Kurzemes Vārds

14:21 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Piena produkcijas uzkrājumi nav lokāla problēma

Kristīne Pastore

Tāpat kā visās Latvijā, arī Liepājā nevar sūdzēties par piena produktu trūkumu. Gluži otrādi - tirgus ar to ir pārsātināts. Bet tas sagādā ne mazums raizes šis produkcijas ražotājiem, jo veidojas ievērojami uzkrājumi. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja akciju sabiedrības "Kurzemes piens" komercdirektors Raivis Zabis, pie mums situācija nav tik smaga kā citviet, tomēr, lai varētu produkciju pārdot, šogad, sākoties siltajam laikam un līdz ar to arī aizvien lielākam piena pieplūdumam, produkcijas cenas ir pazeminātas pat līdz 15 procentiem. Drīz tās būs sasniegušas zemāko robežu, par kādu vispār "Kurzemes piens" savu produkciju jebkad ir tirgojis, secina Raivis Zabis. Tāpēc pirms kāda laika nācās arī par pussantīmu litrā pazemināt piena iepirkuma cenu.

Vislielākie ir sviesta uzkrājumi - šobrīd aptuveni 50 tonnas. Taču mīnus astoņpadsmit grādu aukstumā tas varot glabāties pat pusgadu, tāpēc R. Zabis izteica cerību, ka tuvāko mēnešu laikā iekrājumi samazināsies - jau šonedēļ viena krava ceļos uz Krieviju. Bet piena produkcijas, īpaši sviesta, uzkrājumi nav lokāla problēma tikai Latvijā vien, šībrīža situāciju skaidro R. Zabis. Patlaban taukvielu pārpalikums ir visā Eiropā, un tas ietekmē arī mūsu valsts ražotāju iespējas pārdot savu produkciju. Pagājušajā gadā "Kurzemes piens" gan sviestu, gan arī sauso piena pulveri eksportēja uz Rietumiem. Ar sauso piena pulveri arī šobrīd nav nekādu problēmu - to pārdod gan uz Vāciju, gan Holandi, bet sākot ar nākamo mēnesi, arī uz Franciju, bet sviesta cenas visā Eiropā šobrīd ir kritušās līdz minimumam.

Arī vietējais tirgus nespēj patērēt tikpat daudz, cik iepriekšējā gadā, jo līdz ar silto laiku aktīvi sāk ražot arī tās mazās pienotavas. Bet tas nozīmē, ka, ja turpinās strauji pieaugt piegādātā piena daudzums un veidosies jauni produkcijas uzkrājumi, iespējams, ka piena iepirkuma cenas nāksies vēlreiz pazemināt. Vairāk ir jāorientējas uz austrumiem. Protams, ka produkcijas uzkrāšanos veicināja arī Latvijas un Krievijas attiecību saspīlējums, bet Krievija vien nav bijušās Padomju Savienības teritorija, tā kā iespēju, kur realizēt produkciju ir, tā domā R. Zabis. Ja tomēr nāksies iepirkuma cenas pazemināt, ko par to teiks zemnieki? Viņiem ir jāsaprot, ka cenas neregulē ražotāji, bet gan tirgus, sacīja R.Zabis, un kamēr atkal nepieaugs pieprasījums, mūsu spēkos nebūs kaut ko mainīt.