Kurzemes Vārds

02:17 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pēc tiesas

Sods par slepkavību

Renāte Vītola

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja par tiesas procesu, kurā tiesāja Romānu Kobiļinski par reglamenta pārkāpumu un nogalināšanu neuzmanības dēļ. Vakar tiesa paziņoja spriedumu. Romānam Kobiļinskim tiesa piesprieda trīs gadus cietumsoda nosacīti ar četru gadu pārbaudes laiku.

Ko vainot traģēdijā?

Divi matroži, pārkāpjot reglamentu, sardzes laikā aiziet vienam pie otra, smēķē, rotaļājas ar ieročiem, un viens tiek nošauts. Nejaušības dēļ tas ir Andrejs, nevis Romāns. Andreja māte tiesas zālē izsakās, ka nevēlas, lai viņas dēla slepkava tiktu bargi sodīts. Viņa uzskata, ka pie visa vainīga ir armija, tās komandieri, kuri nav puišus pieskatījuši. Apsūdzība ir visai nopietna. Bet kā ar pārējiem, vai citu vainīgo nav?

Parasti puiši

Tiesājamais Romāns Kobiļinskis un nogalinātais Andrejs Bezhmeļnovs uzskatāmi par vidusmēra kareivjiem, pat varētu teikt, kā lielais vairums jauniešu, kurus iesauc dienēt.

Abi iesaukti pagājušā gada maijā. Pēc Mācību centra jaunmatrožu kursu beigšanas abi norīkoti uz Dienvidu rajonu. Andrejs dienēja Jūrmalciema rotā, bet pēc pārkāpuma izdarīšanas tika nosūtīts atpakaļ uz Liepāju. Sapieru vadā dienošais Romāns Kobiļinskis dienesta laikā septiņas diennaktis pavada virssardzē, jo lietojis alkoholu. Bet retais matrozis dienesta laikā iztiek bez pārkāpumiem. Tā kā abi bija nodienējuši vairāk nekā pusi no sava dienesta laika, bija apguvuši armijas kārtību, tad viņus varēja norīkot dežurās militāri svarīgā objektā - mīnu noliktavās.

Matrozis Kobiļinskis tiešām neizcēlās ne ar ko īpaši labu, ne arī ko īpaši sliktu. Ludzā dzīvojošais latvietis un pilsonis latviešu valodu saprata ar grūtībām. Arī tiesas procesā viņam bija vajadzīgs tulks, lai apjaustu visu, kas notiek tiesas zālē. Bet arī tas nevienu nepārsteidza. Romāns Kobiļinskis ieguvis deviņu klašu izglītību, armijā devies tieši no Zilupes Lauksaimniecības skolas. Laikam pārāk labi nav mācījies, jo īpaši spējīgajiem jauniešiem mācību iestādi pirms armijas ļauj pabeigt. Raksturojumi no skolām vēsta, ka Romānam sekmes bijušas visai viduvējas, toties ar centību izpildījis jebkuru fizisku darbu. Pēc rakstura draudzīgs, nosvērts, tajā pašā laikā viegli sakaitināms.

Visu laiku jaunietis tiek audzināts, par sīkiem pārkāpumiem norājot un piedodot. Bet kurā brīdī audzina atbildību? Vai tā iestājas 18 gadu vecumā pati no sevis?