Kurzemes Vārds

12:22 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pēc tiesas

Vecās sievietes dzīvības cena - 775 lati

Inga Liepiņa

Kurzemes Apgabaltiesā nolasīja spriedumu 1981.gadā dzimušajam Vladislavam Bendzelim un gadu vecākajam Jevgeņijam Soboļam. Viņi bija apsūdzēti par slepkavību, kas izdarīta aiz mantkārības un personu grupā, kā arī par laupīšanu. 1998.gada 14.oktobrī E.Veidenbauma ielā viņi nogalināja 1907.gadā dzimušo sirmgalvi A. Viņu smacēja ar spilvenu un nožņaudza.

Gatavošanās noziegumam

Vladislavs un Jevgeņijs bija labi draugi. Šajā savienībā nepārprotams līderis bija Vladislavs, kuram Jevgeņijs labprāt klausīja uz vārda, un ne jau vienmēr tie bija tie labākie padomi un pamācības. Vladislavs bija noklausījies, ka viņa aizbildne runā par radinieci A., kura it kā krājot naudu savām bērēm. Tā kā abiem jaunajiem cilvēkiem bija mērķis doties uz Rīgu, dabūt labu darbu un pelnīt, bija vajadzīgs starta kapitāls, jo galvaspilsētā abi grasījās noīrēt istabu. Lai īstenotu savas ieceres, V.Bendzelis un J.Soboļs nolēma nozagt A.naudu. Pagājušā gada 13.oktobra vakarā abi Bendzeļa dzīvoklī labi paēda, paņēma cimdus, skrūvgriezi un kabatas lukturīti.

Sieviete pretojās izmisīgi

Tā kā A. dzīvokļa logos gaisma vairs nebija redzama, kādu brītiņu pēc pusnakts abi jau stāvēja pie sievietes dzīvokļa durvīm. Lai tās atvērtu, pūlēties nevajadzēja ilgi. Istabā uz dīvāna gulēja A., bet, pamanījusi svešiniekus, viņa sāka kliegt un mēģināja piecelties. Bendzelis nokomandēja, lai Jevgeņijs sievietei pietur kājas, bet pats paņēma spilvenu, uzlika to viņai uz sejas un sāka upuri smacēt. Tā kā sieviete pretojās, jaunais vīrietis tai ar dūri iesita pa seju un ar otru roku turēja aiz kakla. Viņš sita arī tad, kad spilvens bija nokritis. Sieviete zaudēja samaņu, bet pēc brīža atguvās. Noziedznieki turpināja vardarbību. Kad vēl reizi sirmgalve sāka izrādīt dzīvības pazīmes, Soboļs ar vienu roku saķēra sievieti aiz kakla, bet ar otru asi pagrieza A. galvu sāņus, cenšoties viņai pārlauzt kakla skriemeļus. Tiesu medicīnas ekspertīzē vēlāk konstatēja, ka A. mirusi nožņaudzot. Pēc slepkavības dzīvokļa pārmeklēšana sākās ar jaunu sparu, un kāds bija abu atvieglojums, kad beidzot bija atrasta kārotā nauda. Summa nebija maza - 775 lati.

16.oktobrī, kad pastniece atnesa A. pensiju, viņa atrada uz grīdas mirušo sievieti. Dažas dienas pēc slepkavības abi jaunie cilvēki savu mērķi īstenoja - aizbrauca uz Rīgu un noīrēja dzīvokli.

"Veceni ņemu sev!"

- tā Soboļam teica Bendzelis, kad pirms slepkavības abi bija aizgājuši uz Vladislava dzīvokli. Tiesā Soboļs savu vainu izdarītajā noziegumā atzina pilnībā. Viņš stāstīja, ka Bendzelis ieteicis zādzību izdarīt naktī. Sākumā nemaz neesot domājuši A. nogalināt, bet, kad redzējis, ka Vladislavs sievieti sit un žņaudz, darījis tāpat. Jā, esot zinājis, ka no sišanas un žņaugšanas var iestāties nāve. Jevgeņijs atzina, ka Vladislavam ļoti uzticējies un viņš bijis tam kā elks. Neesot varējuši iedomāties, kā vēl citādi abi būtu varējuši tikt pie naudas.

Tiesā V.Bendzelis neatzina savu vainu slepkavības izdarīšanā. Laupīšanā gan. Viņš esot domājis, ka A. dzīvoklī atradīs tikai kādus 200 latus. Veco sievieti pirms tam esot redzējis tikai vienu reizi. Kad žņaudzis, neesot gribējis, lai viņa nomirst, bet lai tikai zaudētu samaņu.

Tiesas kolēģija uzskatīja, ka ir pierādīts: Bendzelis un Soboļs izdarīja tīšu A. slepkavību. Tiesājamie apzinājās savas darbības un viņu mērķis bija iegūt naudu. Lietā ir abu jauno cilvēku raksturojumi un tie ir pozitīvi.

Par atbildību pastiprinošu apstākli atzīts tas, ka noziegums izdarīts pret sirmgalvi. Abiem tiesājamajiem - Jevgeņijam Soboļam un Vladislavam Bendzelim katram par galīgo sodu noteica brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem. Soboļs soda izciešanu sāks slēgtā cietumā, bet Bendzelis - audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem.