Kurzemes Vārds

19:59 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Pilsonības viltīgais slazds

Ir aizmirsta miljonu meklēšanas epopeja, īss pieklusums iestājies kompromatu frontes līnijā, un Latvijas lielajā politikā pāri visai valstij izpleties Pilsonības likuma grozījumu slazds, no kura izķepuroties liek Austrumu un Rietumu smagi rotējošie dzirnakmeņi, neļaujot parlamenta simts gudrākajām galvām tielēties un spekulatīvi andelēties tik ilgi, cik viņiem tas kārotos. Uz šā histērijai tuvu stāvošā emocionālā fona nudien neizbrīna viedoklis, ka šoreiz sava daļa vainas jāuzņemas presei, kas, redz, neprot pareizi izskaidrot un apgaismot nabaga sabiedrību, kura, kā izrādās, neizprot stāvokļa nopietnību.

Nenoliedzami, ka Pilsonības likuma grozījumi ir būtiska aktualitāte tieši mūsu pilsētā, jo, pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas nodaļas sniegtajām ziņām, šeit dzīvo 40 570 nepilsoņi, kas ir vairāk nekā trešdaļa no visiem iedzīvotājiem.

Tomēr, manuprāt, šī sabiedrība ir gana gudra un lietu būtību saskata daudz labāk, nekā to iztēlojas valsts amatpersonas. Droši vien katrs reāli domājošs indivīds redz, ka, lai kādus ideālus būtu sludinājusi katra no vadošajām partijām līdz šim, parlamentam lēmums par grozījumiem būs jāpieņem šā vai tā un notikušais teātris ir tikai tukša laika vilcināšana. Un prasība pēc valsts valodas zināšanām un lojalitātes valstij ir tikpat likumsakarīga kā speciālistu prognoze, ka par slazdu kļuvušā likuma stāšanās spēkā nevairos nepilsoņu raušanos pēc pilsonības. Tāpēc cilvēku izpratni apliecina arī fakts, ka nesenajā aptaujā Pilsonības likuma grozījumus atbalsta vairāk nekā 80 procenti cilvēku.

Bet sabiedrība arī redz, ka Pilsonības likuma grozījumi no raiti risināmas problēmas ir pārvērtušies politiskajā slazdā, no kura izkļūt ar godu Latvijas politiķiem pietrūkst gan spēka, gan vēlēšanās un drosmes. Tā nojauš arī, ka gan pozīcija, gan opozīcija parlamentā, risinot šo jautājumu, katra zem savas taisnības vairoga īstenībā glabā pāri palikušo politisko kapitālu, kura sargāšana norāda uz provinciālas domāšanas un rīcības pazīmēm.