Kurzemes Vārds

09:05 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Grūtais uzdevums

Kurzemes apgabaltiesu, kas šajās dienās sākusi atkārtoti izsklatīt 1996.gada asiņaināko noziegumu Liepājā, par kādu dēvējama slepkavību sērija veikalā "Zvaniņš", patiešām nav par ko apskaust. Mūsu pilsētā par vienu no principālākajiem un profesionālākajiem juristiem uzskatītā Roberta Lazdāna vadībā Temīdai vajadzēs izlemt, vai atstāt spēkā slepkavām pasludināto spriedumu. Nav šaubu, ka būtībā tiesai jāizlemj tikai viens - vai saglabāt piespriesto nāvessodu Vladimiram Ļesikam.

Ja šāda lēmuma pieņemšana vienmēr rada spriedzi adekvātos procesos, tad tagad tā ir vismaz dubulta, jo politiķu diskusijas ap šo problēmu ir sasniegušas savu apogeju, un šīs nedēļas sākumā Saeimas pieņemtais lēmums par nāvessoda saglabāšanu sevišķi pastiprinošos apstāļos radījis arī starptautiski negatīvu rezonansi. Tāpēc neizbrīna arī tiesneša Lazdāna prognoze par procesa ievilkšanās iespējamību, kaut arī straujus pagriezienus šajā lietā diezin vai vērts gaidīt, un prāvai, visdrīzāk pieļaujams, vairāk būs procesuāls vai neziņas saistīts novilcināšanas raksturs.

Jo riskēšu izteikt pieņēmumu, ka vairāk tomēr tā brīža situācija, kuru radīja Valsts prezidenta izsludinātais moratorijs, nevis šaubas par Kurzemes apgabaltiesas priekšsēdētājas Astrīdas Bērziņas 1996. gada 24.novembrī pasludinātā sprieduma pareizību, bija Augstākās tiesas lēmuma pamatā, kad šī lieta tika nosūtīta papildizmeklēšanai. Taču pusotra gada laikā nekas būtiski nav mainījies, jo sabiedrība vēl joprojām sadalījusies divās daļās. Tie, kuri tiecas pēc Eiropas savienības izvirzītajiem kritērijiem caur diskutējamu humāno ideālu prizmu, nāvessodu neatbalsta. Savukārt sabiedrības vairākums bailēs no kriminālo elementu patvaļas un cietumu sistēmas, kas pieļauj noziedznieku izkļūšanu brīvībā, tikpat noteikti iebilst pret nāvessoda atcelšanu. Situāciju vēl pretrunīgāku dara fakts, ka Valsts prezidents apņēmies Saeimas pieņemto likumu neizsludināt, un nodot parlamentam, vēlreiz izskatīšanai, kas visai reāli pieļauj iespēju, ka deputāti savu lēmumu var mainīt.

Tāpēc Kurzemes apgabaltiesa un Roberts Lzdāns šobrīd ir psiholoģiski ultragrūta uzdevuma priekšā.