Kurzemes Vārds

13:07 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pārbaudīti pieci tūkstoši strādājošo

Veicot difterijas profilakses pasākumus, Vides veselības centra mediķi pēdējo divu nedēļu laikā apsekojuši vairāk nekā piecus tūkstošus dažādās iestādēs strādājošo, kam potēšanās pret difteriju saskaņā ar domes lēmumu ir obligāta. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja centra galvenā ārste Ingrīda Kužniece, rezultāti ir bijuši labāki nekā cerēts. Ir apsekoti trīs dažādās sfērās, pirmām kārtām bērnu pirmsskolas iestādēs un skolās strādājošie. Konstatēts, ka no visiem pārbaudītajiem nav potējušies 9,4 procenti. Tieši tikpat daudz nepotējušos strādā komunālajā un sadzīves pakalpojumu sfērā. Trešā pārbaudīto grupa ir saistīta ar pārtikas ražošanu vai tirdzniecību, tur nav potējušies 11,3 procenti strādājošo. Par to, lai visi darbinieki būtu potējušies pret difteriju, atbild darba devēji. Pagaidām sodīts neviens nav, taču pēc laika mediķi atkārtos pārbaudes, arī turpinās tās citos uzņēmumos un iestādēs.

Pirmklasnieki saņem atstarotājus

Vakar Ceļu satiksmes drošības direkcijas Liepājas nodaļas informācijas inspektors Anrijs Balčus kopā ar firmas "Statoil Latvija" Liepājas pārstāvi Eviju Luci dāvināja atstarotājus pirmo klašu skolēniem. Akcijas iniciators ir CSDD, bet finansētājs - "Statoil Latvia", kādēļ uz atstarotājiem ir šāīs firmas simbolika. Anrijs Balčus pašiem mazākajiem skolēniem pastāstīja, kādēļ diennakts tumšajās stundās bērniem nepieciešami atstarotāji. Un, reklamējot akcijas atbalstītājus, aicināja bērnus neaizmirst vecākiem piekodināt, kurās degvielas uzpildes stacijās ir vislabākā degviela. Bērni par viesu ierašanos bija itin priecīgi. Viņu vidū - arī 10.vidusskolas 1.a klases skolniece Santa Maidanika (attēlā).

Krievijas armijas veterānu pasākums

Vakar pie Liepājas aizstāvju pieminekļa pulcējās tie, kuriem šajā pilsētā joprojām svētku diena ir bijusī PSRS armijas diena. Lai arī šī diena Krievijā tiek dēvēta par Tēvijas sargu dienu, Liepājā akcents vairāk likts uz šodienas politiskās situācijas interpretāciju Sociālistiskās partijas manierē. Arī runātāji bija tie paši, kas citos šās organizācijas pasākumos. Starp 50 klātesošajiem bija astoņi barkašovieši ar kāškrusta emblēmām uz apģērba, taču aktivitātēs neiesaistījās. Pasākumu īpaši krāšņoja Krievijas domes priekšsēdētāja vietnieka Sergeja Baburina klātbūtne un īsā uzruna, kā arī atbildes uz sapulcējušos jautājumiem. Ziedus pasākuma dalībnieki vakar nolika arī Centrālkapos.

Dāvinājumi 2.bibliotēkai

2.bibliotēka atkal saņēmusi vairākus dāvinājumus. Regulāri grāmatu glabātuves fondus papildina 7.Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš ar LR Centrālās statistikas pārvaldes, Ekonomikas ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas izdotajiem materiāliem, kā, piemēram, "Latvijas statistikas gadagrāmata. 1998", "Darbaspēks Latvijā", "Izglītība 1998-2003" u.c. LPA profesore Benita Laumane uzdāvināja bibliotēkai Antoņinas Reķēnas "Kalupes izloksnes vārdnīcas" pirmo un otro sējumu. Arhitektu un būvnieku kluba "V 10" viceprezidents Verners Pīlēns dāvāja nesen izdoto "Liepājas arhitektūras gadagrāmatu", bet jaunā krievu dzejniece Aleksandra Želtuhina - savu pirmo dzejoļu krājumiņu "Sveča" ar ierakstu un autogrāfu. Lasītāji Jānis Vārna un Grigors Dovbijs uzdāvināja detektīvromānus latviešu un krievu valodā. Pulkveža O.Kalpaka Nacionālo "Daugavas vanagu" Liepājas nodaļa - piecas grāmatas angļu valdoā, bet Eiropas komisijas delegācijas Latvijā pārstāve Rita Laima Krieviņa nodeva bibliotēkai materiālus un plakātus par Eiropas savienību. Savukārt bijusī liepājniece Alvine Pospisila no ASV abonējusi bibliotēkas lasītājiem kristīgās dzīves mēnešrakstu "Ceļa Biedrs" visam gadam.

Uzņēmumi piedalīsies izstādē "Transit Expo"

Vismaz četri Liepājas uzņēmumi plānojuši piedalīties starptautiskā izstādē "Transit Expo", kas no 17. līdz 19. martam risināsies Klaipēdā. Izstādes organizēšanā un mūsu uzņēmēju atbalstīšanā iesaistīta Klaipēdas Tirdzniecības, rūpniecības un amatniecības kamera, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Liepājas nodaļa un Liepājas Pilsētas dome. LTRK Liepājas nodaļas vadītājs Ģirts Kronbergs "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka pērn šadā izstādē savu stendu izvietojuši Liepājas SEZ pārstāvji. Viņi plānojuši piedalīties arī šogad, tāpat kā Liepājas Kuģu aģentūra, "Laskana", "Duna" un, iespējams, "Trans Liepāja". Izstādē piedalīsies arī ostu pārstāvji no Skandināvijas, Baltijas un citām valstīm.

Zviedru literatūras klasiķu darbi oriģinālvalodā

Zviedru institūts Stokholmā jau divus gadus pēc kārtas Liepājas Centrālajai zinātniskajai bibliotēkai sūta ievērojamu zviedru literatūras klasiķu grāmatas, kuras vienotā sērijā izdod zviedru akadēmija. Grāmatas ir askētiskā iesējumā ar autoru attēliem uz vāka. Līdz šim mūsu bibliotēka saņēmusi ap desmit šādu sējumu. Tikko saņemtas divas grāmatas no šīs sērijas: dzejnieka Johana Runeberga (1804.-1877.g.) un prozaiķa Eivinda Džonsona (1900.-1976.g.) sējumi. Visas šīs grāmatas, protams, ir zviedru valodā.

"Kadetskaja perekļička" - rets izdevums

Žurnālu ("Kadetu pārbaude") krievu valodā Ņujorkā izdod Krievijas kadetu korpusu absolventu un viņu pēcteču apvienība ārzemēs un sūta to nevis abonentiem, bet pēc cita principa - interesentiem un pateicīgajiem lasītājiem visās pasaules malās. Tas pārtiek no ziedojumiem. Izdevums galvenokārt veltīts Krievijas kara vēsturei, un pēdējos gados uz Krieviju arī sūtīta šī žurnāla ierobežotās tirāžas lielākā daļa. Liepājā šo reto izdevumu vairākus gadus saņem "Kurzemes Vārda" līdzstrādnieks Kirils Bobrovs. Viņš nodomājis žurnāla komplektu atdot kara vēsturniekiem.

"Nostaļģija" no Pēterburgas

Mūsu pastāvīgais autors Viktors Solovjovs, kurš pirms vairākiem gadiem pārcēlās uz Sanktpēterburgu, izlaidis tur savu dzejoļu pirmo izlasi. Tā nosaukums ir "Nostaļģija", un tas aptver dzejnieka daiļrades divdesmit gadus. Krājumā ir turpat simts dzejoļu, tas izlaists 300 eksemplāru tirāžā. Vienu no tiem pirms dažām dienām saņēma arī "Kurzemes Vārda" redakcija. Priekšvārdus grāmatai uzrakstījis Ventspils pilsētas laikraksta redaktora bijušais vietnieks A.Sazanovs.

Konsula ierašanās

Vakar Liepājas Ukraiņu biedrība "Barvinok" rīkoja svarīgu pasākumu. Latviešu biedrības namā šīs biedrības locekļi tikās ar konsulu Genadiju Zaicu, kurš ieradās no Rīgas. Viņš atbildēja uz tautiešu jautājumiem. Biedrība aktīvi darbojas arī citos virzienos. Tai ir piešķirtas telpas Republikas ielas 12.nama trešajā stāvā. Interesentus tur pieņem trešdienās un sestdienās.

Virpotājiem jāpasteidzas

Nodarbinātības valsts dienesta reģionālais centrs pirmo reizi pilsētā rīko kursus bezdarbniekiem virpotāja un frēzētāja specialitātes iegūšanai. Nodarbības iecerēts sākt 8.martā, taču grupa vēl nav pilnībā nokomplektēta. Centra direktore D.Baumane pastāstīja, ja vairums šās grupas dalībnieku gribēs mācīties krievu valodā, arī tas būs iespējams. Mācības plānots rīkot Tehniskās universitātes kompleksā. Programmā iekļauta iepazīšanās ar speciālo tehnoloģiju, prakse, arī nelielas pieredzes apgūšana darbā ar datoru.

Rajona tēvzemiešiem - savs birojs

Piektdien partijas "Tēvzemei un brīvībai" rajona nodaļa gatavojas atvērt savu biroju. Tas atradīsies Andreja Pumpura ielā 10, Liepājas tipogrāfijas ēkā. Svinīgajā atklāšanas brīdī pulksten 16 klāt solījuši būt arī Saeimas deputāti un partijas vadītāji Māris Grīnblats, Palmira Lāce un Dzintars Kudums. Rajona nodaļa savu īpašo biroju atver tāpēc, ka nav panākta saskanīga sadarbība ar pilsētas nodaļu. Deputāta Dzintara Kuduma palīdze Māra Tabare apliecināja, ka tas nav iespējams atsevišķu pilsētas nodaļas cilvēku dēļ. Taču uz atklāšanu aicināti arī visi pilsētas nodaļas biedri un citi interesenti, kam liekas pievilcīga darbošanās šajā partijā, bet kuri tai nav pievienojušies tāpēc, ka viņiem nav pieņemama pilsētas organizācijas darbība. Ar jaunā biroja atvēršanu tēvzemieši cer paplašināt savu biedru rindas. "Tēvzemes un brīvības" rajona nodaļā patlaban darbojas 30 biedru.

Skolēni pratina redakcijas darbiniekus

Vakar "Kurzemes vārda" redakcijā viesojās 15.vidusskolas 9.a klases audzēkņi Maija Makarova, Daneks Levandovskis un Guntis Jurkāns, kas Projektu nedēļas ietvaros vāca tuvās pagātnes atmiņu stāstījumus savas skolas pirmajai lielajai jubilejai, kas būs rudenī. Skolēni bija noskaidrojuši, ka savulaik šo vidusskolu absolvējuši redaktora vietnieks Edgars Lūsēns un lauku nodaļas vadītājs Ints Grasis, tāpēc abi redakcijas darbinieki vairāk nekā stundas garumā tika rūpīgi nopratināti par skolas gadu darbiem un nedarbiem.

11.vidusskolā ciemojas Ezerkrasta sākumskolas bērni

Vakar pie 11.vidusskolas 3.klases skolēniem ciemojās Ezerkrasta sākumskolas 4.klases bērni. Šī krievu un latviešu skolu audzēkņu draudzība aizsākās jau pagājušajā mācību gadā. Tad 11.vidusskolas skolēni bija pie Ezerkrasta sākumskolas bērniem. Šoreiz mājinieki bija sagatavojuši pasaku uzvedumu krievu valodā, bet kopīgā rokdarbu stunda, arī nodarbības - sacensības mīklu minēšanā, sakāmvārdu teikšanā - noritēja latviski. Tikšanās nopietnākā daļa bija latviešuu valodas stunda, kurā piedalījās abu skolu bērni. Tie nav vienīgie viesi. Pie 11.vidusskolas trešo klašu audzēkņiem šonedēļ nāks arī Igetas Gaiķes vadītās popgrupas dziedātāji ar dziesmām.