienākuma nodoklis, ja to ienākumi nepārsniedz 3000 latu gadā. Pieņemot komerclikuma projektu, šis nodoklis stātos spēkā pat tad, ja šie ienākumi ir tikai viens lats. Bez tam Petrēvica kungs uzskata, ka ļoti sarežģīta būtu saimniecību pārreģistrēšanās procedūra, kas būtu saistīts ar ievērojamiem un tikai liekiem izdevumiem.

Kā vienu no nozīmīgākajiem jautājumiem, kas izskatīts šonedēļ aizvadītajā LZF padomes sēdē gan Ojārs Petrēvics, gan Lauksaimnieku (zemnieku) centrālbiedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Zgirskis vērtēja lēmumu par SIA LZF darbības paplašināšanu un tās sadarbības iespējām ar "Rīgas dzirnavnieku", kas varētu izvērsties ļoti perspektīva. Tomēr, kā teica LZF priekšsēdētājs, pagaidām ar "Rīgas dzirnavnieku" vēl notiekot tikai sarunas.

Savukārt Jānis Zgirskis vēlējās piebilst, ka komerclikuma projekts, ko LZF padomes locekļi nolēma nosūtīt atpakaļ tā autoriem kā nederīgu, esot bijis uzrakstīts ar nodomu iznīcināt mūsu lauksaimniecību. Turpretī Vides aizsardzības un reģionālās attiīstības ministrijā tapušais lauku attīstības plāns ar nelielām iebildēm atzīts par izmantojamu.