Kurzemes Vārds

12:30 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kurzemes novada Mākslas dienas Kuldīgā

INDRA IMBOVICA

Aizvadītajā sestdienā Kuldīgā bija jūtama lielās tirgus dienas klātbūtne, jo tur, tajā lielajā placī, bija cilvēku jūra. Kurzemes novada Mākslas dienas? Tie, būsim godīgi, bija svētki pašiem māksliniekiem, kuri Kurzemes vecpilsētiņā bija sabraukuši no Talsiem, Ventspils, Saldus, Tukuma un Liepājas. Diena bija dāsni saulaina un silta, kā mierinājums un iepriecinājums pašiem dalībniekiem, kas solīja jauku atpūtu, tikšanās prieku un mākslas iespaidus. Mākslas dienas uz Pilsētas domes lielajām kāpnēm atklāja Kuldīgas pašvaldības priekšsēdētājs Arturs Lieģis.

Vai šodien maz ir kāda jēga veltīt tik daudz spēka un rūpju, organizējot šādas Mākslas dienas? Tad acīmredzot jājautā, kāda jēga ir dzīvot, dziedāt, dejot, kāda jēga izteikt savu radošo domu? Vai bez tā visa maz cilvēks spētu izturēt. Bez tā visa būtu vienkārši skumji un neinteresanti dzīvot. Gados, kad Mākslas dienas izšķīda kā ziepju burbuļi politikas duļkainajos ūdeņos, pirmie un patlaban arī vienīgie sasparojās lepnie kurzemnieki. 1994. gadā tie bija talsinieki un viņu garīgā krustmāte - Talsu Vēstures un novadpētniecības muzeja direktore Anna Rasa, kura kopā saicināja tobrīd stipri vien sašļukušos māksliniekus no Liepājas, Ventspils, Saldus, Kuldīgas, Tukuma un atklāja pirmās Kurzemes novada Mākslas dienas. Nu jau ir apritējuši pieci gadi, kad mākslas svētku stafeti pārņēma katra nākošā no sešām Kurzemes pilsētām. Nākamgad loks noslēgsies Ventspilī, lai 2000. gadā Talsos aprite sāktos no jauna un varbūt arī citā kvalitātē, citā veidā. Vismaz talsinieki paši sākuši par to domāt un spriest jau tagad. A. Jansone informēja, ka kurzemnieku " mākslas prieka bacilis" neļauj mieru arī vidzemniekiem, kuri arī beidzot tā kā sadomājuši sekot kurzemnieku piemēram.

Mākslas dienas vispirms ir svētki. Tie ir kā dāvana, kurai "zobos neskatās", tomēr savas atziņas un vērojumi ir, jo citādi jau nebūtu vērts kopā pulcēties un savu veikumu skatīt. Bez uzspēles, lielīšanās vai klīrēšanās jāatzīst, ka liepājnieku ekspozīcija "Mārtiņzālē", kur kopā uzstājās pilsēta un rajons, bija pati iespaidīgākā, kas pierādīja mūsu mākslinieku kā lielākās organizācijas aiz Rīgas spēku un varēšanu. Kā vienmēr pa pēdām sekoja talsinieki.

Katras pilsētas un rajona ekspozīcijai atkal bija atvēlēta sava zāle, telpa un katra to prezentēja pēc saviem ieskatiem. Liepājas puse ekspozīciju atklāja Mākslinieku līgas priekšsēdētājs Raimonds Gabaliņš, Aldis Kļaviņš un domes Kultūras sektora vadītāja Baiba Kļava. Noskaņu radīja dziesminieces Austras Pumpures un vijolnieces Santas Grabovskas muzicēšana. Šoreiz no Liepājas mākslinieku līgas un brīvmāksliniekiem piedalījās neparasti liels skaits dalībnieku: Erna Ošele, Skaidrīte Elksnīte, Aldis Kļaviņš, Miķelis Golts, Benita Bitāne, Raimonds Gabaliņš, Aivars Kleins, Dzintra Vīriņa, Daina Galakrodzeniece, Velga Gūtmane, Daina Kopštāle, Ilze Eniņa, Helēna Lauva, Oļegs Sičevs, Dace Grīnberga, Nora Ārgale, Ilona Slaidiņa, Anžela Rožcenkova, Pēteris Taukulis, Dzintra Rozentāle, Zigurds un Gunta Viļņi, arī rajona mākslinieki Imants Ozols, Anda Lieģe un vēl daži, kurus pēc autogrāfiem nevarēja atšifrēt. Liepājas pilsētas un rajona māksliniekiem tika pievērsta liela uzmanība gan no pašu kolēģu vidus, gan no speciālistiem un masu saziņas līdzekļiem. Notika intervijas, filmēšana, fotografēšana, sarunas un dialogi...

Kuldīgā, tāpat kā pērn Liepājā, sava vieta tika ierādīta arī bērnu mākslas skolu audzēkņiem. Starp viņiem īpaši izcēlās Talsu bērnu darbu bagātā ekspozīcija, liepājnieki šeit bija pārstāvēti vairāk nekā nabadzīgi - ar dažiem dekoratīviem eksponātiem. Bet kur tad bagātīgais zīmējumu un gleznojumu klāsts, kurus nupat Liepājā varēja vērot vairākās izstādēs? Bērnu skolas vadītāja Nora Ārgale paskaidroja, ka bērni taupoties plašai izstādei maija beigās Liepājā. Tomēr skumīgi bija, ka mazie talanti sevi neparādīja plašākai publikai.

Pievakarē Kurzemes mākslas dienu dalībnieki devās uz lepno Ēdoles pili, kur viņus gaidīja pils kungs, jauks un patīkams vakars ar balli.