Kurzemes Vārds

19:02 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Niedriņi" cerības lolo uz baltajiem bērziem

Pēteris Jaunzems

Priekules pievārtē blakus ceļam, kas ved uz Vaiņodi, sparīgi darbojas gateris. Dzied zāģi, atsitoties cits pret citu, klaudz baļķi, dūc kokvedēju spēcīgie dzinēji. Vērienīgu biznesu ar bērziem izvērsis zemnieku saimniecības "Niedriņi" īpašnieks Vitauts Kesus.

Kokzāģētava ierīkota, paju sabiedrībai "Priekule" sabrūkot, privatizētā angārā. Tur gatavo mēbeļu sagataves, dēļus un taras dēlīšus, bet koksnes atlikumus sastrādā malkā, ko patērē gan pašvaldība, gan iedzīvotāji. Trūcīgie priekulnieki nomalītes pat varot saņemt bez maksas.

- Īsāk sakot, taisām visu, ko tikai no bērza var dabūt gatavu, - saka saimnieks.

Ražošanā pagaidām esot nodarbināti apmēram 13 cilvēki. Taču darbīgajam Priekules zemniekam esot nodoms zāģēšanas apjomus paplašināt, ierīkojot vēl otru paralēlu zāģu līniju. Projekts pagaidām atrodoties labu ieceru līmenī, jo šajos laikos grūti prognozēt, kā būs ar līdzekļiem. Līdz šim zemnieku atbalstījusi Unibanka.

Gada sākumā mūsu parlamentāriešu pieņemtais lēmums atcelt muitas maksājumus par apaļkoksni nav vērtējams kā Latvijas attīstību sekmējošs solis. Kaut arī līdz šim vēl īpaši smagi tas neesot ietekmējis kokzāģētavas darbību, taču Vitauts Kesus jau sajutis, ko "nozīmē, kad baļķis paliek dārgāks". Lielie kokzāģētāji paceļot cenas, un zemnieki ar tādiem nespēj spēkoties. Nezin kā vēl šobrīd klātos, ja "Niedriņiem" nebūtu sava meža. 30 hektāru zaļā zelta esot vērā ņemama rocība, jo īpaši, ja koksni cenšas izlietot maksimāli pilnvērtīgi. Bērzu baļķus "Niedriņi", piedāvājuma apmēros, iepērkot arī no apkārtnes pagastu zemniekiem.

Šajā nedēļā Vitautam Kesus Ar šo tikšanos Priekules zemnieks lolo lielas cerības, jo ar Hamleta zemes firmu sadarbojoties mēbeļkoksnes ražošanā jau apmēram pusgadu, un tie liekoties perspektīvi klienti. Dāņus nekādā gadījumā nevarot salīdzināt ar to Vācijas uzņēmēju, kurš, vīzdegunīgi noniecinājis priekulnieka kokmateriālu kvalitāti, beigu beigās pats pazudis brikšņos, paliekot "Niedriņu" saimniekam parādā 8000 vācu marku. Vitauts Kesus pēc tam braucis un sūdzējies Kokapstrādātāju asociācijā, bet tur viņam paskaidrots, ka tik mazu summu dēļ neesot vērts tiesāties.