Kurzemes Vārds

06:56 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Īrnieku biedrība - likuma rosinātāja

Pēc Liepājas Īrnieku biedrības ierosinājuma Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš izstrādā jaunu likumu par valsts un pašvaldības palīdzību dzīvokļu jautājuma risināšanā. Doma par to radusies jau pirms 7.Saeimas vēlēšanām, kad deputātu kandidāti viesojušies Īrnieku biedrībā un uzklausījuši tās biedru vēlmes. Tagad ir jau bijušas tikšanās ar ievēlētajiem deputātiem. Visatsaucīgākais bijis deputāts Jānis Lagzdiņš. Pēdējā tikšanās reizē Īrnieku biedrībā kopā ar viņu par likumprojektu un citām īrnieku problēmām sprieda arī Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Jurkovskis un Dzīvokļu fonda nodaļas vadītājs Gunars Djunda. Arī viņi apliecinājuši, ka vecais likums nav uzlabojams, bet pārstrādājams. Ar savu likumprojektu Jānis Lagzdiņš visus Īrnieku biedrības biedrus iepazīstinās kopsapulcē, kas notiks 13.martā Latviešu biedrības namā.

Izglītības komisija tiekas ar domes priekšsēdētāju Uldi Sesku un pārvēlē vadītāju

Vakar Izglītības komisijas locekļi tikās ar domes priekšsēdētāju Uldi Sesku, lai kopīgi pārrunātu izglītības stratēģiju pilsētā. U.Sesks uzsvēra, ka pilsētā nav izveidota izglītības attīstības koncepcija, un pievērsās tādiem jautājumiem kā skolēnu mācībuzdevumi, viņu sagatavošana dzīvei tirgus apstākļos, arī skolēnu ēdināšana skolās. Sarunā skarta arī vispārizglītojošo, profesionālās un augstākās izglītības iestāžu sadarbība un savstarpējie kontakti. Tāpat ir jāveicina ārpus Liepājas studējošo mūsu pilsētas jauniešu apzināšana, viņu atgriešanās Liepājā un iekļaušanās saimnieciski ekonomiskajā dzīvē. Tā kā Irēna Opšteine bija lūgusi atbrīvot viņu no priekšsēdētājas amata, par Izglītības komisijas priekšsēdētāju ievēlēja Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Pirmsskolas un pedagoģijas fakultātes dekāni Vinetu Trumsiņu.

Žaks Santērs aicina Jāni Neimani uz Varšavu

Liepājas Arodbiedrību centra vadītājs Jānis Neimanis saņēmis personīgu ielūgumu no ES komisijas prezidenta Žaka Santēra piedalīties augstās organizācijas rīkotajā konferencē, kas 18. un 19. martā notiks Varšavā. Tā būs veltīta sociālajiem jautājumiem. Paredzēts spriest par sociālā dialoga lomas paplašināšanu Eiropas savienībā un tai jaunpievienojušās valstīs, par ekonomisko situāciju Eiropā, par nodarbinātības un bezdarba problēmām.

"Dzintara ceļš" ir iezīmēts kartē

Domes projektu koordinators Gunārs Ansiņš informē, ka iesniegtas atskaites projekta "Dzintara ceļš" finansētājiem - ES ECOS/Ouverture programmas koordinatoriem, līdz ar to varot uzskatīt, ka projekts ir pabeigs. Projektā, ko uzsāka 1996.gadā, bija iesaistītas četras puses, Gdaņskas attīstības aģentūra, Aleksandropoles pašvaldība, Baltijas Tūrisma aģentūra (tās mītne atrodas Zviedrijā), kā arī Liepājas pašvaldība, ko galvenokārt pārstāvēja pašreizējais Saeimas deputāts Guntis Dambergs un Lejaskurzemes Tūrisma informācijas biroja vadītājs Andris Maisiņš. Projekta mērķis bija iezīmēt kartē jaunu tūrisma maršrutu. Tas ir izdarīts, turklāt no Eiropas savienības puses atzinīgi novērtēts. Projekta redzamais rezultāts ir apjomīgs buklets "Amber - a mystical experience", šis pats buklets kompaktdiska formā, kā arī Dānijas televīzijas žurnālistu veidotā videofilma "Dzintara ceļš". To visu piedāvās tūrisma aģentūrām, un tālākais jau būs atkarīgs no tām.

Grobiņas skolēni ciemos pie meistara

Vakar Grobiņas vidusskolas 8.e klases audzēkņi Latviešu biedrības namā apmeklēja Tautas fotostudiju, kur tikās ar tās vadītāju un starptautisko fotomākslinieku Hubertu Stankēviču. Tikšanās iniciatore šoreiz bija skolotāja Anita Poriņa. Kaut arī ciemošanās nenotika meistara darbnīcā, bet ar fotoattēliem un citu inventāru stāvgrūdām piekrāmētajā studijas telpā, kas šobrīd kļuvusi ļoti nemājīga, bērni tomēr redzējuši un dzirdējuši daudz neparasta. Viņi apskatījuši no dažādām pasaules valstīm atsūtītos mākslas fotogrāfijas izstāžu katalogus, uzzinājuši, cik daudz neatlaidības ir vajadzīgs, lai sasniegtu pasaules līmeni fotogrāfijā. Huberts Stankevičs bērniem arī pastāstījis, kā notiek darbs fotolaboratorijā, kādu tehniku un paņēmienus, darinot bildes, pielieto fotomākslinieki Irina Tīre, Nikolajs Brīvlauks, Gunārs Kopštāls, Pēteris Jaunzems un citi. Viņš piekodinājis bērniem mācīties un kļūt rosīgākiem, jo bez tā dzīvē klājoties grūti.

Irinas Tīres fotodarbi Metalurgu kultūras pilī

Vakar Metalurgu kultūras pils Sveču zālē atklāja fotomākslinieces Irinas Tīres darbu izstādi. Pēdējos gados mākslinieces izstāžu un radošā darbība tikai aktivizējas, un ik pēc laika viņas personālizstādes parādās vai visās Liepājas izstāžu zālēs un dažādās citās visnegaidītākajās vietās. Šajā reizē ekspozīcijā apskatāmi gan vairākkārt redzēti fotodarbi, gan arī jaunu modeļu melnbaltie portretējumi. Metalurgu kultūras pils darbinieki iecerējuši arī turpmāk sadarboties ar fotomākslinieci.

Noslēdzas bērnu radošo darbu nedēļa

Bērnudārzā "Kāpēcītis" ar jautru masku balli un izstādi noslēgusies radošo darbu nedēļa. Projekta idejas autores ir 6.grupiņas audzinātājas Margarita Ķude un Kristīne Zīle. Visu nedēļu bērni, vecāki un audzinātājas kopīgi mācījās no zīda un stieplītēm veidot fantastiskas rotaļlietas, apgleznot traukus un veidot gobelēnus. Bet piektdienas pēcpusdienā bērni apgleznoja... cits citu. Kopīgi tika apēsti cepumi, kurus bērni paši cepa un greznoja tā, kā to iemācījusi vecmāmiņa. Visvairāk bērniem patikusi diena, kad notikušas "palodzes pārvērtības". Uz bērnudārza palodzēm bija satupuši dažādi radījumi no burkāniem, sīpoliem, plaukstošiem zariem. Jauka bija arī "ķēpāšanās" diena, kad bērni gleznoja ilustrācijas dziesmām par jūru. Šāda radošā nedēļa bērnudārzā notika pirmoreiz, taču audzinātājas cer, ka tā kļūs par jauku tradīciju. Jāpiebilst, ka dažādu aizraujošu māksliniecisku nodarbību bērnudārzā "Kāpēcītis" netrūkst - pērn bija diena, kad apgleznoja tēta kreklus, bija arī pašdarināto cepuru balle, bet ik nedēļu ir kulinārijas diena, kad bērni mācās pagatavot salātus, cept cepumus un klāt galdu.

Iedzīvotāji saņem paziņojumus par ienākuma nodokli

Kopš februāra sākuma daudzi liepājnieki savās pastkastītēs atrod Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras paziņojumus par ienākuma nodokli un vaicā, kāpēc tie vajadzīgi. Tos saņem cilvēki, kuriem 1998.gadā izmaksāti slimības pabalsti no aģentūras līdzekļiem, arī tie, kuru gada vidējā pensija bijusi lielāka par 1200 latiem. Paziņojums apliecina, cik liels ienākuma nodoklis ieturēts no šīm izmaksām. To var izmantot par dokumentu, lai uzrādītu Valsts ieņēmumu dienestam, izpildot personīgo ieņēmumu deklarāciju. Pērn valstī izsūtīti 48 000 šādu paziņojumu, šogad drīzumā to saņems 62 000. Aģentūras Liepājas filiāles darbinieki paziņojumus saņēmušos cilvēkus lūdz pievērst uzmanību tekstam lapas otrā pusē: tur norādīti tālruņu numuri, pa kuriem var noskaidrot visus jautājumus šo paziņojumu sakarībā.

"Kadetskaja perekļička" - rets izdevums

Žurnālu ("Kadetu pārbaude") krievu valodā Ņujorkā izdod Krievijas kadetu korpusu absolventu un viņu pēcteču apvienība ārzemēs un sūta to nevis abonentiem, bet pēc cita principa - interesentiem un pateicīgajiem lasītājiem visās pasaules malās. Tas pārtiek no ziedojumiem. Izdevums galvenokārt veltīts Krievijas kara vēsturei, un pēdējos gados uz Krieviju arī sūtīta šī žurnāla ierobežotās tirāžas lielākā daļa. Liepājā šo reto izdevumu vairākus gadus saņem "Kurzemes Vārda" līdzstrādnieks Kirils Bobrovs. Viņš nodomājis žurnāla komplektu atdot kara vēsturniekiem.

Projektu nedēļā pētījumi no zvaigznēm līdz personībai

Vakar 6.vidusskolā bija projektu nedēļas noslēgums, kurā skolēni rādīja paveikto, stāstīja par kopdarbu un ļāva ar savu veikumu iepazīties citiem skolēniem. Projektu nedēļa neietvēra sevī tikai vienā nedēļā pētāmo, tai skolēni sāka gatavoties jau laikus. Viņi iepazinās ar piedāvātajiem tematiem un apvienojās grupās, lai kopīgi veiktu pētījumus. Tēmas, kā varēja pārliecināties arī nedēļas noslēgumā, bija ļoti daudzveidīgas - no zvaigžņotās debess iepazīšanas līdz veselīgam uzturam un personības psiholoģiskai izpētei. Projektus izstrādāja 5.-11. klašu skolēni, savukārt 12. klašu audzēkņi uzstājās ar zinātniskajiem lasījumiem.

Grib atteikt, taču nedrīkst

Aukstā ūdens mērītāju ierīkošanas un izmantošanas noteikumu pieņemšana dažus iepriecināja. Jo līdz šim bija ne mazums gadījumu, kad namu pārvaldes neļāva ierīkot ūdensskaitītājus, ja gribētājam bija parāds par īri un apkuri, kamēr tie nebūs pilnībā samaksāti. 15.februārī pieņemto noteikumu 3.punktā atzīmēts, ka namu pārvaldēm nav tiesības tā rīkoties. Tādā kārtā nepamatotais ūdens ekonomijas aizliegums tagad atcelts.

Atvadas no ziemas

Šonedēļ mēs atzīmējam vienu no visiemīļotākajiem tautas svētkiem - Meteni. Pēdējā nedēļa pirms lielā gavēņa, pēdējā nedēļa ar līksmību, dejām, dziesmām un pankūkām. Lieliskais veco laiku paradums aizvadīt ziemu saglabājies līdz mūsu dienām un tajā piedalās gan bērni, gan pieaugušie. Viņi dedzina izbāzeni, kas simbolizē aizejošo ziemu. Svētku galvenais cienasts ir pankūkas. Karstas, ar sviestu, ar sieru - tās ir Meteņa labākais cienasts. Folkloras ansamblis "Voļņica" un klubs "Lauma" jau vairākus gadus rīko teatralizētus uzvedumus un koncertus visiem, kas vēlas piedalīties šajos svētkos. Arī šis gads nav izņēmums. Svētdien "Voļņica" aicina uz atpūtas vakaru, kas veltīts Metenim. Šoreiz ansamblis sagatavojis teatralizētu programmu un cer, ka tā cienītāji nebūs vīlušies.