Kurzemes Vārds

20:56 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Smalkās kompjūtercūcības Grobiņas pievārtē

Pēteris Jaunzems

Brīnumi pašu mājās

Nereti gadās, ka, sajūsminoties par brīnumiem un sasniegumiem, kas gūti ārzemēs, nepamanām neparasto savās mājās. Tā pirms dažām dienām uzzināju par to, cik lieliskus rezultātus cūku selekcijas jomā, tikai vēl pāris gadus strādājot pilnīgi jaunā virzienā, jau guvuši Liepājas mēra Ulda Seska māmuļas Gunas vadītajā Kurzemes Ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacijas Liepājas nodaļā. Tā atrodas dažu kilometru attālumā no Liepājas, un no mūsu pilsētas tautā par buļļu staciju dēvēto vietu atdala tikai neliels meža masīvs.

Ieskatīties cūku selekcionēšanas noslēpumos mūsu lasītājiem šoreiz izpalīdzēja zootehniķis Juris Kalita. Jau pašā sākumā viņš vēlējās uzsvērt, ka mūsdienās cūku krustošana, kā agrāk, vairs nenotiekot kūtī, bet gan jaunāko modeļu kompjūteros. Tos selekcionāriem, izprotot viņu darba perspektīvo nozīmi, palīdzējusi sarūpēt Zemkopības ministrija. Programmas gan tiekot pirktas. Tās iegādājas no ģenētikas speciālista Teovila Stengrēviča, kurš strādā Latvijā pazīstamajos Saldus "Druvas unguros". Viņš tad nu stacijas Liepājas nodaļā skaitoties tāds kā smadzeņu šefs.

Cūkai sivēnus prognozēs

Juris Kalita teica, ka selekcionāru mērķis esot radīt vienu labu vaislas cūkumāti, kurai nav īpašas šķirnes. Tie laiki, kad cūkkopēji cīnījušies par tīršķirnes ganāmpulkiem, esot aizgājuši tālā pagātnē. Agrāk selekcionēja pēc astēm, ausīm, pakaļkāju garuma un citām cūku pazīmēm. Tagad kompjūters dod ģenētisko prognozi pēc dzīvnieka īpašībām, ko ar aci nav iespējams pat pamanīt. Speciālisti lauzot galvas par to, kā vienā cūkumātē sakoncentrēt visu šķirņu labākās īpašības. To nevajagot saprast kā vēlēšanos radīt pašu lielāko un smagāko eksemplāru, bet gan kā centienus iegūt tādu cūkumāti, kas spētu savam saimniekam dot maksimāli daudz naudas. Tieši tādēļ notiekot krustojumi, ko pasaulē saucot par F-1 krustojumiem, taču tos, kā smaidot piebilda Juris Kalita, nevajadzētu jaukt ar autosacīkšu 1.Formulu.

Tuvākajā laikā selekcionāri cer panākt tādu līmeni, ka katrai pārdotajai sivēnmātei varēs dot līdzi prognozes lapu. Tas būs dokuments, kurā melns uz balta pasacīts, kādi cūkai gaidāmi sivēni. Un arī šajā gadījumā neesot runa par ārējo izskatu, bet gan par ģenētiskajām īpašībām. Mūsdienu selekcijas pamatā esot indekss, kas izteikts latos, un tas rādot īpašniekam, cik daudz selekcionētās cūkas sivēni spēs ienest savam saimniekam naudas vairāk salīdzinājumā ar citiem vienaudžiem.

Kuiļi atbrauc no Anglijas

Nesen lasījām presē par Anglijā klonēto aitu. Vai arī Liepājas rajonā selekcionāri nav orientējušies uz tādām virsotnēm?

"Nē," saka Juris Kalita, "vismaz es šobrīd vēl esmu klonēšanas pretinieks. Taču Angliju necik sen apmeklēju. Ar turieniešiem cītīgi sadarbojamies. No viņiem saņemam šķirņu kuiļus, kas nepieciešami F-1 krustošanas ceļā iegūto cūkumāšu apsēklošanai. Arī nesen uz Grobiņu atceļoja divi kuiļi. Šie dzīvnieki gādāti galvenokārt to saimnieku vajadzībām, kuri iegādājušies stacijas Liepājas nodaļā cūku mātes."

Vai daudz ir selekcionāru radītajai precei pircēju?

"Raugiet, man visa siena ir nokarināta ar pieteikumiem. Un šeit vēl nav visi. Labi klienti mums veidojas Latgalē. Ar viņiem esam pārrunājuši līgumu uz diviem gadiem. Bet prieks ir strādāt, ja redzi, ka cūkkopēji atzīst to mantu, ko tu taisi. Kaut gan, vaļsirdīgi runājot, pagaidām vēl nespējam apmierināt pieprasījumu. Lai to varētu, mums nepieciešami lielāki kapitālieguldījumi. Apkārtnē ir daudz tukšu fermu, tās varētu piebāzt pilnas ar cūkām, taču, lai to izdarītu, vajadzīga nauda, kuras mums vēl nav," sūrojas zootehniķis.

Grobiņas selekcionāriem - sava niša

Bet interesanti gan, kā pie tik augstām sfērām ir nonākts? Vai stacijas Liepājas nodaļā strādā kādi brīnumcilvēki?

Nē, apgalvo Juris Kalita, tomēr sava darba entuziasti gan viņi visi septiņi esot. Pats zootehniķis pieredzi apguvis, strādādams Imanta Sudmaļa kolhozā. Tur cūkkopībai savulaik veltīts diezgan daudz uzmanības. Tomēr salīdzinājumā ar to, kas bija toreiz, tagad neesot palicis pat tik, cik melns aiz naga.

"Tagad," saka Juris Kalita, "mēs, grobiņnieki, esam ieņēmuši brīvu nišu valstī un darbojamies, lai nevienam to neatdotu."