Kurzemes Vārds

21:19 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

Skolu izlaidumu laika zīmē

Aizvadīto nedēļu komentē 8.pamatskolas direktore Jevgeņija Mickēviča

- Atskatoties uz šo aizvadāmo nedēļu, man bija no jauna jākonstatē, ka sabiedrība skolu atceras un par to domā divas reizes gadā - mācību cēliena sākumā un beigās. 1.septembrī šīs domas ir tādas gaišākas - mazie bērniņi sāk skolas gaitas, aizkustināti vecāki, aizkustināti skolotāji, bet, skolu beidzot, prāti ir satraukti ar eksāmenu kārtošanu, visādu "astīšu" un nebūšanu noapaļošanu, tā teikt, tiek noslēgta mācību bilance.

Kaislības uzvirmoja divos virzienos. Pirmkārt, par jau presē, Skolu valdē un skolās pārrunāto eksperimentālā matemātikas valsts eksāmena atbilžu zādzību, kādēļ ar to anulēšanu gandrīz tika sodīti visi Latvijas vidusskolu abiturienti. Paldies Dievam, tas nenotika, jo galu galā neliela procenta vainīgo rīdzinieku dēļ nav jācieš pārējiem. Žēl tikai, ka atkal kāds negadījums tā arī nav noskaidrots līdz galam. Skolotāji, skolēni un, domājams, arī vecāki daudz apsprieduši šā gada eksāmenu saturu, kam tie domāti - zināšanu konstatēšanai, pārbaudei vai eksperimentēšanai? Jautājums ir atklāts.

Otrkārt, skolu un skolēnu drošība. Diemžēl jānotiek ne tikai nelaimei, bet arī traģēdijai, kā tas bija ar Rīgas jaunieti, lai sabiedrība beidzot atmostos un liktu vairāk vai mazāk rīkoties atbildīgajām iestādēm un drošības struktūrām. Arī Liepājas Skolu valde šajā izlaidumu laikā ir sastādījusi grafiku, kad un kurās skolās nepieciešama apsardze, un iesniegusi šo vēstuli Pašvaldības policijai. Vairākas skolas to patstāvīgi darījušas jau agrāk, bet, protams, ir patīkamāk apzināties, ka par bērnu drošību ar atbildību rūpējas pilsētas mērogā.

Skolu direktori atkārtoti ir saņēmuši Izglītības ministrijas 1996.gada rīkojumu par to, ka visu skolu skolotājiem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā, valsts valoda ir jāprot augstākajā pakāpē. Tas nozīmē, ka 1.septembrī, uzsākot jauno mācību gadu, man jābrīdina tie skolotāji, kam valodas zināšanas šim līmenim neatbilst. Manuprāt, šeit nav vietas ažiotāžai vai politiskām manipulācijām, jo lielākā daļa skolotāju saprot, ka valsts valoda ir jāprot, bez tās neiztiks, viņi iet kursos un mācās. Runājot par savu 8.pamatskolu, kurā bez latviešu plūsmas ir arī krievu un lietuviešu mācību valoda, mums problēmu nav. Ja kādam pilsētas skolās šajā jautājumā ir citas domas un līdz ar to problēmas, tad tādu ir samērā maz. Galu galā vienmēr atradīsies cilvēki, kuri kaut kam ir opozīcijā.

Vasara ir pašā plaukumā, šodien un rīt pamatskolās - izlaidumi, sirdi kutinot, smaržo meijas un puķes. Bet skolotāji paralēli izlaidumu eksāmeniem un svētkiem arī vēl šajā nedēļā intensīvi strādāja pie vasaras nometņu grafiku sastādīšanas. Pieprasījums no vecāku puses pēc tām ir negaidīti liels, un, kaut arī, šķiet, visas skolas rīko vasaras nometnes, mēs bijām spiesti plānot vairākas. Kaut arī līdz ar to izdevumus varam segt tikai par 50 procentiem, vecāki ir uz mieru arī paši maksāt daļu no summas, jo pieņemam bērnus no visa mikrorajona. Domāju, tas ir pozitīvi, ka vecāki cenšas parūpēties, lai vasaras brīvdienās bērns būtu pie vietas, nodarbināts un drošībā.

Rīt būs 14.jūnijs - Komunistiskā terora upuru piemiņas diena. Tādēļ ir jādomā par vēl vienu sarežģītu problēmu, kuru prese jau ir "pacēlusi" - par krievu nacionālfašismu. Te es gribu pajautāt, cik pie tā līdzatbildīgi esam mēs paši - latvieši? Mēs aizmirstam, ka dzīvojam katrs savā informācijas zonā: kas mums liekas pats par sevi saprotams, tas otriem - kaut kas pilnīgi nezināms, tātad nesaprotams. Liela daļa krievu nonākusi situācijā, ka ir pazaudējusi saikni ar savu etnisko zemi un nav arī iesakņojusies Latvijā. Viņi jūtas nevajadzīgi, nepiederīgi abām pusēm, un tad briest konflikts ar sabiedrību. Esmu absolūti pārliecināta, ka šo situāciju var uzlabot ar lokālpatriotisma jūtu kultivēšanu. Mūsu skolā šajā jomā jau ir sava laba pieredze, prakse un arī pirmie rezultāti. Mums nav ne etnisku, ne valodas konfliktu, kaut arī mācāmies un runājam trijās valodās, jo, kā jau teicu, mums ir arī lietuviešu klases. No šīs praktiskās pieredzes vadoties, es atbalstu prezidenta Gunta Ulmaņa nesen izteikto domu, ka mums jāveido nacionāla valsts ar multinacionālu kultūru.

Lai gan skolas, eksāmeni un izlaidumi ir šās nedēļas degpunktā, jo tas skar tūkstošiem ģimeņu, tomēr Liepājā šonedēļ risinājušies arī citi svarīgi notikumi, kas arī skar mūsu personiskās intereses, mūsu dzīves līmeņa uzlabošanas perspektīvas. Pirmkārt, tā ir Liepājas SEZ prezentēšanās Viļņā un Dānijā. Cik tas nopietni, liecina fakts, ka dažs Rīgas kungs grib "piegriezt mums skābeklīti". Ievērības cienīgs fakts ir koksa rūpnīcas būve - tās plusi un varbūt arī mīnusi. Piecu māju - kotedžu prezentācija. Jautājums - vai tiešām mums Liepājā jau būtu bagāta vidusšķira, vai varbūt tai tikai tuvojamies? Nu, un, protams, priekšvēlēšanu kampaņas aktualitātes. Sākas grūstīšanās ar elkoņiem par varu. Un pāri visam futbols - pasaulē un arī Liepājā. Labāk cīņas šajā laukumā, nekā citā veidā.