Kurzemes Vārds

19:55 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Māja vidusslānim, kas vēl ir tik plāns

SARMĪTE PUJĒNA

Akciju sabiedrība "U.Pīlēna birojs", būvuzņēmums "Nams" un Rīgas Komercbanka pašvaldības un sabiedrības pārstāvjus vakar bija aicinājusi uz "pirmo piecu rindu māju prezentāciju". Liepājā šāda tipa mājas noteikti ir pirmās, bet vairāki klātesošie apgalvoja, ka pirmās tās esot arī Latvijā. Ēkas projektētas "U.Pīlēna" birojā, tās cēlis uzņēmums "Nams", bet finansējis - "U.Pīlēna birojs" kopā ar Rīgas Komercbanku, kuriem arī pieder ideja par šādu rindu ēku būvi.

Visas piecas ēkas veidotas pēc Rietumeiropas mūsdienīgākajiem tehniskajiem standartiem, tām ir ļoti laba siltumizolācija, autonoma apkure ar iespēju to arī regulēt. Pirmajā stāvā iebūvētas siltās grīdas. Ēkās iebūvēta arī sanitārtehnika, skapis. Katrai ēkai ir neliels zemes gabaliņš (jau ar iesētu zālīti un iedēstītiem košumkrūmiem) un garāža. Pirmajā stāvā atrodas liela halle ar iespēju nodalīt virtuvi un ēdamistabu. Otrajā stāvā - trīs guļamistabas un vannasistaba.

Pirmās piecas ēkas nebūt nav pēdējās - "U.Pīlēna birojs" ar šādām rindu mājām iecerējis apbūvēt visu kvartālu starp Bārtas, Strautu, Pļavu, Vidusceļa un Klaipēdas ielu. Pirmos "U.Pīlēna biroja" piecīšus atzinīgi novērtēja gan konkurents - arhitekts Andris Kokins, gan Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Jurkovskis un Būvvaldes vadītājs Uģis Kaugurs.

Kā ēku prezentācijā izteicās arhitekts Uldis Pīlēns, mājokļi paredzēti "tiem, ko tagad sauc par vidusslāni". Pieņemot, ka "vidusslānis" pašlaik lielākoties mitinās daudzdzīvokļu namos, nav šaubu, ka jebkura ģimene no šādiem namiem priekšroku dotu rindu mājām. Ja vien tas būtu pa kabatai. Rietumeiropā šāda tipa celtnes esot ļoti populāras.

Vienā no pieciem namiņiem vakar vēl ritēja iekšdarbi. Viena no ēkām atklāšanas dienā jau bija apdzīvota. Interese esot arī par pārējiem namiem. Gunta, viena no potenciālajām šādas mājas īpašniecēm, pēc profesijas ekonomiste, oponēja žurnālistiem, kuri iebilda, ka vidusslāņa, kam pa spēkam nopirkt šādu māju, Liepājā vēl ir pamaz. Gunta uzskata, ka tieši pašlaik šāds vidusslānis mūsu pilsētā veidojas. Arī savu ģimeni, kas sastāv no diviem pieaugušajiem un diviem pusauga bērniem, Gunta pieskaita šim vidusslānim. Viņa pati strādā "U.Pīlēna birojam" līdzīgā uzņēmumā, tādēļ spēj novērtēt rindu māju kvalitāti, bet kā finansiste - izskaitļot ģimenes budžeta iespējas. Gunta uzskata, ka risks pastāv un ka šis ir svarīgākais lēmums viņas līdzšinējā dzīvē, taču rēķinās ar to, ka arī vīram ir labs darbs perspektīvā firmā, kas, iespējams, pēc pieciem gadiem pat pārņem šīs ģimenes saistības ar banku.

Liepājniekus varētu interesēt, cik tad šāds nams izmaksā. Ņemot vērā, ka katrai pirkšanai, pārdošanai un kredīta saņemšanai var būt ļoti individuāla pieeja, ir zināms vienīgi tas, ka kredītam, ko pircējs pašlaik var saņemt Rīgas Komercbankā, ir trīs veidu atmaksas grafiki - krītošais (sākumā maksa mēnesī ir ap 600 latiem, vēlāk tā samazinās), augošais (sākotnējās iemaksas ir ap 380 latiem, vēlāk tās palielinās) un trešais variants, kad klients maksā vidēji 450 latus mēnesī visus desmit gadus. Tas viss ar nosacījumu, ka pirmā iemaksa bankai ir 10-15 procenti no kopējās kredīta summas. Bez tam izmaksas atkarīgas no tā, vai kredītu ņem tad, kad māju vēl tikai sāk būvēt, vai tad, kad tā jau gatava, utt.

Rīgas Komercbankas Kurzemes reģiona filiāļu direktoram Anatolijam Suškovam, kurš šādu kreditēšanas veidu uzskata par ļoti perspektīvu, ir visas tiesības lepoties ar to, ka viņa vadītā iestāde bija pirmā, kas atbalstīja šādu projektu Latvijā. Taču vakar vēlmi sadarboties ar "U.Pīlēna biroju" izteica arī Latvijas Krājbankas Liepājas filiāles pārvaldniece Dzidra Treigūte, solot kredītus uz piecpadsmit gadiem.