Kurzemes Vārds

16:42 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

ASV kongresmenis ciemojas Kristīgajā bērnudārzā

ASV kongresmenis Rihs Karmans ir septītā lieluma politiķis aiz ASV prezidenta Bila Klintona. Šis kungs, kura pārziņā ir Savienoto Valstu valdības finansu līdzekļu piesaiste starptautiskajiem projektiem, neoficiālā vizītē šonedēļ paredzējis apmeklēt Liepāju. Karmana kungs ir arī ASV populāras kristīgās misijas "Base Page" viceprezidents, un Liepājā viņš viesosies tieši šajā statusā. Kopā ar R.Karmanu būs vēl divi "Base Page" atbildīgie darbinieki. Ciemiņi apmeklēs Liepājas Kristīgo bērnudārzu, arī tiksies ar pašvaldības vadītājiem. Vizītes mērķis - saņemt atbildes uz vairākiem nopietniem jautājumiem par to, kā Liepājā strādā ar bērniem invalīdiem, un noskaidrot, kā "Base Page" varētu viņiem palīdzēt.

Nestabilais naftas bizness neļauj palielināt

kravu apgrozījumu ostā

Šā gada pirmajos piecos mēnešos un tāpat arī maijā Liepājas ostā kravu apgrozījums nav pārsniedzis pērn tādā pašā laikposmā sasniegtos rezultātus. Maijā pavisam pārkrauts 217 tūkstoši tonnu, bet piecos mēnešos - 1 miljons 4 tūkstoši. Par to presi informēja SEZ tirgus izpētes analītiķis Armands Birznieks. Kā iemeslu tādam kravu apgrozījumam viņš nosauca naftas un naftas produktu plūsmas sašaurināšanos caur ostas piestātnēm. Šis bizness joprojām esot visai nestabils zemo cenu dēļ.

Kas remontēs Akmeņraga bāku?

Kā pastāstīja Liepājas Hidrogrāfijas dienesta priekšnieks Edvīns Zvirbulis, šodien uz Akmeņraga bāku izbrauc sešu Liepājas celtniecības firmu pārstāvji, kas piedalās konkursā un pretendē uzņemties bākas kapitālā remonta veikšanā. Darbu apjoms tur paredzams ļoti liels. Celtne atrodas ļoti sliktā stāvoklī, jo padomju gados atjaunota ārkārtīgi nemākulīgi. Tagad paredzēts perfekti sakārtot gan augstceltnes fasādi, gan kupolu, gan iekštelpas, kāpnes un aparatūras novietni. Remontdarbu veicēju noteiks īpaša žūrija.

"Ozola" labā griba

Namu pārvalde "Ozols" veikusi darbiņu, kas mazliet atšķiras no ierastās jumtu lāpīšanas. "Ozola" pārziņā esošajam namam K.Ūliha ielā 59 atjaunots balkons, restaurējot tā sarežģītās virpotās koka detaļas. Lai arī nams pats par sevi nav ieskaitīts nevienā no pieminekļu grupām, tas atrodas pilsētas vēsturiskās apbūves zonā, kas jau pati par sevi prasa īpašu apsaimniekošanas režīmu. Pieminekļu inspektors G.Silakaktiņš šajā sakarībā "Ozola" veikumu vērtēja par visnotaļ apsveicamu un pozitīvu soli.

Veidojas rehabilitācijas centrs

No Zviedrijas atgriezies Centrālās slimnīcas traumatologs Vilnis Vigulis un Medicīnas skolas rehabilitācijas speciāliste Dina Berloviene. Viņi tur bija mācību braucienā tādēļ, ka zviedri finansē rehabilitācijas centra veidošanu mūsu pilsētas Medicīnas skolā. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja skolas direktore Gunvalda Pacunska, zviedriem jau iesniegta tāme par nepieciešamajiem finansu līdzekļiem, un drīz vien sāksies remonts, lai skolas zāli piemērotu rehabilitācijas centra vajadzībām. Ir plānots, ka tas sāks darboties nākamajā mācību gadā, un bērni ar dažādām iedzimtām, arī traumās iegūtām, fiziskām kaitēm varēs nodarboties ar dažādiem fiziskiem vingrinājumiem, kas palīdzēs viņiem piemēroties dzīvei. Šīs nodarbības būs bez maksas. Zviedru kolēģi sola arī apmaksāt šiem bērniem brīvpusdienas un speciālos apavus. Lai uzzinātu, cik bērnu varētu iesaistīties nodarbībās, direktore lūdz vecākus jau laikus pieteikties, zvanot pa tālruni 3442118, jo vietu skaits būs ierobežots - skola nespēs uzņemt vairāk par divdesmit bērniem.

Policisti brauc pēc rācijām

Šodien Liepājas Pašvaldības policijas vadītāji devās uz Rīgu, lai saņemtu jaunās "Motorola" rācijas. Kopumā kārtības sargi iegūs 33 sakaru iekārtas, kas ļaus strādāt efektīvāk nekā līdz šim. Valsts policijas ēteru rācijas netraucēs, taču vajadzības gadījumā varēs pieslēgties arī tās izmantotajam vilnim. Ar 33 rācijām vēl ir par maz, lai apmierinātu municipālās policijas vajadzības, taču, kā teica viens no iestādes vadītājiem, būs iespēja normāli strādāt.

Taps paraugskvērs

Pagājušajā nedēļā mūsu pilsētā uzturējās lielāka speciālistu grupa no Dānijas un Vācijas, kas ES finansētās programmas ECOS/OUVERTURE ietvaros kopā ar liepājniekiem izstrādā pilsētas attīstības plāna projektu. Šā projekta ietvaros tā sauktās zaļās koncepcijas sadaļā (dokumentu pakete par noteikumiem pilsētas zaļās zonas aizsardzībai un uzturēšanai) paredzēts izstrādāt nelielu paraugprojektu un pēc tam to arī realizēt. Zaļās koncepcijas darba grupa paraugprojektam izvēlējusies skvēriņu pie 1.vidusskolas. Tas darīts tādēļ, ka pie līdzīga projekta jau bija sākusi strādāt 1.vidusskolas skolēnu pašpārvalde. Projekta izstrādei atvēlēti trīs mēneši, tikpat ilgs laikposms paredzēts projekta īstenošanai dabā.

Apgleznotas šalles un ziedi galerijā "Rožu laukums"

Galerijā "Rožu laukums" atklāta Līgas Petres-Gūtmanes apgleznoto šifona šaļļu personālizstāde "Pilnbriedā". Iedvesmu un tēmu savai ekspozīcijai māksliniece smēlusies no Rilkes dzejas, kurā autors sievietes poētiski salīdzina ar ziediem. Tāpēc izstādes kopējo tēlu tik lieliski papildina Ilzes Ozoliņas un Ingrīdas Timbares ziedu kompozīcijas ar nosaukumu "Dvēseļu stīgas caur ziediem". Pati vasara ar savām krāsām, smaržu un sievietes daiļumu ir ienākusi pašā pilsētas viducī.

Modra Zihmaņa jaunās grāmatas prezentācija

un velte 14. jūnijam

Rīt pēcpusdienā Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā notiks rakstnieka Modra Zihmaņa jaunās grāmatas "Nemesīdas gūstā" klajā nākšanas svētki. Tajā apkopotas autora atmiņas, stāsti un tēlojumi par dzīves gados pārdzīvoto un pieredzēto. Sarīkojumā piedalīsies un fragmentus no grāmatas lasīs aktieri Ilga Martinsone un Jānis Dreiblats, priekšnesumus sniegs Mūzikas koledžas mūziķi un dziedās Aina Uldriķe. Šis sarīkojums ir arī kopīga velte Komunistiskā terora upuru piemiņas dienai, 1941.gada 14.jūnija deportāciju atcerei.

Sākusies strauja celtniecība

Kopš pirmdienas intensīvi darbi sākušies topošā sprediķotāju jeb dominikāņu klostera jaunbūvē. Darbus izpilda Alda Fromaņa firma. No vecās Jelgavas ielas pirts jaunajā ēkā paliks vienīgi dažas sienas. Par šādu risinājumu priecājas arī Invalīdu biedrības Liepājas nodaļā, jo ar laiku atkal tiks atbrīvotas telpas, kuras tagad aizņem Romas katoļu Svētā Jāzepa draudze.

"Baigais gads" 24 grafikās

Viens no Komunistiskā terora upuru piemiņas dienas centrālajiem un reizē neierastajiem pasākumiem būs izstādes atklāšana galerijā "Centrs". Tās nosaukums - "Baigais gads", un tajā mākslinieks Sigismunds Tīdemanis 24 grafikās stāsta par saviem pārdzīvojumiem komunistiskā terora apstākļos. No ārzemēm atsūtīto mākslas darbu kolekcija skatītājiem būs pieejama jau kopš svētdienas pievakares.

Varēs ietaupīt

Pilsētas dome izskatījusi jautājumu par pasākumiem, kas saistīti ar siltumenerģijas ekonomiju 5.vidusskolā. Kā jau ziņots, tur pagājušajā apkures sezonā funkcionēja autonomā katlumāja, kas uzcelta pēc U.Pīlēna biroja projekta. Savā lēmumā dome atbalstīja ar to saistīto programmu. Biroja un skolas sadarbības līgumā paredzēto pasākumu veikšanas laikā energoresursu apmaksas budžeta finansēšanu nolemts atstāt 1997.gada līmenī. Tā kā pašreizējie apkures izdevumi ir daudz zemāki par iepriekšējiem, varēs ietaupīt līdzekļus citām skolas vajadzībām.