Kurzemes Vārds

08:47 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Klāj asfaltu Kalpaka ielā

Vakar no rīta uzsāka un vismaz līdz nedēļas beigām turpinās klāt asfalta segumu O. Kalpaka ielā posmā no Sliežu ielas līdz Siļķu ielai, informēja CSDD ceļu uzraudzības inspektors Elmārs Heniņš. Viņš ieteica vadītājiem izvēlēties pareizu ceļa maršrutu un apbraukšanai izmantot Krūmu ielu.

Regtaims nācis par labu teātrim

Raimonda Paula un Harija Baša koncerts Liepājas teātrī pulcēja daudzus šo mūziķu talanta un izpildītā repertuāra - piecdesmito, sešdesmito gadu vieglās mūzikas - cienītājus. Publika koncertu uzņēma silti, un maestro ne reizi vien nācās atkārtot kādu sevišķi iepatikušos skaņdarbu. Arī finansiālā izteiksmē omulīgā vakara bilance izrādījusies patīkama - ka jau rakstījām, Raimonds Pauls koncerta ieņēmumus bija apņēmies ziedot teātrim. Šobrīd zināms, ka ziedotā summa ir ap tūkstots latiem. Kā pastāstīja teātra direktore, nauda tiks ieguldīti teātra siltumtrases remontā. Šādu lēmumu akceptējis arī ziedojuma devējs.

Aleksandrovai ierosina piešķirt pilsonību par īpašiem nopelniem

Vakar Saeimas komisija ierosināja parlamentam par īpašiem nopelniem piešķirt pilsonību titulētajai riteņbraucējai Gaļinai Aleksandrovai. Paredzams, ka deputāti šo ierosinājumu oficiāli atbalstīs šodien vai rīt. Atgādinām, ka viena no visu laiku izcilākajām Liepājas sportistēm vairākus desmitus reižu bijusi Latvijas čempione, kā arī izcīnījusi pasaules un Eiropas veterānu čempionātu uzvarētājas titulus.

Beidzot būs oficiāls suņu pastaigu laukums

Apmēram pirms gada domē sākās saruna ieinteresēto pušu starpā par suņu pastaigu laukuma izveidi (netālu no akciju sabiedrības "Kursa"). Bija problēmas gan ar finansēm, jo ar iekasētajām summām par suņu turēšanu (ap 5000 latu) šim mērķim nepietika, gan ar izveidojamā laukuma potenciālo apsaimniekotāju. Beidzot problēmas ir atrisinātas. Tā kā laukuma ierīkošanas kopējās izmaksas sniedzas pāri septiņiem tūkstošiem latu, tad tā notiks divās kārtās, un pirmās kārtas termiņš ir 18.jūlijs. Savukārt apsaimniekotāja lomā piekritusi būt Liepājas kinologu biedrība. Pirmā oficiālā suņu pastaigu laukumaprojekta autors ir arhitekts Agris Padēlis - Līns. Būvvalde akceptējusi arī šī pastaigu laukuma ierīkotāju - tā būs "Liepājas labiekārtošana sabiedrība". Suņu saimnieki jauno laukumu varēs izmantot jau šovasar.

Krauj rīsu, zivis un zāģmateriālus

Tūlīt pēc tam, kad rekordīsā laikā firma "Trans Liepāja" apkalpoja lieltonnāžas kuģi, kas no Liepājas aizveda vairāk nekā 20 tūkstošus tonnu velmējumu, akciju sabiedrība pievērsusies pavisam citām, uzņēmumam mazāk raksturīgu profilu kravām. Pašlaik pie "Trans Liepāja" piestātnēm no zivju savācējkuģa "Orčiks" izkrauj zivis, bet netālu stāvoša sauskravu kuģa - rīsu. Vienlaikus norit arī zāģmateriālu iekraušana kuģī, kas dosies uz Rietumeiropu, Izpilddirektors Pēteris Iesalnieks teica, ka dažādu kuģu apkalpošana reizē kļuvusi iespējama, pateicoties iekraušanas mehānismu nodrošinājumam. Viņš piebilda, ka ierindā jau stājies arī lieljaudas celtnis, ko nesen montēja.

Izmaiņas grafikā un nedēļa bez algas

Pilsētā paklīdušās valodas, ka akciju sabiedrības "Lauma" vadītāji savus darbiniekus sūtot bezalgas atvaļinājumā, zināmā mērā atbilst patiesībai - tā "Kurzemes Vārdam" paziņoja akciju sabiedrības preses sekretāre Aija Nelsone. Srādājošo pirmā maiņa šogad došoties atvaļinājumā nedaudz agrāk kā pērn - jau ar 1.jūniju. Turklāt trim kārtējā atvaļinājuma nedēļām pievienota viena bezalgas nedēļa. Otrajai maiņai, savukārt, atvaļinājums sāksies 22.jūnijā. Šādu lēmumu uzņēmuma vadītāji pieņēmuši tāpēc, ka noliktavās uzkrājies gatavās produkcijas atlikums, un, lai šie krājumi nekļūtu vēl lielāki, uz laiku nedaudz jāsamazina ražošanas apjomi. Uz jautājumu, vai uzņēmumā masveidā netiek atlaisti no darba strādnieki, A.Nelsone paskaidroja, ka, sakarā ar jaunās tehnikas un jaunu tehnoloģiju ieviešanu, laika gaitā strādājošo skaits mazliet ir samazinājies, taču šim procesam noteikti nav masveida raksturs.

Pārmaiņas pārskatos

Atcelta stingras uzskaites kvīšu izmantošanas kārtība, kuras pielika pie kases čekiem, ja tajos netika uzrādīti daži svarīgi rekvizīti. Par šiem jautājumiem vietējo presi informēja Valsts Ieņēmumu dienesta Nodokļu inspekcijā. Minētās kvītis tiek saglabātas tikai gadījumos, ja preces vērtība pārsniedz 50 latus. Tika atzīmētas arī problēmas, kas rodas, iegādājoties sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem produkciju, ko audzējuši dārzkopji, kuriem nav pastāvīgu tirdzniecības vietu. Par detaļām, kas saistītas ar minētajām pārmaiņām, uzņēmējiem piedāvā konsultācijas Nodokļu inspekcijas 122. kabinetā.

Privatizācijas soļi

Viens no pēdējiem Liepājā privatizētajiem valsts īpašuma objektiem bija ēka Graudu ielā 46. To nopirka sabiedrība "Raita". Tuvākajās izsolēs Rīgā tiek piedāvāti divi firmas "Farmakons" objekti (Kungu ielā un K.Zāles laukumā 6.), nekustamais īpašums Ģen.Baloža ielā 37 un valsts uzņēmuma "Liepājas dzirnavas" īpašums, Zemnieku ielā 32. Pilsētas pašvaldība paziņojusi par to, ka privatizēs objektu Ziemeļu ielā 13. Pēdējā laikā palielinājās izsolē piedāvāto dzīvokļu skaits. 13. jūnijā būs 30 dzīvokļi - vairāk kā jebkad. Bet sakarā ar izmaiņām Privatizācijas likumā tas droši vien notiks pēdējo reizi. Brīvos dzīvokļus atkal varēs piedāvāt tiem, kam tie vajadzīgi.

"Piemares" saldā nedēļa

Aizvadītās nedēļas nogali un šīs sākumu "Piemares"dokeri nodēvējuši par saldo, jo gandrīz vienlaicīgi uzņēmuma piestātnēs piestājuši divi kuģi ar cukura kravām no Rietunmeiropas. "Volga 35" atvedis 4200 tonnas saldā produkta, bet "Volga Balt 104" - 3000 tonnu. Prece adresēta pasūtītājiem Uzbekijā, tāpēc to no kuģu rūmēm pārvieto vagonos. "Piemare" direktors Uldis Meldrājs teica, ka tāds gadījums, kad vienlaicīgi jāizkrauj divi kuģi ar cukuru vēl nav piedzīvots. Bez tam tūlīt pienācis arī sūtījums ar cementu, kas arī jāapkalpo piemariešiem.

Slimnīcā strādā PHARE eksperts

Visu šo nedēļu līdz ceturtdienai Centrālajā slimnīcā strādā Eiropas Savienības PHARE programmas eksperts. Viņa ierašanās ir saistīta ar slimnīcas kompjuterizāciju. Šajā reizē tiks izvērtētas trīs galvenās sadaļas: slimnieku uzņemšana, statistika un uzskaite; personāldaļa un algu aprēķināšana; materiālu saņemšana, uzskaite un izlietošanas kontrole. Vakar eksperts kopā ar konsultantu no Rīgas strādāja slimnīcas aptiekā, kur iepazinās, kā notiek medikamentu sadale. Ceturtdien viņš būs sagatavojis kopvērtējumu un iepazīstinās slimnīcas vadību ar to, kā šis darbs norisinās Eiropas slimnīcās. Ceturtdien arī slimnīcā ieradīsies tās firmas pārstāvji, kas pēc eksperta slēdzieniem sagatavos nepieciešamās kompjūterprogrammas.

Liepājniece - Viļņas mākslas akadēmijas maģistre

Liepājniece Liene Bartkeviča, kas pašlaik ir ļoti aizņemta, pieliekot pēdējos akcentus kostīmiem sestdien paredzētajai Flobēra romāna "Bovarī kundze" dramatizējuma pirmizrādei, nupat saņēmusi maģistres diplomu Viļņas mākslas akadēmijā. Tur Liene apguva tērpu dizaineres specialitāti. Lai tiktu pie maģistres grāda, nācās izstrādāt apjomīgu noslēguma darbu, kas sastāv no teorētiskās un praktiskās daļas. Teorētiskās daļas nosaukums: "Sievietes veidols pasaules modē XX gadsimta pēdējā desmitgadē". Darba praktisko daļu veido kolekcija - septiņi sievietes tipi fotogrāfiju sērijā un tērpos.

Medmāsas no Zviedrijas māca aprūpēt triekas slimniekus

Saskaņā ar mūsu pilsētas un Gēteborgas (Zviedrijā) māsu skolu sadarbības projektu šonedēļ Liepājā viesojas divas pasniedzējas no Gēteborgas māsu skolas. Šīs nedēļas laikā viņas strādās skolā ar mācību programmām, iepazīsies ar mūsu pilsētas medicīniskās aprūpes iestādēm - apmeklēs Onkoloģisko un metalurgu slimnīcu, kā arī divas dienas strādās Centrālās slimnīcas Neiroloģijas nodaļā un apmācīs tur strādājošās medmāsas triekas slimnieku praktiskajā aprūpē. Kā "Kurzemes Vārdam" sacīja slimnīcas galvenā medmāsa Mārīte Jankovska, praktiskās nodarbības ir ļoti vērtīgas, jo mūsu medmāsas šīs zināšanas ir ieguvušas skolā teorētiski.

Visi liepājnieki iekļuvuši "Olgas disenītes " finālā

Aizvadītās nedēļas nogalē Rīgā, Mazajā Ģildē, risinājās "Olgas disenītes" pusfināls, kurā no Liepājas piedalījās "Laumas" kluba dejotāji un dziedātāji: "Flintstoni", Irinas Vinvalkas un Svetlanas Putilovas vadītās deju grupas, dziedātājas Liene Blauzde un Evelīna Ņejvmeržicka. Ap 250 dalībnieku konkurencē liepājnieku vārds skanēja nemitīgi, jo pilnīgi visi mūsējie iekguva tiesības piedalīties finālā, kas notiks 7. jūnijā Saulkrastu estrādē. "Laumas" kluba dziedātāji un dejotāji atgriezās mājās ar daudzām skaistām balvām, kuras bija dāvājuši firmas "Ibero", "Cido", "Franču stikls", "Fazer", "Internet Apollo", "Pentel", "Nivea" un "Lego".

11. vidusskolā sākas spēle "Zināšanu karuselis"

Šodien (trešdien) 11. vidusskolā sākumskolas klasītēs sākas spēle "Zināšanu karuselis". Tajā audzēkņiem būs jāiziet cauri gandrīz visiem mācību priekšmetiem, jāapliecina savas zināšanas, spējas asprātīgi un interesanti atbildēt uz jautājumiem, atminēt mīklas, attēlot uz papīra... Par katru labu atbildi skolēni saņems žetonu un dažādas balvas. Pirmās šajā spēlē iesaistījušās "izlaiduma" - 4. klasītes, bet pēc tam iesaistīsies arī 3., 2. un 1. klašu audzēkņi. "Zināšanu karuseli" svinīgi atklāja ar koncertu, kurā piedalījās Agitas Kalniņas popgrupa.

Sēnīšslimība - civilizācijas kaite

Septiņi mūsu pilsētas ginekologi piedalījās konferencē, kurā tika runāts par vienu no mūsdienu aktuālām slimībām - sēnīti. Ārsti to tāpat kā daudzas citas nosauca par mūsu gadsimta jeb civilizācijas slimībām. Tās rodas dažādu iemeslu dēļ - no medikamentu lietošanas, stresiem, partneru maiņas, pat jaunām higiēniskajām paketēm un daudzkā cita. Šīs slimības gan nav lipīgas, taču tās sievietēm izraisa diskomforta sajūtu un neārstētas var radīt arī nopietnus iekaisumus. Arī Liepājā ir visas iespējas tās diagnosticēt un ārstēt. Kā sacīja daktere Ingūna Romāne, ja slimība ir atklāta pašā sākuma stadijā, pietiek ar īsu ārstniecības kursu, bet vēlāk tie var būt jau vairāki mēneši. Statistika rāda, ka 65% sieviešu vismaz reizi mūžā ir slimojušas ar sēnīšslimību, bet 15% no tām šī slimība ir jau hroniska, tāpēc dakteri aicināja sievietes jebkuru problēmu gadījumā meklēt ārsta palīdzību, jo šobrīd ir pieejami ļoti efektīvi medikamenti šīs slimības ārstēšanai.

Skan dzeja un mūzika

Šovakar Vācu - latviešu tikšanās centrā Stendera ielā notiek literāri muzikāls sarīkojums "Uz baltiem vēja spārniem mīlestība...". Sarīkojumā piedalās divi liepājnieki. Dzintras Zorgevica lasīs savu dzeju, bet dzejas lasījumu ar savām dziesmām papildinās Andris Kristons.