Kurzemes Vārds

04:33 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pārbaudīt veselību, ārstēt un izolēt varēs piespiedu kārtā

Valdība ir akceptējusi kārtību, kādā veicama personu obligātā veselības pārbaude, izolēšana un ārstēšana, informē BNS. Dokumentā minētas trīspadsmit slimības, kuru gadījumā tas ir obligāti. Dažas no tām, piemēram, difterija, tuberkuloze, salmoneloze, hepatīts A un sifiliss ir aktuālas arī Liepājā. Piespiedu izolācijai ir pakļautas arī personas, kas inficējušās ar holēru, lepru, mēri, trakumsērgu, vēdertīfu un citām slimībām gadījumā, ja saslimušais negrib ārstēties labprātīgi vai atsakās pildīt mediķu norādījumus. Tiesības izolēt saslimušos piespiedu kārtā būs Valsts sanitārajai inspekcijai, tāpēc, ja mediķiem rodas problēmas ar slimniekiem, kas saslimuši ar valdības pieņemtajā dokumentā minētajām slimībām, viņiem ir jāziņo šīs iestādes darbiniekiem. Taču personas piespiedu izolācija nedrīkst būt ilgāka par trīs nedēļām, bet tuberkulozes gadījumā - par trīs mēnešiem. Obligātās veselības pārbaudes, ārstēšanas un piespiedu izolēšanas izdevumus segs no Labklājības ministrijas budžeta līdzekļiem.

Uzsāk gatavošanos izstādei "Liepājas uzņēmējs"

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Liepājas nodaļas vadītājs Ģirts Kronbergs informēja, ka uzsākta gatavošanās izstādei "Liepājas uzņēmējs 99", kas plānota septembrī. Izstāde būšot līdzīga pērnajai izstādei, un tajā noteikti piedalīšoties arī ārvalstu viesi. Pēc pagājušā gada izstādes no uzņēmējiem saņemtas lielākoties labas atsauksmes un vēlēšanās iekārtot savus stendus arī šogad. Viens no iemesliem, kādēļ izstāde plānota septembrī, nevis oktobrī: ir siltāks laiks, un lielāka dalībnieku skaita gadījumā izstāde varētu izvērsties arī ārpus Metalurgu kultūras pils. Jau šodien izstādes sakarībā tiksies LTRK, SEZ un domes pārstāvji.

Konkurss par navigācijas zīmju renovāciju

Jaunnedēļ Rīgā notiks konkurss par tiesībām piedalīties Eiropas savienības PHARE projekta otrās kārtas realizācijā, veicot Kurzemes piekrastes navigācijas zīmju renovāciju. Kā pastāstīja Liepājas rajona Hidrogrāfijas dienesta priekšnieks Edvīns Zvirbulis, pretendentu sākumā pieteicies daudz, taču vēlāk visus vajadzīgos dokumentus iesniegušas tikai četras firmas. To skaitā esot arī konkursa pirmās kārtas uzvarētāja, hidrogrāfiem jau pazīstamā dāņu kompānija "Oil Electrik", kas augstā kvalitātē un paredzētajos termiņos paveica navigācijas zīmju atjaunošanu Liepājas ostā. Projekts paredz modernizēt navigācijas sistēmas Akmeņraga un Papes bākās, kā arī Pāvilostas ostā.

Klaipēdas literārajā gadagrāmatā - O.Gūtmaņa proza

Līdz Liepājai tikko nonākuši Klaipēdas literārās gadagrāmatas "Baltija 98" daži eksemplāri. Tā nesen izdota. Tajā šoreiz publicēta liepājnieka Olafa Gūtmaņa proza, proti, tēlojums "Brauciens uz Skrundu" no krājuma "Dzīves grāmata" nodaļas "Sešas vasaras Kalvenē". To tulkojusi Daļa Kiseļūnaite. Šis Klaipēdas pašvaldības finansiāli atbalstītais izdevums jau iznāk gandrīz desmit gadu, ir poligrāfiski kvalitatīvi iespiests, ar teicamām fotogrāfijām un krāsainu vāku. Tajā bez daudziem Baltijas valstu un Kaļiņingradas literāriem publicējušies arī ap desmit Liepājas rakstnieku un dzejnieku. Visai regulāri gadagrāmatā lasāmi Olafa Gūtmaņa dzejoļi, tagad arī proza. Pēdējā izdevumā no Latvijas vēl publicēta Jāņa Baltvilka dzejas kopa.

Gadumiju sagaida pie Polārā loka

J.Čakstes 10.vidusskolas 11.klases skolniece Inese Blūma uzvarēja "Lauku Avīzes" un "Relaks tūres" rīkotajā konkursā par Somiju n kā balvu sev un brālim Guntim ieguva ceļojumu uz Lapzemi. Konkurss notika trīs kārtās. Jautājumi nebūt nebija viegli, atbildes atrast palīdzēja Vācu un latviešu tikšanās centrs, 2.bibliotēka. Konkursa žūrija ļoti atzinīgi novērtēja Ineses atbilžu noformējumu, jo tās bija ne tikai iesietas, bet arī ilustrētas. Atgriezusies no ceļojuma, Inese atzina, ka četras dienas Lapzemē aizritējušas kā sapnī. Viņa ar brāli divas reizes bijusi aiz Polārā loka, braukusi ziemeļbriežu pajūgā, sēdējusi Santa Klausa krēslā. Gadumiju viņi sagaidīja Lapzemes galvaspilsētas Rovaniemi centrālajā laukumā. Polārajai naktij gaismu devis īpatnēji baltais sniegs.

Tiesu priekšsēdētāji devušies uz Rīgu

Šodien, atsaucoties Tieslietu ministrijas uzaicinājumam, uz Rīgu devušies Liepājas tiesas un Kurzemes Apgabaltiesas priekšsēdētāji Ilgvars Jaunģelže un Astrīda Bērziņa. Uz Tieslietu ministriju uzaicināti ierasties visi Latvijas rajonu, pilsētu un apgabaltiesu priekšsēdētāji. Būs iepazīšanās ar jauno tieslietu ministri I.Labucku un pārrunās tālākās rīcības plānus.

Mācās divi speciālisti no Liepājas

Šonedēļ Rūjienā notika kārtējās lekcijas piecpadsmit cilvēkiem no visas Latvijas, kas izturēja Zviedrijas konsultatīvās firmas rīkoto konkursu. Arī divi liepājnieki - Uzņēmējdarbības atbalsta centra vadītājas vietnieks Agris Ruperts un rajona galvenais arhitekts Jānis Grundbergs. Pēc mācību beigšanas viņi iegūs reģionālās attīstības stratēģijas izstrādāšanas speciālista sertifikātu. Šo mācību programmu finansē Zviedrijas Starptautiskās sadarbības aģentūra attīstības veicināšanai. Pēc kursu beigšanas A.Ruperts un J.Grundbergs būs ieguvuši zināšanas, kā pareizi organizēt pašvaldību darbu biznesa un reģionālās attīstības plānošanā, kā arī to, kā realizēt dažādus projektus par reģionālo attīstību.

Gaida jaunā budžeta apstiprināšanu

Gada sākumā Jūras spēku Mācību centrā nekas būtiski nav mainījies, "Kurzemes Vārdam" teica priekšnieka pienākumu izpildītājs Mareks Vērdiņš. Jaunais budžets vēl nav apstiprināts, taču karavīri cer, ka aizsardzības vajadzībām šogad piešķirs vairāk līdzekļu nekā pērn. 18.janvārī Mācību centrā ieradīsies jauniesaucamie, kas pirmās dienestā nepieciešamās iemaņas ieguvuši Alūksnes Mācību centrā.

Saņemti stomu maisiņi

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Onkoloģiskās slimnīcas galvenā ārste Anna Krilova, humānās palīdzības sūtījumā, kas Liepājai pienāca no sadraudzības pilsētas Nineshamnas (Zviedrija), bija arī piecas kastes viņas vadītajai iestādei. Tajās bija feču uztvērēji - maisiņi stomas slimniekiem. Vienu reizi gadā šāds sūtījums pienākot jau vairākus gadus pēc kārtas un to sarūpē Nineshamnas slimnieki, pastāstīja A.Krilova. Mūsu slimniekiem tas ir liels atspaids. Viņi sūtījumu var saņemt Tirgoņu ielā 15, stomas kabinetā pie medicīnas māsas Rasas Spirģes. A.Krilova arī pastāstīja, ka pēc informācijas laikrakstos par saņemto humāno palīdzību vairākkārt zvanījuši cilvēki, lūdzot palīdzēt ar apģērbu un apaviem, taču viņai neesot šādas iespējas, jo tādu mantu sūtījumā nav.

Jaunā amatā

Pensijā aiziet Liepājas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Valentīns Bekmanis, un šajā amatā iecelts jauns darbinieks. Ugunsdzēsējus kopš 4.janvāra vada Ļuds Jonkus. Līdz šim viņš strādāja priekšnieka vietnieka amatā. Ļ.Jonkus ir ieguvis attiecīgo izglītību un viņam ir pietiekami liela pieredze šajā nozarē.

Gada programma

Rūpnīcas "Liepājas metalurgs" vadītājus turpina nodarbināt produkcijas realizācijas problēmas un turpmākie lēmumi par jaunu izvedmuitu metāllūžņiem. Taču šā gada ražošanas programmā nav būtisku svārstību produkcijas apjomu ziņā. Kā vakar ziņoja rūpnīcas laikraksts "Metalurgs", atsaucoties uz izpilddirektoru V.Terentjevu, šogad uzņēmumam jāsaražo 465 tūkstoši tonnu martentērauda, 481 tūkstoši tonnu velmējumu, 48 tūkstoši tonnu stiepļu un 6 tūkstoši tonnu naglu. Šiem mērķiem paredzēts iepirkt arī pusfabrikātus.

Mērķtiecīgs nodoms

Dzīvokļu privatizācija pilsētā rit augstā tempā. Tomēr pastāv arī šaubas, vai šis process, kā paredzēts likumā, beigsies līdz šā gada 1.jūlijam. Domes Dzīvojamo namu privatizācijas nodaļas vadītājs V.Opšteins, atbildot uz šo jautājumu, uzsvēra, ka visi darbinieki, kas kārto attiecīgos dokumentus, cenšas pabeigt darbu laikā. Starp citu, ļoti daudz kas ir atkarīgs no Valsts zemes dienesta. Kavēšanās var rasties arī tad, ja termiņa beigās pilsēta pārņems Tosmares rajonu vai pieņems jaunu lēmumu par Karostu. Ja dzīvokļu privatizācijas termiņu pagarinās, tad, pēc V.Opšteina domām, tikai nepieciešamības gadījumā, lai glābtu stāvokli Rīgā.

Pārtraukums satiksmē

Aizvakar dienas laikā pilsētā vairāk nekā uz stundu bija pārtraukta tramvaja satiksme. Un vakar aģentūras BNS interpretācijā, minot uzņēmuma "Liepājas tramvajs" direktora A.Pūķa vārdus, izplatīts ziņojums, ka par iemeslu kļuvuši īssavienojumi ar intensīvu dzirksteļošanu sliežu sadurvietās. Ziņo arī, ka šogad uzņēmums cer saņemt kredītu, lai sliežu ceļus sakārtotu un tie būtu normālā kārtībā.