Kurzemes Vārds

09:26 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kapela - simbols un nepieciešamība

LĪVIJA LEINE

Jūras Spēku mācību centrā ir kāda telpa, ko sauc kapela. Tajā neliels, moderns altāris. Skaists krusts. Vairāk nekā. Te kapelāns Ojārs Freimanis vada svētbrīžus, lasa lekcijas par garīgiem jautājumiem.

Vajag solus. Vajag grīdu. Ir ideja, ka kapelā varētu izveidot tādu kā bāzi, kur varētu noturēt dievkalpojumus cilvēkiem, kuri dzīvo Karostā un pieder kādām no luteriskajām baznīcām. Daudzi latvieši jau dzīvo Karostā. Un līdz Annas vai Lutera baznīcai - tālu.

Kapela nav vajadzīga tikai liepājniekiem, saka Jūras Spēku mācību centra priekšnieks Armands Pauris. Arvien biežākās ārvalstu militāro speciālistu vizītes Liepājā liecina: interese par šo ostu aug. Sprieš par Baltijas valstu kopēja mācību centra radīšanu uz mūsu mācību centra bāzes.

Kāpēc tieši te? Armands Pauris saka: pasaules līmeņa jūras spēku mācības ir ļoti dārgs prieks, vajadzīgas speciālas iekārtas, viens trenažieris vien maksā miljons latu. Citvalstu palīgi, kas atbalsta mūsu valsts drošības sistēmas izveidi, ir ieinteresēti līdzekļus nesadrumstalot. Telpu, kur apmesties šādam apvienotajam mācību centram, pietiekami. Paura kungs saka, ka vienīgā nelielā problēma - panākt vienošanos ar Ostas pārvaldi par teritorijas sadali. Mācību centram būtu vajadzīgi trīs-četri hektāri zemes, lai iepretim Virsnieku pilij kursantiem būtu pieeja jūrai, lai būtu kur sporta laukumu un helikopteru nosēšanās vietu ierīkot. Pret to ostas pārvaldītājiem gan nevajadzētu iebilst, domā Paura kungs, ja gribam būt godīgi, tad jāatzīst, ka visa Karosta brīvvalsts laikā bija Kara ministrijas īpašums. Protams, ja tiem, kuri sev šos zemes gabalus noskatījuši, vien vienalga, kādā valstī dzīvot. Paura kungs saka: tā ir viena no tām neveselīgajām cīņām, kas notiek starp latviešiem... Situācija, viņaprāt, līdzīga tai, kāda savulaik bijusi ar rīvēšanos ap Dārza ielu. Kamēr tur bijuši robežsargi, bijusi liela brēka, ka armijas aizsprostotā iela jātaisa vaļā. Tagad ir tikai panākts, ka robežsargu sakoptās teritorijas atkal stāv nekoptas.

Kāds tam visam sakars ar kapelu?

Visas pasaules militārajās struktūrās garīgajam darbam karavīru vidū pievērš lielu uzmanību. Kapelāna dienests ir tas, kas zina visu par kareivju iekšējo pasauli, palīdz viņiem sevi iekšēji sakārtot. Ka arī mūsu jauniesauktajiem tāds atbalsts vajadzīgs, pie tam vēl vairāk nekā valstīs, kur daudz augstāks dzīves līmenis, liecina ziņas, kas par viņiem nāk līdz no iesaukuma vietām. Starp mācību centra kursantiem ir daudzi, kuri auguši nepilnās ģimenēs, kuru tuviniekiem vai pašiem bijusi saskare ar sodāmību, kuri nav pat vidusskolu beiguši. Un nepietiek ar to, ja puisim iemācīs dienesta reglamentu, noturēt šauteni vai maršēt. Cilvēkam, lai viņš kļūtu par savas zemes aizstāvi, vispirms vajadzīgs stiprs morālais pamats. Un, lai arī tajos pāris-trijos mēnešos, ko puiši pavada mācību centrā, nekāda pāraudzināšana nav iespējama, tomēr kādam gaišuma asnam vienā otrā dvēselē iespējams pavērt ceļu. Tas, ko mēs saucam par ārpusreglamenta attiecībām vai nelaimes gadījumiem varētu izpalikt, ja puišos būtu dziļāka izpratne par morāles un ētikas normām. Un līdz šai dienai pasaule nepazīst cita, dziļāka, audzinošāka avota par ticību.

Iknedēļas nodarbībās, jūtu, puiši klausās, saka Ojārs Freimanis. Un, lai arī daudziem tā ir pirmā saskare ar zināšanām par reliģiju, lai arī viens otrs no puišiem pirmajā brīdī uzskata tās par liekām, secen tas nepaies. Kā teica Armands Pauris, ceļš uz sapratni sākas ar ieklausīšanos.

Jā, esot arī katrā grupā pa pāris, pa trīs, četriem puišiem, kuri tiek pat sagatavoti kristībām un iesvētībām. Taču, lai paveiktu ko vairāk, vajadzīgs atbalsts. Vajadzīga attiecīga vide, attieksīgs noskaņu radošs, kur Dieva vārdu sludināt. Ar pliku, izbalsinātu telpu un vienu krustu vien par maz. Kapelai atvēlētā telpa pati par sevi skaista. Ir lieli logi, kuros varētu ievietot vitrāžas. Liepājā taču tik daudz bagātu firmu, kas varētu palīdzēt samaksāt māksliniekam, kas tādas izgatavotu, daudz veiksmīgu koktirgotāju un kokapstrādātāju firmu, viņš saka. Kāda no tām, ja vien gribētu, varētu uzņemties ieklāt grīdu, cita varētu izgatavot solus. Vajadzīga tikai griba.

Pie firmām ar lūgumu palīdzēt reiz jau ir iets. Pirms Jūras Spēku piecu gadu jubilejas bijis pat aicinājums presē palīdzēt kapelai. Taču ... neviens santīms netika ziedots. Dome ziedojusi līdzekļus vienīgi nelielam kapelas kosmētiskajam remontam.

Varbūt, ka šoreiz būs citādi.

Kapelāns dara zināmu, ka var meklēt kontaktus ar viņu, Mācību centra priekšnieku, kā arī savus ziedojumus Latvijas Republikas Jūras Spēku Liepājas mācību centram ar atzīmi "kapelai" pārskaitīt uz Rīgas komercbankas Liepājas filiāli (kods 310101784, rēķina Nr. 71004902020).