Kurzemes Vārds

23:31 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Māksliniekam Jānim Eltermanim - 70

Vienīgais patvērums un izpausme mākslā - Latvijas daba

Reinis Treigūts

Ar mākslinieku Jāni Eltermani man parasti izdevās sastapties tādās reizēs, kad Vēstures un mākslas muzeja pagalmā ieripoja viņa automašīna ar Eltermaņu ģimenes darbiem kārtējai izstādei. Vai arī tad, kad izstāde bija beigusies un Eltermaņu darbi aizceļoja atpakaļ uz viņu lauku māju Durbes pievārtē. Tādās reizēs Jānis parasti bija smaidīgs un optimistiski noskaņots, jo pēc izstādēm bija radušās ieceres un ierosme jauniem darbiem.

Dabas tuvums ar laukiem un mežu, ar tālē redzamo Durbi, ar ezera spoguli šīs pilsētiņas priekšplānā radīja Jānim Eltermanim rosinošu vidi gleznošanai, kurā dominēja daba visā tās daudzveidībā un noskaņās. Jānis bērnības un jaunības gados dzīvojis Auces pusē, Ukru pagastā, kas atradās pašā leišmalē. Ukru skolā par skolotāju strādāja viņa tēvs un mācīja bērniem dabas zinības, fiziku un citus mācību priekšmetus. Pēc Pirmā pasaules kara Latvijas brīvvalsts pirmajos gados viņš bija strādājis par skolotāju un skolas direktoru vienā no Liepājas skolām. Taču atgriezies Ukros un nodibinājis ģimeni. Kopā ar sievu audzinājuši divus bērnus - dēlu un meitu.

Ar Jāni Eltermani iepazinos pavisam nejauši - 1950.gada rudenī, kad pēc Liepājas Pedagoģiskās skolas beigšanas sāku strādāt tajā pašā Ukru skolā. Kādu svētdienu, pastaigājoties pa skolas apkārtni, sastapu jaunu vīrieti ar platmali galvā un nelielām ūsiņām. Izrādījās, ka tas bija skolotāja Eltermaņa dēls Jānis, kas mācījās Rīgā, Jaņa Rozentāla Mākslas skolā un bija atbraucis pie vecākiem. Jānis allaž aizrautīgi stāstīja par savām iecerēm glezniecībā.

Nākamajā mācību gadā mani pārcēla par skolas pārzini uz kaimiņu pagasta Sniķeres pamatskolu. Pēc divpadsmit gadiem atgriezies savā dzimtajā Liepājā, kādu dienu uz ielas negaidīti sastapu Jāni Eltermani. Viņš jau bija beidzis Mākslas skolu, nodibinājis ģimeni, audzināja divas meitas un strādāja par mākslinieku kinoteātros. Pēc kāda laika tikos ar Eltermani viņa darbnīcā, kur viņš man parādīja savas gleznas. Līdzās lauku un mežu ainavām bija arī klusās dabas ar zivīm. Krāsu paletē dominēja brūngani pelēcīgie toņi.

Gadu gājumā Jāņa Eltermaņa gleznas bija skatāmas daudzās izstādēs gan Liepājā, gan ārpus tās. Lielu skatītāju interesi saistīja Eltermaņu ģimenes izstādes, kurās kopā ar Jāni piedalījās viņa dzīvesbiedre tekstilmāksliniece Anna un meitas Liene (ādas plastika un akvarelis) un Zane (keramiķe). Eltermaņu ģimene ir viena no tām, kas labestīgi un ar sapratni palīdzējusi jaunajiem māksliniekiem viņu patstāvīgā darba ceļa sākumā.

Pavisam negaidīta aizvadītajā gadā pienāca ziņa, ka Jāņa Eltermaņa mūžs noslēdzies. Par viņa veikumu mākslā un Latvijas dabas izjūtu stāsta gleznas.