Kurzemes Vārds

01:51 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Paši nezinām,

cik koksiski toksisku dāvanu

gatavojamies saņemt

Nu jau visai skaidri zināms, ka Karostā drīz sāksies lieli būvdarbi - vietā, kur cels koksa rūpnīcu. Kā jau bija gaidāms, sākuši protestēt gan zaļie, gan cilvēki, kas vienmēr ir ar kaut ko nemierā. Taču pagaidām neviens nav varējis kaut vai aptuveni pateikt, cik nopietnas ekoloģiskas problēmas var rasties pēc tam, kad sāks kūpēt rūpnīcas dūmeņi. Saprotams, ka koksa rūpnīca nav nekāds nevainīgs bulciņu cehs, taču, iespējams, arī ne monstrs, kas saindēs visu Liepāju.

Diemžēl pilsētā nav speciālista, kas varētu mūs brīdināt par gaidāmajām kataklizmām vai gluži otrādi - nomierināt satrauktos prātus. Un laikam jau deputātiem, akceptējot SEZ pārvaldnieka Guntara Krieviņa un angļu firmas "Cartwel" pagājušajā nedēļā parakstīto vienošanos, vajadzēja ārzemniekiem palūgt vairāk informācijas par ekoloģiskajām problēmām. Investīcijas Liepājai un Latvijai ir vajadzīgas, bet ne par katru cenu. Iedzīvotāju veselību nevar novērtēt naudā, arī 300 miljonos dolāru ne.

Lai izvairītos no liekas ažiotāžas, domnieki varēja aizsūtīt kādu pārstāvi, piemēram, uz Vāciju vai citu zemi, kur atrodas līdzīga rūpnīca. Precizējot iespējamā riska pakāpi, izskaidrojot, ko mēs varam zaudēt un iegūt. Tad iedzīvotāji varētu izlemt, kuru viedokli atbalstīt. Vismaz tā darītu demokrātiskā valstī. Ja kādā Zviedrijas pilsētā pašvaldībai būtu jālemj - atļaut vai neatļaut būvēt koksa rūpnīcu, būtu sarīkots ja ne visa tuvējā apgabala, tad pilsētas mēroga referendums jau nu noteikti.

Kāda amatpersona, lasot šīs rindas, noteikti sacīs, ka žurnālisti atkal ceļ brēku, bet iedzīvotājiem nepieciešams darbs un pilsētai ienākumi. Taču negribētos nonākt situācijā, kad sāks slimot mūsu bērni, bet domnieki un SEZ vadītāji noplātīs rokas: sak, neviens jau nezināja, ka tas kokss ir tik briesmīgs. Pagaidām varam tikai minēt, kas mūs sagaida tuvākajā nākotnē. Taču varam arī velti nelolot ilūzijas, ka angļi nolēmuši nodarboties ar tīru labdarību, radot liepājniekiem jaunas darba vietas. Iespējams, ka citviet nav nemaz tik vienkārši saņemt atļauju būvēt koksa rūpnīcu.