Kurzemes Vārds

15:09 Trešdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Mūs apmeklē dāņu vēja ģeneratoru rūpnieki

Vakar Liepājas SEZ ieradās Dānijas firmas "Vestaswindsystems" pārstāvji. Viņu nodomi ir puslīdz skaidri: dāņu rūpnieki vēlas ilgtermiņa lietošanā saņemt teritoriju, kur varētu izvērst vēja ģeneratoru detaļu ražošanu. Ar apstākļiem un likuma prasībām uzņēmējus iepazīstināja SEZ projekta vadītāja vietnieks Gunārs Kazeks un SEZ tirgus izpētes analītiķe Krista Meldrāja, kas kopīgi ar ciemiņiem apmeklēja likvidējamo uzņēmumu "Hidrolat" un bijušo Mašīnbūves rūpnīcu, kā arī Karostu un tās apkārtni, jo dāņi izskata divus iespējamos attīstības variantus. Pirmajā saimnieciskai darbībai varētu pielāgot jau uzceltus, bet tagad neizmantotus korpusus, bet otrajā - uzcelt ražotni pilnīgi no jauna. Dāņi solījās sniegt atbildi ne vēlāk kā pēc 3-4 mēnešiem. Ja viņu projekts tiks īstenots, tas nodrošinās liepājniekiem ap 60 jaunas darba vietas.

"Bērni ir tik talantīgi..."

Tā teica Īrnieku biedrības vadītāja Lāsma Vaiče, rezumējot zīmējumu konkursu "Mana sapņu māja". Mazie liepājnieki labprāt atsaucās aicinājumam uzzīmēt savu nākotnes māju. Aizsācējs bija Mārtiņš Būris, kurš zīmēja māju laikā, kad paša ģimenē dzīvokļa lietās valdīja saspringta situācija. Kristiānas Valdas darbs ieguva gan Latviešu biedrības nama, gan skatītāju balvu, un to visi atzina par pašu labāko. Jaunākajā vecuma grupā, kurā piedalījās no 4 līdz 7 gadiem veci bērni, uzvarēja brāļu Tomasa un Valtera Ūdru krāsainais zīmējums, tāpat savās vecuma grupās balvas ieguva Daina Ledāja un Alla Dmitrijeva. Bet dažādas balvas, kuras atvēlēja gan Īrnieku biedrība, gan laikraksts "Kurzemes Ekspresis", gan Latviešu biedrības nams, ieguva apmēram desmit zīmētāji, visiem piešķirti atzinības raksti, kurus var saņemt Īrnieku biedrībā. Visi darbi oktobrī ceļos uz Zviedriju.

Klasē ienāk palīgskolotājs

Ar Skolu valdes atbalstu 15.vidusskolā sākusi īstenoties jauna iniciatīva. Proti, pirmajās klasēs sāk strādāt skolotājs asistents jeb palīgskolotājs. Šāda prakse ir izplatīta ārzemēs un attaisnojusies. Palīgskolotāja uzdevums ir darboties ar tiem bērniem, kuriem novērojama attīstības aizture, psihomotorā nelīdzsvarotība, nesagatavotība skolai. Skolotāja Inese Stepko kopā ar skolas logopēdi Noru Leščinsku ir izstrādājušas mācību programmu dzimtajā valodā un logopēdijā. Rakstītprasmes process ir cieši saistīts ar roku smalkmotorikas attīstību, tāpēc pārbauda skolēna kustību koordināciju, satvēriena precizitāti. Tiek pētīti un noskaidroti cēloņi, kāpēc bērns netiek galā ar mācību vielu, noteikts speciāls dienas režīms.

Izplata latviešu mūzikas nelegālus ierakstus

Liepājas tirgū pieejami nelegāli pavairoti latviešu mūzikas ieraksti kompaktdiskos, aģentūru BNS informēja mūzikas ierakstu kompānijā "Mikrofona ieraksti". Tie esot pavairoti, izmantojot pieejamo ierakstāmo kompaktdisku tehnoloģiju. Pašlaik Liepājas tirgū varot iegādāties grupas "Līvi" jauno albumu "Viva", Zigmāra Liepiņa "Vēl ir laiks", "Prāta vētras" dziesmas un arī kompaktdiska formātā nekad oficiāli neiznākušo Latvijas radio programmu "Aktieru balle". Izdodot legālus audioierakstus, atlīdzību saņem visi, kas piedalās to tapšanā, savukārt tad, ja nelegāli ieraksta mūziku, līdzekļus saņem tikai pirāts, un arī valstij nodokļos nekas netiek.

Pirms vēlēšanām pases nemainīs

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas nodaļa informēja, ka no 21.septembra līdz 2.oktobrim tiks pārtraukta Latvijas pilsoņu pasu pieņemšana apmaiņai no tiem LR pilsoņiem, kuriem ir tiesības vēlēt. Tos, kuri iesnieguši savas pases apmaiņai, nodaļas darbinieki lūdz tās izņemt līdz 2. oktobrim.

Klubā "Lauma" - latviešu valodas mācības cittautiešiem

Šosezon klubā "Lauma" krieviski runājošajiem bērniem māca valsts valodu, pielietojot katrai vecuma grupai atšķirīgu metodiku. Pirmsskolas vecuma bērnu galvenais darbības veids ir rotaļa, tādēļ, sākot ar trīs gadu vecumu, latviešu valodas apguvē viņi tiek ievadīti, izmantojot dziesmas un dažādas rotaļas tā, lai atmiņā nostiprinātu jaunapgūtos vārdus. Savukārt lielāko bērnu apmācībai, kuri jau daļēji saprot latviešu valodu, pielieto veidu, kad pakāpeniski apgūst vārdus, kas sākas ar vienu burtu. Lai atvieglotu šo procesu un padarītu mazāk nogurdinošu, skolotājas Daira un Ineta izmanto pašu sastādītas darba kartes. Katra mēneša beigās vecākiem tiek dota iespēja piedalīties atklātajās nodarbībās, lai pārliecinātos par savu bērnu jaunapgūtajām zināšanām. Joprojām var pieteikties bērni, kuri vēlas iemācīties runāt latviski.

Saruna par kultūras dzīves procesiem Liepājā

Vakar Latviešu biedrības namā notika Liepājas Kultūras fonda, Tautas mākslas un kultūras centra un tā mākslinieciskās padomes rīkotā saruna par kultūras dzīves procesiem mūsu pilsētā. Tā ir ļoti vajadzīga un nepieciešama saruna, kas ne tikai prasa rūpīgu sagatavošanos, bet ir vēlams aptvert pēc iespējams plašāku pilsētas kultūras iestāžu, organizāciju, mācību iestāžu un varas pārstāvju loku, lai neiznāktu kārtējā papļāpāšana. Diemžēl šī diena un laiks no organizatoru puses nebija īsti veiksmīgi izvēlēta, jo risinās Dzejas dienas, bet Liepājas teātrī notiek Nacionālā teātra viesizrādes, un šos sarīkojumus galvenokārt apmeklē tie, kuri varētu un kuriem būtu jāpiedalās piedāvātajā sarunā.

Dzejnieces Dzidras Šmites autorvakars

Dzejas dienu ietvaros mūsu dzejniecei Dzidrai Šmitei autorvakars notika Sīļa grāmatnīcas Poētiskajā kafejnīcā. Jau pērn viņa bija apkopojusi mazu grāmatiņu "...un diena uz spārniem sēž" ar 25 dzejoļiem un mākslinieka Alda Kļaviņa ilustrācijām, kuru veltīja savai skolotājai, Liepājas meitai Mirdzai Ķempei, viņas 90.jubilejā. Cik dārga ir grāmatu izdošana, zina katrs, kas ar to sastapies. D.Šmitei nav izdevies sameklēt sponsorus, bet viņai ir daudz draugu, jo pati ir ar dāsnu sirdi apveltīta. Un draugi palīdzēja gan ar papīru, gan tīri praktiski, lai otrdien literārajā pēcpusdienā dzejnieces priekšā stāvētu neliela, bet mīļu roku sarūpēta dzejas brošūriņa. Par to autores īpašs paldies 2.bibliotēkai un tās vadītājai Ilgai Auzai. Vēl vairāk - grāmatiņas otrajā daļā pievienots Centrālās zinātniskās bibliotēkas apkopots Dzidras Šmites daiļrades bibliogrāfiskais rādītājs. Kā atzīmēja tās sagatavotāja Indra Latvele, bibliotekāriem ir prieks, ka var strādāt saviem - Liepājas autoriem. Agrāk un vēl nesen uzrakstīto dzeju runāja gan pati autore, gan aktrise Ilga Martinsone.

Natālija atgriezusies ar diplomu

Frizieru konkursa "Londa 98" ietvaros notika vairāki konkursi, arī sarptautiskais konkurss "Moderna dāmu frizūra gariem matiem". Tajā piedalījās 24 pieredzējuši meistari no Vācijas, Polijas, Ukrainas, Krievijas un citām valstīm, arī pieci no Latvijas. Liepāju šajā konkursā pārstāvēja frizētavas "Dīva" meistare Natālija Arseņjeva, kura, būdama jaunākā dalībniece un pirmo reizi piedaloties šādās sacensībās, ļoti nopietnā konkurencē ieguva vienpadsmito vietu un atbilstošu diplomu. Kā pastāstīja N.Arseņjeva, 45 minūšu laikā no modeles Svetlanas Tihonovas garajiem matiem bija jāizveido iecerētā frizūra un tā, lai viss būtu paveikts nevainojami. Tas ir sarežģīts darbs. Lieti noderējusi pie Liepājas meistarēm L.Zefirovas un L.Žebinskas iegūtā pieredze un amata prasme. Brauciens uz Rīgu nebūtu bijis iespējams arī bez "Dīvas" vadītāja Ginta Lekstuta atbalsta.