Kurzemes Vārds

05:12 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Viesojas Karostas cēlēju pēctecis

SARMĪTE PUJĒNA

Vasara ir ceļojumu laiks, kad pilsētas ielās vars satikt gan tuvākus, gan tālākus ciemiņus. Šajās dienās Karostā, Vecliepājas ielās, Ziemeļu kapos un citur var redzēt staigājam inteliģentu kungu. No skata redzams - ārzemnieks. "Kurzemes Vārdu" par šā kunga viesošanos Liepājā informēja pieminekļu aizsardzības inspektors Gunārs Silakaktiņš, kuram ar Vilhelmu Dresleru - tā sauc šo ciemiņu, kas Liepājā ieradies no Vācijas, no Nirnbergas - vakar pēcpusdienā bija risinājusies interesanta saruna. Vilhelms Dreslers brīvi runā krievu valdodā, jo, kā izrādās, viņa dzimtais uzvārds ir Židkovs. Turklāt šai plašajai krievu dzimtai ir vistiešākais sakars ar Liepāju. Dreslera kunga vectēvs Aleksandrs Židkovs, cara armijas pulkvedis, ir bijis viens no Karostas cēlējiem. Piedalījies doku un citu būvju celtniecībā, pats arī projektējis dzimtas dzīvojamo māju Tiesu ielā 4.

Židkovu ģimene no Latvijas repatriējusies 1941.gadā, kā domā pats Dreslera kungs - ar pēdējo kuģi, kas aizveda repatriantus uz Vāciju. Šāda iespēja Židkoviem radusies, pateicoties veciem kontaktiem - Vilhelma tēvs Sergejs Židkovs ilgus gadus bija strādājis Amsterdamā. Uzvārdu Sergejs Židkovs nomainījis 1942. vai 1943. gadā, kad viņam piešķirta Vācijas pavalstniecība.

Vilhelms Dreslers Liepāju apmeklē pirmo reizi. Sevišķi aizkustināts ciemiņš bijis, kad Ziemeļu kapos izdevies sameklēt senču kapavietu. Prieks bijis arī par to, ka saglabājies Židkovu ģimenes nams Tiesu ielā. Visvairāk pārsteigts Dreslera kungs tomēr bijis par to, ka kapos līdzās guļ gan Pirmā, gan Otrā pasaules kara dalībnieki, kas cīnījušies abās frontes pusēs, ka piemiņas zīmes rotā gan ķeizariskās Vācijas, gan Krievijas u.c. karavīru kapavietas.

Vilhelms Dreslers pagaidām nezina, vai vēl atgriezīsies Liepājā, taču ir cieši apņēmies rakstiskā veidā uzturēt sakarus ar pieminekļu aizsardzības inspektoru G.Silakatiņu, kā arī nodot liepājnieku ziņā fotomateriālus par vectēvu - cara armijas štāba oficieri - un savu vecāku jaunības dienām Liepājā.