Kurzemes Vārds

01:00 Piektdiena, 3. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pirmajā vizītē - uz Liepāju

Vakar mūsu pilsētu apmeklēja Ukrainas vēstniecības Latvijā tirdzniecības un ekonomikas atašejs Valerijs Žovtenko. Viņš tikās ar domes izpilddirektora vietnieku Edvīnu Driginu un SEZ attīstības projekta vadītāja vietnieku Gunāru Kazeku. Kā izteicās ciemiņš, Ukrainas vēstniecībā viņš strādājot kopš pērnā gada novembra, un šis esot viņa pirmais izbrauciens ārpus Rīgas. Liepājā Žovtenko kungs apskatīja ostu un Eļļas ekstrakcijas rūpnīcu, jo viņu interesēja saulespuķu sēklu pārstrādes iespējas Liepājā, arī šīs lauksaimniecības produkcijas tranzīta perspektīvas.

"Big Boss" jau sasniedzis "Terrabalt" piestātnes

Beļģijas firma "Dredging international", kas uzvarēja ostas padziļināšanas pretendentu konkursā, enerģiski gatavojas darbu uzsākšanai marta pirmajā pusē. Vakar pilsētā bija ieradies šā uzņēmuma projekta menedžeris Patriks Demūrs, kurš ar ostas tehniskā direktora vietnieku Armandu Spāģi saskaņoja organizatoriskos un tehniskos jautājumus. Beļģi gatavojas Rīgā dibināt arī meitasfirmu. Aizvadītajā sestdienā firma "Dredging international" atgādāja uz Liepāju padziļināšanas kuģi "Big Boss", kura kausa tilpums ir 11 kubikmetri. Pašlaik, kā teica Armands Spāģis, "Terrrabalt" piestātnē notiek grunts smēlējkuģa montāža.

Mācās ārsti no pilsētas un rajona

Vakar semināru Liepājas pilsētas un rajona ārstiem rīkoja farmaceitiskā firma "Abbot". Tā gaitā bija lekcijas par vairākām problēmām. Latvijas Diabēta slimnieku asociācijas viceprezidents Ingvars Rasa (attēlā) lasīja lekcijas par vairogdziedzera slimībām, vairogdziedzera paaugstinātu un pazeminātu funkciju un ar to saistītiem veselības traucējumiem. Otra viņa lasītā lekcija bija veltīta problēmām par otrā tipa cukura diabētu. Ar to sirgst slimnieki, kuru ārstēšanā neizmanto insulīnu, bet gan dažādus citus medikamentus. Lekcijas beigās demonstrēja arī dažādus glikometrus (aparātus, ar ko nosaka cukura līmeni asinīs). Šajā pašā seminārā bija arī lekcija par hormonu diagnostiku dzemdniecībā un ginekoloģijā.

Liepājnieki stīdzinieku valsts konkursā

Šodien un rīt Rīgā risinās Latvijas mūzikas koledžu stīgu instrumentu nodaļas audzēkņu valsts konkurss. Lai tajā varētu piedalīties, vispirms notika koledžu iekšējās jeb vietējās sacensības. Tādēļ no Liepājas E.Melngaiļa Mūzikas koledžas uz valsts konkursu devās trīs audzēkņi: jaunākajā grupā 2.kursa vijolniece Sanda Šulberga (pedagoģe L.Skinča) un 1.kursa čellists Māris Ziemelis (pedagoģe D.Barona), abu koncertmeistare L.Andrejeva, bet vecākajā grupā - 4.kursa studente Agrita Kriņķele (pedagoģe L.Sveile, koncertmeistare R.Sviriņa). Pusstundu garajā programmā konkursantiem jāizpilda obligātie un izvēles skaņdarbi.

Klasiskā stunda "Kurzemes radio"

Kopš aizvadītās vasaras Jāņiem "Kurzemes radio", kuru tagad dzird arī Liepājā, reizi nedēļā, ceturtdienās vēlu vakarā, no pulksten 22 līdz 23, skan mūzikas raidījums "Klasiskā stunda". To vada mūziķis un šā radio korespondents Dzintars Gilba. Tā kā mēs diemžēl vēl nedzirdam iecienīto Rīgas radiostacijas programmu "Amadeus", tad tā ir izdevība par akadēmiskās mūzikas un citām mūzikas dzīves aktualitātēm un notikumiem Kurzemes pilsētās, arī Liepājā, uzzināt raidījumā "Klasiskā stunda". Piemēram, šovakar šajā raidījumā skanēs gan kārtējās aktualitātes, gan Hamburgas blokflautu ansambļa koncerts, kura četras dalībnieces aizvadītajā vasarā ar 40 flautām uzstājās starptautiskajā senās mūzikas festivālā Bauskā, gan Latvijas izcilās flautistes Ilzes Urbānes muzikālais priekšnesums pēc japāņu haiku tekstu motīviem u.c. Savukārt nākamajā ceturtdienā klausīsimies ērģeļu balsis.

Šodien paredzēts dibināt sieviešu klubu

Šodien Liepājas Uzņēmējdarbības atbalsta centrā aicinātas ierasties dāmas, kas noklausījušās UAC vadītājas A.Mežinskas vadītos kursus "Sievietes biznesā." Šīs sievietes ir izteikušas vēlēšanos apvienoties klubā un vienoties par tā darbības stratēģiju. Jau ir bijušas vairākas tikšanās un arī kopīga Ziemassvētku sagaidīšana, bet šodienas tikšanās darbakārtībā būs kluba dibināšana, valdes vēlēšanas, arī lems par biedranaudu.

Aerobikas treneres atgriezušās no semināra

No Rīgas atgriezušās sporta kluba "SVK" aerobikas treneres S.Putilova un K.Kleinšmite, kuras piedalījās Latvijas Aerobikas asociācijas rīkotajā seminārā. Tajā savā pieredzē dalījās no Krievijas atbraukušais aerobikas treneris un horeogrāfs V.Sņežiks. Divas dienas dalībnieki varēja papildināt zināšanas dažādos aerobikas veidos, piemēram, salsa aerobikā, aeroboksā, arī "Fank" un "Body dance" stilos.

Jaunā paaudze izvēlas netradicionālās dejas

Jau ceturto gadu pēc kārtas notika Bērnu un jauniešu centra rīkotais netradicionālo deju konkurss skolēniem "Deju kaleidoskops". Piedalījās apmēram 160 bērnu un skolēnu no izglītības un ārpusskolas iestādēm. Viņu sniegumu vērtēja žūrija, ko pārstāvēja deju speciālisti un Bērnu un jauniešu centra darbinieces. Dejotājus vērtēja trīs vecuma grupās, jaunākajā par labākajiem atzina 11.vidusskolas grupu "Dejojošās lēdijas", slāvu kultūras centra "Ļeļ" grupu, "Vesjolije glazki" no 3.pamatskolas, "Mazās panteras" no kluba "Lauma", vidējā grupā labākie bija 7.vidusskolas skolēni, grupa "Jaunā pantera" no kluba "Lauma", LPA bērnu baleta studija, vecākajā grupā par uzvarētājiem atzina "Panteru" no "Laumas", 11.vidusskolas "Reaktīvas" un grupu "Nevaru". Atzinību izpelnījās arī 2.vidusskolas šova grupas.

"Lauma" - kluba vizītkarte

Šosvētdien pašā dienvidū akciju sabiedrības "Lauma" klubs rīkos plašu pārskata koncertu, kurā piedalīsies ap 20 dažādu pulciņu, sekciju dalībnieki un kolektīvi. Tādēļ koncertam tik aptverošs nosaukums ""Lauma" - kluba vizītkarte". Koncertā uzstāsies Liepājā un arī jau ārzemēs pazīstamais koris "Lauma", bērnu ansamblis "Laumiņa", populārie puiši no deju grupām "Flintstoni" un "Crezy", modeļu skola "Etīde", austrumu cīņas sekcijas bērni, aerobikas grupas, individuālie izpildītāji un daudzi citi. Starp citu, ja kāds tuvāk grib iepazīties ar Latviešu biedrības nama jauno direktoru Mārci Grīnbartu un redzēt viņu citādā gaismā, tad tas iespējams svētdien klubā "Lauma", kur viņš vadīs šo lielo koncertu.

"Lat 2" kursu dalībnieki diskutē par integrētu un pilsonisku sabiedrību

Vakar 8.vidusskolas telpās pulcējās latviešu valodas apguves valsts programmas "Lat 2" kursu dalībnieki un skolotājas. Uz nodarbību bija ieradušās arī programmas vadības vienības direktore Aija Priedīte un pedagoģiskā darba koordinatore Brigita Šiliņa. Nodarbību skolotāju un jauniešu grupām vadīja skolotājas Irīna Rozentāle, Īra Šēra un Irēna Oše. Galvenais akcents bija diskusija par integrētu un pilsonisku sabiedrību, ar domu, ko katrs pats var darīt, lai veicinātu šo integrācijas procesu. Notika arī stāstīšanas rulete, bet atslodzei - tējas dzeršana.

"Īkstītes" personāži ciemojas pie "Liepājas pulsa" bērniem

Pie bērnu mācību centra "Liepājas pulss" bērnudārzniekiem un skolēniem ciemojās Liepājas teātra izrādes "Īkstīte" personāži - Pelīte, Taurenītis un pati Īkstīte. Zēni un meitenītes viņus sagaidija ar pašu zīmētiem izrādes iespaidiem. Jo pirms tam "Liepājas pulsa" bērni apmeklēja teātri, kur noskatījās pasaku par mazo, drosmīgo Īkstīti. Tas izraisīja mazajos dziļu pārdzīvojumu, viņiem patika aktieru tēlojums, dekorācijas. Redzētais radīja vēlēšanos to uzzīmēt, izteikt savas emocijas uz papīra, arī uzzināt tuvāk, kā izrāde tapusi. Tāpēc tikšanās reize ar aktieriem bija savstarpēji bagātinoša.

Dāvinājumi 2.bibliotēkai

2.bibliotēka atkal saņēmusi vairākus dāvinājumus. Regulāri grāmatu glabātuves fondus papildina 7.Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš ar LR Centrālās statistikas pārvaldes, Ekonomikas ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas izdotajiem materiāliem, kā, piemēram, "Latvijas statistikas gadagrāmata. 1998", "Darbaspēks Latvijā", "Izglītība 1998-2003" u.c. LPA profesore Benita Laumane uzdāvināja bibliotēkai Antoņinas Reķēnas "Kalupes izloksnes vārdnīcas" pirmo un otro sējumu. Arhitektu un būvnieku kluba "V 10" viceprezidents Verners Pīlēns dāvāja nesen izdoto "Liepājas arhitektūras gadagrāmatu", bet jaunā krievu dzejniece Aleksandra Želtuhina - savu pirmo dzejoļu krājumiņu "Sveča" ar ierakstu un autogrāfu. Lasītāji Jānis Vārna un Grigors Dovbijs uzdāvināja detektīvromānus latviešu un krievu valodā. Pulkveža O.Kalpaka Nacionālo "Daugavas vanagu" Liepājas nodaļa - piecas grāmatas angļu valdoā, bet Eiropas komisijas delegācijas Latvijā pārstāve Rita Laima Krieviņa nodeva bibliotēkai materiālus un plakātus par Eiropas savienību. Savukārt bijusī liepājniece Alvine Pospisila no ASV abonējusi bibliotēkas lasītājiem kristīgās dzīves mēnešrakstu "Ceļa Biedrs" visam gadam.

"Nostaļģija" no Pēterburgas

Mūsu pastāvīgais autors Viktors Solovjovs, kurš pirms vairākiem gadiem pārcēlās uz Sanktpēterburgu, izlaidis tur savu dzejoļu pirmo izlasi. Tā nosaukums ir "Nostaļģija", un tas aptver dzejnieka daiļrades divdesmit gadus. Krājumā ir turpat simts dzejoļu, tas izlaists 300 eksemplāru tirāžā. Vienu no tiem pirms dažām dienām saņēma arī "Kurzemes Vārda" redakcija. Priekšvārdus grāmatai uzrakstījis Ventspils pilsētas laikraksta redaktora bijušais vietnieks A.Sazanovs.

Namu pārvaldes lūdz piešķirt atvieglojumus

Visas namu pārvaldes vērsušās ar kolektīvu vēstuli pie Pilsētas domes priekšsēdētāja U.Seska tādēļ, ka dzīvokļu īrē iekļauts zemes nodoklis. Vēstulē viņi lūdz izskatīt vairākus jautājumus, ja tie netiks atrisināti, dzīvokļu uzņēmumi cietīs zaudējumus, kurus segt vajadzēs pilsētas iedzīvotājiem. Nodokļi jāpārskaita katru ceturksni, bet no iedzīvotājiem zemes nodokli sāks iekasēt tikai oktobrī, tādēļ izveidosies līdzekļu deficīts. Lai to segtu vismaz ar atpakaļejošu datumu, ar domes lēmumu jānoformē atlaide 75 procentu apmērā. Turklāt jāmeklē līdzekļi attiecīgo pērnā gada parādu samaksai un naudassodam par kavējumu.