Kurzemes Vārds

20:18 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

SKATIENS

Brīvdabas baznīcā

zem Mežaparka debesu kupola

INDRA IMBOVICA

Vēl atlikušas tikai trīs nedēļas līdz XXII Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem un XII Deju svētkiem. Ir pēdējais brīdis pietaupīt naudiņu, parūpēties par biļešu iegādi un izplānot, kur doties, ko skatīties, jo svētku dienas no 28.jūnija līdz 5.jūlijam būs ar skatēm, koncertiem, mākslas izstādēm un visādiem citādiem pasākumiem pārblīvētas. Jārēķinās arī ar to, ka visu dzirdēt, visu redzēt un visur būt klāt vienkārši fiziski nebūs iespējams, bet visos lielākajos un nozīmīgākajos sarīkojumos liepājnieki piedalīsies noteikti, un tur nu gan vajadzētu būt klāt.

Rīkotāji sarēķinājuši, ka Rīgā lielajos svētkos kopā ar trimdas tautiešiem un ārvalstu viesiem piedalīsies vairāk nekā 28 500 dalībnieku. Cittautiešu dziedātāji, dejotāji un pūtēju orķestri ieradīsies no Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas, Čehijas, Vācijas, Austrijas, Beļģijas, ASV un Japānas. Liels pulks trimdas tautiešu koru ieradīsies no Amerikas Savienotajām Valstīm: Ņujorkas, Čikāgas, Losandželosas, Kalamazū, Milvokas, Klīvlendas, Grandrepidsas, no Kanādas - latviešu apvienotais koris, no Anglijas divi kori, no Zviedrijas - Stokholmas un Gēteborgas kori, no Vācijas - Minsteres ģimnāzijas koris, pat no tālās Austrālijas būs divi Sidnejas kori un arī divi latviešu kori no Krievijas: Maskavas un Sanktpēterburgas. Lai gan trīs reizes mazāk nekā dziedātāju, tomēr pietiekami daudz ieradīsies arī deju ansambļu.

No Liepājas uz Rīgu dosies ap 600 Dziesmu un deju svētku dalībnieku. Dome pieņēma lēmumu, ka katram dalībniekam jāiemaksā 2 lati. Ņemot vērā pašvaldības finansiālās grūtības, tas, liekas, ir pieņemami, jo jāņem vērā, ka tagad visās jomās ir jāmaksā dalībmaksa. Bez šīs iemaksas, kas ir ap 1200 latu, kopējā groziņā pašvaldība piešķīrusi 12 000 latu, bet, kā paskaidroja valsts kultūras inspektore Baiba Kļava, ar to vēl nav iespējams segt visus svētku transporta, ēdināšanas un naktsmītņu izdevumus, tādēļ vēl tiek meklēti sponsori. Labi vēl, ka atsevišķi uzņēmumi, kā akciju sabiedrība "Lauma", Pedagoģiskā augstskola un arī 5.vidusskola, finansiāli atbalsta savus kolektīvus.

Vispārējā priekšsvētku gaisotnē bija jāizgaršo arī pa kādam rūgtam pilienam. Tas attiecas uz koru skates rezultātiem, kas deva tiesības piedalīties Dziesmu svētku koru karos. Atcerēsimies, ka skatē piedalījās 308 Latvijas kori, kuri dalījās 5 grupās: jaukto, vīru, sieviešu, kamerkoru un pagasta koru grupā. Uz kariem tika izvirzīts 51 koris. Vislielākā konkurence bija jaukto un kamerkoru grupā. No deviņiem Liepājas koriem tiesības piedalīties lielajā skatē izcīnīja tikai divi, un tie ir sieviešu kori "Atbalss" (pedagoģiskā augstskola, diriģente I.Valce) un "Aija" (Tautas mākslas un kultūras centrs "Latviešu biedrības nams", diriģente G.Vite). Negaidīti ārpus strīpas palika mūsu "INTIS". Tā nu iznāk, ka no 51 kora gandrīz pusi tomēr pārstāv Rīgu.

Ne mazāka cīņa bija starp tautisko deju ansambļiem. Dejotājiem bija īpaša skate, kurā starp 150 Latvijas deju kolektīviem notika atlase uzvedumam "Solis laikā", kas notiks Sporta manēžā. Starp izvēlētajiem 89 tautas deju ansambļiem tajā iekļuva arī divi Liepājas: TMKC "Latviešu biedrības nams" "Rucavietis", vadītāja O.Laiveniece, un mākslinieciskā jaunrades centra "Vaduguns", vadītāja V.Grīnfelde. Tautastērpu konkursfinālā Kongresu namā piedalās jauktie kori "Līva" un "Kursa", deju kolektīvs "Rucavietis".

Atbildīgas uzstāšanās ir arī Liepājas simfoniskajam orķestrim un pūtēju orķestrim. Arī daudzajās mākslas izstādēs - gan 2.Vispārējā latviešu mākslas izstādē, gan tautas lietišķās mākslas izstādēs piedalās Liepājas profesionālie mākslinieki un Tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki. Turklāt Dziesmu svētku laikā ne tikai Rīgā, bet arī Valmierā, Kandavā, Talsos un Liepājā viesosies Ņujorkas latviešu koris ar dziesmuspēli "Laimes reibonī" - Andreja Jansona komponētu muzikālu drāmu pēc R.Blaumaņa lugas "Ļaunais gars" ar A.Liniņa un A.Auziņa libretu. Arī pie šīs izrādes savu roku pielikuši liepājnieki, pērnvasar ciemojoties ASV.

Šo Dziesmu svētku simbols ir Gaismas ritenis - Saules un mūžīgā rituma zīme uz pūralādes. Pati Mežaparka lielā estrāde sen, bet īpaši kopš Atmodas laika, kļuvusi par latviešu nacionālās pašapziņas un pašcieņas svētvietu, kur brīvdabas baznīcā zem Mežaparka debesu kupola vismaz reizi piecos gados sanākam, lai garīgi attīrītos - no savstarpējās nenovīdības, ļaunuma, kašķiem, mantrausības, vienaldzības... 4.jūlija sestdienas rītā cauri Rīgai plūdīs latvieša dvēsele - ar Jāņu zālēm rokās, ar neatkārtojamo krāsu salikumu mūsu tautastērpos, ar neticami bagāto tautas dziesmu krājumu un dziedātprieku. Vienu reizi piecos gados...