Kurzemes Vārds

08:07 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pie mums strauji aug jauno noziedznieku paaudze

Gundars Matīss

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieks Juris Briķis apstiprināja faktu, ka šā gada sākumā kopumā pieaudzis reģionā izdarīto likumpārkāpumu skaits. Taču iedzīvotājiem neesot pamata satraukumam. Noziegumu skaitam, kas vērsti pret cilvēkiem vai viņu īpašumu bijusi tendence samazināties. Galvenokārt aktivizējušies metāla un kokmateriālu zagļi.

- Gada pirmajos mēnešos izdarīto likumpārkāpumu skaits palielinājās galvenokārt rajonā. Pilsētā tas palika nemainīgs. Taču pašlaik mēs tuvojamies pagājušā gada statistikas līmenim, jo aprīlī izdarīto noziegumu skaits samazinājās. Viennozīmīgi grūti izkaidrot, kāpēc noteiktā laika periodā noziedzības līmenis pieaug. Ir brīži, kad vairāk apzog mašīnas, dzīvokļus, tad palielinās cita rakstura likumpārkāpumu skaits.

Ja runājam par šā gada sākumu, tad kopējo ainu veido galvenokārt tādi noziegumi, kas nebija raksturīgi 1996. un 1997. gada pirmajiem mēnešiem. Aktivizējās gan krāsainā, gan melnā metāla zagļi. Bija ļoti daudzi gadījumi, kad no zemes izraka kabeļus. Tos zaga arī no pagrabiem un citām vietām. Rajonā galvenokārt pazuda tā saucamie tehniskie vadi, kas novilkti pa gaisu starp stabiem. Kabeļu zagšana joprojām ir izplatīta tāpēc, ka vietas, kur notiek zādzības, ir grūti kontrolēt. Bieži zādzības tika konstatētas tikai pēc dažām dienām vai tad, kad tika pārtraukta elektroenerģijas padeve vai pārtrūka sakari. Otrs izplatītākais noziegumu veids, kas reģistrēts rajonā, ir nelikumīga koku izciršana jeb kokmatreiālu zādzības.

- Nozagtais metāls tomēr kaut kur ir jāpārdod. Vai, stingrāk pārbaudot uzpirkšanas punktus, nav iespējams situāciju kontrolēt?

- Par šo jautājumu ļoti daudz ir diskutēts. Es personīgi esmu runājis ar bijušo iekšlietu ministru Ziedoni Čeveru. Viņš atbalstīja manu viedokli, ka ar zādzībām jācīnās valsts mērogā. Tas nozīmē, ka jāpanāk tāda situācija, ka specifiskos elektro un sakaru kabeļus legālos uzpirkšanas punktos varētu nodot tikai tās organizācijas, kurām metāls pieder. Piemēram "Latvenergo" un "Lattelekom". Ja runājam par kokmatreiālu zādzībām, tad šī nozieguma veidam ir tendence samazināties. Tas izkaidrojams ar to, ka ārzemju firmas vairs neiepērk kokmateriālus. Vismaz ne tik lielos apjomos kā līdz šim. Taču tas nenozīmē, ka zagļus meži vairs neinteresē.

Tomēr iedzīvotājiem nav pamata satraukumam. Mums ir samazinājies dzīvokļu un automašīnu apzagšanas gadījumu skaits. Mazāk ir huligānisma un laupīšanu. Tie līdz šim bija raksturīgākie likumpārkāpumi. Var teikt, ka pilsētā un rajonā samazinājies to noziegumu skaits, kas vērsti pret konkrētu personu, cilvēku, bet vairāk bijis ekonomiska rakstura likumpārkāpumu.

- Pēdējo dienu laikā iedzīvotāju uzmanības lokā nonākusi vēl kāda aktualitāte, kas saistīta ar organizētas noziedzības darbību. Pēc tam, kad Rīgas sporta pilī tika nogalināts kāds vīrietis, presē parādījās informācija, ka galvaspilsētā vērojamas nesaskaņas starp Liepājas un Rīgas mafioziem grupējumiem. Vai Liepājas organizētā noziedzība tiešām ir tik spēcīga, ka sākusi dalīt ietekmes sfēras citās pilsētās?

- Organizētās noziedzības grupējumi ir visās lielākajās Latvijas pilsētās, arī Liepājā. Jautājums, vai kādu noziegumu ir izdarījuši Liepājas organizētās nzoiedzības pārstāvji, vēl ir apspriežams. Pagaidām nav nekādu konkrētu pierādījumu. Tās ir tikai versijas. Ja atceramies, tad bija gadījums, kad Ventspilī noslepkavoja vienu noziedzīgās pasaules darboni un viņa meitu. Jau nākošajā dienā tika paziņots, ka tas ir liepājnieku darbs. Taču izrādījās, ka vainīgi vietējie.

- Mūsu lasītājus bieži interesējis jautājums, kā policija reģistrē sīkus likumpārkāpumus. Vai uz tiem netiek pievērtas acis, lai uzlabotu statistiku? Nesen Latvijas ģenerālprokurors Jānis Skarstiņš vērsa policijas uzmanību uz faktu, ka likumpārkāpumus, kas nav sabiedrībai īpaši bīstami, kārtības sargi dažreiz vispār nereģistrē un neizmeklē.

- Varu teikt godīgi, ka mēs reģistrējam visus pārkāpumus. Nereti arī tādus, kurus mums nevajadzētu fiksēt. Bijuši gadījumi, kad notikums izraisa sabiedrības rezonansi, rodas domstarpības, taču pārkāpumā nav nozieguma sastāva, bet policija tomēr to reģistrē. Protams, kā jebkurā iestādē arī mums ir dažādi darbinieki. Ja atklājas kāds pārkāpums, tad tiek izmantoti disciplinārie sodi. Taču kaut kādus noziegumus mēs nekad neesam slēpuši.

- Kādi būtu jūsu ieteikumi iedzīvotājiem, sākoties atvaļinājumu laikam. Kā pasargāt sevi un citus no cilvēkiem, kas nebūt nav draugos ar kriminālkodeksu?

- Es ieteiktu cilvēkiem nebūt lētticīgiem. Būt uzmanīgiem un nelaist dzīvoklī nepazīstamus cilvēkus. Tad arī iedzīvotāji biežāk būs pasargāti no zagļiem un laupītājiem. Vasarā daudziem gribas atpūsties, aiziet uz kafejnīcu, krogu. Taču arī šeit bieži meklējamas saknes likumpārkāpumiem. Cilvēki bārā iepazīstas ar nepazīstamām personām, iedzeršana turpinās mājās vai transporta līdzeklī. 99 procentos gadījumu kaut kas tiek nozagts, kaut kas pazūd. Pašiem ir jāuzmanās, jāzina ar ko iepazīties un kādās kompānijās pavadīt brīvo laiku. Liela daļa noziegumu tieši saistīta ar alkohola lietošanu. Un bieži iereibušais, pats to negribēdams, kļūst par paaugstinātas bīstamības objektu - piesaaista huligānu un laupītāju uzmanību vai arī pats izdara nepārdomātus noziegumus. Pirms dažām dienām bija gadījums, kad pārdzēries vīrietis ar bisi šāva dzīvokļa sienās. Labi, ka necieta neviens no kaimiņiem.

Diemžēl mēs nevaram uzticēties cilvēkiem, īpaši pusaudžiem, kas, balsojot šoseju malās, mēģina apturēt transporta līdzekļus. Dažiem šoferiem vēlēšanās palīdzēt ceļotgribētājiem beigusies ļoti bēdīgi. Ir atņemti transporta līdzekļi un pat dzīvības.

Domāju, ka kopumā Liepājā situācija uz ielām ir normāla. Ir arī vasaras laiks, vakaros ir gaišs. Nevar noliegt, ka laupīšanas gadījumi tiek reģistrēti, taču tiem ir gadījuma raksturs. Noziedzību pilnībā mēs nekad neizskaudīsim. Diemžēl mums uz ielām aug jaunā noziedznieku maiņa, kas drīz radīs nopietnas problēmas. Runa ir par tiem jauniešiem, kas nekur nemācās, nestrādā. Daudzi no viņiem ir tā saucamie līmes ostītāji. Katru dienu mēs uz policiju atvedam trīs, četrus nepilgadīgos, kas iesaistījušies savstarpējos kautiņos, uzbrukuši kādam garāmgājējam vai izdarījuši citus pārkāpumus. Skumji, bet pie mums strauji aug jaunā noziedznieku paaudze.