Kurzemes Vārds

07:23 Piektdiena, 14. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Pīlēns ne tikai pareģo, bet arī ietekmē nākotni

SARMĪTE PUJĒNA

Kādreizējā pilsētas galvenā arhitekta, akciju sabiedrības "U.Pīlēna arhitektu birojs" prezidenta, Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valdes priekšsēdētāja Ulda Pīlēna vārds regulāri parādās vietējo un - nu jau arvien biežāk - arī Rīgas avīžu pirmajās lappusēs.

Pīlēns nekad nav bijis no tiem cilvēkiem, kas tiecas pēc lētas popularitātes, un, manuprāt, arī visaptveroša publicitāte nav viņa gaumē. Nu, cik daudz gan liepājnieki zina par viņa privāto dzīvi? Tikai pašu elementārāko: precējies, ir bērni... Un, ja reiz pēdējā laikā arvien biežāk Pīlēna vārds presē tiek locīts visos vai gandrīz visos locījumos, tad tam ir svarīgs iemesls. Patiesību sakot, iemesli ir vairāki.

Tas, ka Pīlēna vārds bieži parādās tā sauktās vietējās preses slejās, galvenokārt saistīts ar pavisam konkrētām lietām - vai nu kaut kas pavirzījies uz priekšu Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas "poligonā", vai arī sabiedrības uzmanību piesaistījusi kāda akciju sabiedrības "U.Pīlēna arhitektu birojs" kārtējā aktivitāte. Pīlēna arhitekti un būvuzņēmēji, protams, nav vienīgie, kas šobrīd Liepājā kaut ko ceļ, taču neapšaubāmi visgrandiozākie projekti pieder tieši viņiem - sākot no viesnīcas "Amrita" un beidzot ar šās nedēļas ievērības cienīgāko notikumu pilsētā - pirmās kotedžu rindas nodošanu ekspluatācijai.

Savukārt Rīgā iznākošā prese mazāk interesējusies par tādiem "sīkumiem" kā būvēšanos Liepājas pusē, vairāk - par globālām norisēm, mēģinot izzināt Liepājas vārda svaru Latvijas kontekstā vismaz tuvāko desmit gadu perspektīvā. Tas, protams, ir saistīts ar Speciālās ekonomiskās zonas attīstību un pašreizējām norisēm tajā, kas valstij "draud" ar lielāko investīciju piesaisti, kādas neatkarīgajā Latvijā jelkad pieredzētas.

Pīlēns no laika gala ir turējis "Liepājas kanti". Tas sākās jau tajos laikos, kad viņš kļuva par pilsētas galveno arhitektu. Toreiz viņš akceptēja ideju "Mēs - Liepājai" un pats iesaistījās tās realizācijā, kļūdams par tādu kā katalizatoru ne vienam vien sakoptam stūrītim Liepājā. Ja šodien viens no "Mēs - Liepājai" "augļiem" - Tirgoņu iela (neaizmirsīsim arī arhitektes Guntas Šnipkes nopelnus!) - ir zaudējusi lielāko daļu savas agrākās pievilcības, tad savā laikā tā bija Liepājas vizītkarte. Bet ko nu par veciem laikiem... Arī šodien Pīlēns rūpējas par to, lai Liepājai būtu laba slava un pieklājīga vizītkarte - neraugoties uz dažādiem šķēršļiem, Speciālā ekonomiskā zona pamazām jau par tādu kļūst.

Ja Pīlēna sludinātā tēze par Liepāju kā pilsētu ar ļoti dinamiskas vai pat visdinamiskākās attīstības potenciālu pašreiz varbūt vēl izklausās pēc mīta, tad tomēr tam ir visi priekšnoteikumi, un to radīšanai savu roku pielicis arī pats Pīlēns, lai mīts kļūtu par īstenību.

Te nu jārunā arī par Pīlēna iesaistīšanos politikā. Ja līdz šim viņš centās turēties pa gabalu no šīm varas spēlītēm, tad nupat ar to ir cauri. Pieņemu, ka par šādu soli Pīlēnam nebija viegli izšķirties, jo galu galā - kas tad viņam līdz šim trūka? Personīgajā biznesā taču problēmu nav. Par to Pīlēns ir pratis pats parūpēties. Kāpēc tad "līst" politikā? Ja ne personīgu, tad iznāk, ka Liepājas interešu labad. Jo vairāk nekā skaidrs, ka pie tāda spēku samēra valdībā un Saeimā, kāds bijis līdz šim, kad Liepājas intereses parlamentā tā īsti aizstāv tikai divi deputāti, neko lielu nepanāksim.

Šajā nedēļā Pīlēns izpelnījās uzmanību pirmām kārtām ar to, ka nodeva liepājnieku (šoreiz nerunāsim par to, kuri vai kur ir šie liepājnieki) rīcībā piecus jauna tipa mājokļus. Varbūt mēs uz to varam paskatīties ne tikai no praktiskā, bet arī simboliskā viedokļa? Kā uz jaunas, Rietumeiropas standartiem atbilstošas ēras sākumu Liepājā?

Bet šīs mazās "priekšvēlēšanu aģitācijas" (un kādēļ gan ne?) noslēgumā vēl neliels citāts no nesenā pagātnē ierakstītas intervijas: "...es dziļi ieteiktu pārvērtēt līdzšinējo viedokli par Liepāju kā par panīkušu pilsētu - Liepāja ir iekustējusies un turpmāk attīstīsies ļoti strauji. Tie, kuri līdz šim skatījušies tikai uz Rīgu kā biznesa attīstībai piemērotu, droši var skatīties arī Liepājas virzienā - te nav tikai osta, te ir rūpniecība, vairumtirdzniecības bāzes utt. Vilkme ir sākusi darboties: vai tā būtu viesnīcu celtniecība, ar ko aizvadītajā gadā Liepājā ienāca zviedri, vai tā būtu šajā gadā paredzētā ledushalles celtniecība. Toties mums pietrūkst jaunu zinošu kadru visās jomās - inženieru, arhitektu, ostu speciālistu, grāmatvežu. Un nevajag aizmirst, ka ieguvēji ir tieši "pirmās stundas" cilvēki..."