Kurzemes Vārds

04:20 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas simfoniskais orķestris spēlē "baleta augstākajā līgā"

DAINA MEISTERE

Par iespaidiem Lielbritānijā, kur Liepājas simfoniskā orķestra mūziķi viesojās kopā ar Latvijas Nacionālā operas un baleta teātra baleta trupu, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja orķestra inspektors Pauls Bērzs un čelliste Dita Barona.

Protams, specifika prasīja, ka orķestris vienmēr atradās "bedrē", un tātad mūziķi neredzēja, kas notiek uz skatuves un kas - zālē. Saite, kas vienoja mūziku ar dejas ritmu, bija diriģents Aleksandrs Viļumanis. Apsteidzot notikumus, jāteic, ka turnejas noslēgumā diriģents augstu novērtēja tieši liepājnieku prasmi spēlēt dejai, pavadīt baletu, kas nav pa spēkam katram orķestrim. "Mēs esam atklājuši spējīgu un labu sadarbības partneri," viņš sacīja, liekot noprast, ka tā varētu nebūt pēdējā kopdarbības reize. Arī Nacionālās operas orķestra koncertmeistars Jurijs Savkins liepājnieku sniegumu vērtēja atzinīgi, viņš teica, ka mūsējos raksturo tieši prasme sajust baleta īpatnību, ar ko arī bijis ļoti apmierināts maestro.

"Samēģināt ar baletu iepriekš iestudēto mūziku Pētera Čaikovska baletiem "Gulbju ezers" un "Apburtā princese" neiznāca, un pirmā kopīga uzstāšanās bija izrāde Notingemā, karaliskajā koncertzālē," teica Pauls Bērzs.

Jautāti par britu publiku, kas nezinātājam asociējas ar vēsu anglisko atturību un vēsturisko etiķešu ievērošanu, mūziķi pastāstīja, ka jutuši lielu sirsnību gan Anglijā, gan Īrijā. Pēc katra dejas numura atskanējuši aplausi, sākumā piesardzīgāki, bet izrādes laikā aizvien aizrautīgāki. Notingemā saskare ar publiku mūziķiem iznāca, dodoties cauri skatītāju zālei uz orķestrantu vietu. Ditu un arī pārējos pārsteidzis tas, ka skatītāji atnākuši uz baleta izrādi, ģērbti gandrīz tāpat, kā ejot pastaigā pa ielu. Dita gan novēroja, ka operas apmeklējumam piemērotāka publika bijusi Belfāstā, kur dārgajās ložās sēdēja grezni ģērbti ļaudis un malkoja šampanieti.

Izrādes apmeklēja arī daudzi tautieši, kuri nāca klāt mūziķiem un teica, ka sen neesot redzējuši un dzirdējuši kaut ko tik labu. Arī avīzēs bija publicētas ļoti slavinošas atsauksmes par mūsu baletu. Vienā tika rakstīts, ka Latvija neiekļuva futbola augstākajā līgā, bet ar savu baletu tā ir augstākajā līgā.

Lai gan slodze bija pietiekami liela, Notingemā, piemēram, piecās dienās mūziķi nospēlēja astoņas izrādes, liepājnieki paguva baudīt vienreizējos Anglijas, Īrijas, arī Skotijas dabas skatus, pastaigāties pa Notingemu un Belfāstu.