Kurzemes Vārds

21:32 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Atnāca, ieraudzīja, uzvarēja"

Sarmīte Pujēna

Arhitektu savienības priekšsēdētājs Jānis Lejnieks "Kurzemes Vārdam" atzina, ka liepājnieki šoreiz konkursā piedalījušies ar bagātīgu ražu. Viņaprāt, tas ir saprotams, jo "Liepāja arhitektūras jomā faktiski ir otrā pilsēta aiz Rīgas". Lai gan Liepājas arhitekti uz Rīgas skatuves ikdienā nerādoties, par konkursu varot teikt: atnāca, ieraudzīja, uzvarēja! Lejnieka kungs domā, ka Liepājas arhitektu panākumi saistīti arī ar pilsētas atrašanās vietu. "Liepāja taču ir valsts rietumu priekšpostenis, un jūsu arhitekti prot ātri reaģēt uz Eiropas modes tendencēm."

Arhitektu savienības priekšsēdētāja vietnieks un konkursa žūrijas loceklis Juris Poga (starp citu, šonedēļ plāno apmeklēt Liepāju "pieredzes apmaiņā") noliedza, ka liepājniekiem nav bijusi konkurence, un tāpēc viņi tikuši pie balvām. "Konkurenti bija, arī no Rīgas, tikai viņi konkursā piedalījās ar saviem objektiem Ventspilī. Bēdīgāk ir tas, ka konkursā bija tik maz jaunbūvju - vairāki objekti, kas būtu varējuši piedalīties konkursā, diemžēl nebija pabeigti. Taču ledushalle neieguva balvu tikai tāpēc, ka bija vienīgā - konkursa žūrija uzskatīja, ka šis objekts pietiekami labi raksturo šodienas stāvokli. Žūrijas sastāvā bija visu specialitāšu pārstāvji, galvenokārt vecā gadagājuma, kas pirms ledushalles apskates dabā bija diezgan skeptiski par šādu "angāru". Taču, iebraucot Liepājā, viņi bija spiesti atzīt, ka ledushalle tiešām ir pils, kas ar savu gaismu atdzīvinājusi kanāla krastmalu. Līdz ar to kā pozitīvu momentu var atzīmēt, ka pamazām krastmala sāk piepildīties. Ja Ventspilī šajā ziņā ir notikusi liela pārbūve, un krastmala ir "atvērusies" pret kanālu, tad Liepājā šī tendence sāk iezīmēties.

Rekonstrukciju jomā konkurence bija ļoti asa. Tika atzīmēti divi objekti - Ventspils Ostas pārvalde un Liepājas lielveikals "Māja", jo abi šie objekti ir tik ļoti atšķirīgi un nesalīdzināmi, ka žūrijai bija grūti izšķirties, kurš no abiem vairāk pelnījis atzinību. Ventspils Ostas pārvalde ir elitārs, vairāk reprezentatīvs un slēgts objekts, bet "Māja" tieši pretēji - utilitārs, praktisks, plaši pieejams objekts. "Māja" bija pelnījusi uzmanību kaut vai no viena viedokļa: objekts rāda, ka uz vecu konstrukciju iespējams paskatīties ar jaunu, aktuālu izpratni. Savukārt Nācaretes baznīcas rekonstrukciju žūrija nolēma atzīmēt ne tikai kā arhitektūras veikumu, bet arī kā piemēru, kā no nekā var uztaisīt kaut ko. Pietiekams finansējums tagad ir retums, taču te bija uzskatāmi redzams, ka arī ļoti bēdīgā finansiālā situācijā iespējams gūt labu rezultātu.

Tika atzīmēts arī Andra Kokina Jūrmalas parka rekonstrukcijas projekts. Tas gan vēl nav realizēts dabā, bet, ja tas notiks, pilsēta iegūs ievērības cienīgu objektu.

Viena lieta, ko īpaši gribētos atzīmēt, ir Liepājas arhitektu aktivitāte, viņu acīm redzamā autoritāte pilsētā un spēja "savākties". Ar to var lepoties."

Liepājnieki Arhitektu savienības rīkotajā konkursā piedalās jau otro gadu, un ar to cieši saistīts arī pilsētas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs, kurš gan pērn iesaistīja arhitektu Agri Padēli-Līnu konkursā (viņa veidotais interjers veikalam "Elektrons" bija viens no žūrijas atzinību ieguvušajiem darbiem. - S.P.), gan arī šogad uzņēmās zināmas organizatoriskās funkcijas un "spiediena izdarīšanu", jo tieši Būvvalde ir tā, kas pirmā saņem Arhitektu savienības konkursa nolikumu un pēc tam izplata arhitektu vidū. Uģis Kaugurs uzskata, ka liepājniekiem šogad patiešām ir ar ko lepoties, lai gan varējis būt pat vēl vairāk. Piemēram, ja Andris Maisiņš būtu piedalījies konkursā ar savu restaurēto privātmāju Rožu ielā, viņš būtu varējis pretendēt uz balvu, uzskata U.Kaugurs. Šī nominācija tā arī palika bez uzvarētāja.

U.Kaugurs atzina kluba "V 10" nozīmi. Lai gan pastāv radoša un cita veida konkurence arhitektu vidū, klubs ir tas, kas palīdz uzturēt komandas izjūtu. Arī darbu pieteikšana konkursam šoreiz notika ar kluba starpniecību. Tieši komandas principa ievērošana, pēc U.Kaugura domām, šoreiz palīdzēja startēt tik veiksmīgi un precīzi. "Mēs nebijām cerējuši uz tādu balvu birumu," atzina U.Kaugurs. "Mēs vienkārši gribējām pārstāvēt Liepāju un parādīt, ka mums patiešām ir ko rādīt".