Kurzemes Vārds

03:45 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Ciniskās spēles ar pagātni

Kara šausmas, paldies Dievam, nav redzējušas vai pilnībā apzinājušās nu jau vairākas paaudzes - arī tā, kas arvien vairāk veido politiku, sabiedriskās organizācijas un tā tālāk. Tāpēc man šķiet ciniski, ja cilvēki visnežēlīgāko masveida slaktiņu šajā gadsimtā cenšas pārvērst politiskā instrumentā, bet karavīru atceres dienas - aģitācijā.

No pagātnes nav iespējams izbēgt, un Liepāja šajā ziņā ir īpaši jūtīga pilsēta, jo pēdējais karš tajā atstājis dziļas pēdas. Tieši mūsu pilsēta taču atradās "Kurzemes cietokšņa" vidū, kur kara zaudētājiem sevi par uzvarētiem lika atzīt vienīgi Berlīnes kapitulācija. Un tieši Liepājā daudzus desmitus gadu funkcionēja karu uzvarējušā karaspēka bāze, kuras neaizbraukušie iemītnieki 23.februāri uzskata par saviem svētkiem. Gan vīri, kas valkāja leģionāru formastērpu un par to samaksāja ar asinīm frontē vai salauztu dzīvi, ja izvēlējās palikt dzimtenē, gan karavīri, kam pie cepures bija sprausta sarkanā zvaigzne, bet uzvara atnesusi pamatīgu rūgtumu mūža nogalē, iespējams, apzinās, ka cietuši un karojuši veltīgi, bet nevar viņiem pavēlēt, lai tagad starpvalstu diplomātijas uzvaras vārdā viņi piedod pretējā frontes pusē stāvējušajiem. To var vienīgi lūgt. Tāpat, manuprāt, būtu vienlīdz nehumāni gan rīt, 23.februārī, gan 16.martā neļaut karojušajiem atcerēties kritušos un pakavēties atmiņās, taču valsts pienākums ir uzmanīt, lai abās frontes pusēs karojošie respektētu un ievērotu tās zemes likumus, kur viņi rīko šos piemiņas sarīkojumus.

Jo nav taču noslēpums, ka ne jau sirmgalvji, lai cik skaļi viņi kliegtu urrā un lamātu valdību par nacionālistiem vai arī dziedātu "Zilo lakatiņu" un pēc tam atkal lamātu valdību - par mazdūšību, būs tie, kas mainīs vai pārveidos pastāvošo iekārtu. Toties ar šādiem nolūkiem vecos karavīrus savu mērķu sasniegšanā izmanto spēki, kuriem nav nekādu kara atmiņu, toties ir salts politiskais aprēķins. Un ne tikai likumu sargātāju, bet arī sabiedrības uzdevums būtu raudzīties, lai tagadne neiesaistītos ciniskās rotaļās ar pagātnes šausmām, kas prasījušas miljoniem dzīvību.