Kurzemes Vārds

01:45 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pašvaldība gatavojas vērsties pret nolaidīgākajiem namīpašniekiem

Domes priekšsēdētāja palīdze juridiskajos jautājumos Maija Jansone preses stundā informēja žurnālistus, ka pašvaldība ne tikai turpinās pērn uzsākto centra namu fasāžu vai žogu sakārtošanu (divdesmit Ganību ielas namiem), bet gatavojas arī izvērst represijas, līdz pat īpašuma konfiskācijai, pret nolaidīgākajiem namīpašniekiem, kas atļaujas gadiem nesakopt savu ēku fasādes. Šādas iespējas paver gan jaunais būvniecības likums, gan izmainītais Civillikums, kas stājies spēkā 1.martā. Pirmie kandidāti ir "VEF banka", kuras īpašumā ir tā sauktais Novatoru klubs jeb Melnā bumba K.Zāles laukumā, bijušā restorāna "Jūra" ēkas saimnieki (7/10 pieder kādai Rīgas firmai, 3/10 ir valsts īpašums) un Latvijas Krājbanka, kuras filiāle atrodas Lielās ielas nolaistajā namā. Šo ēku saimnieki jau vairkkārt ir brīdināti, arī sodīti ar naudassodu. Atlicis pēdējais solis - apķīlāt īpašumu, jo tagad tas iespējams vēl pirms tiesas sprieduma.

Gatavojas parakstīt sadarbības līgumu ar Roglandes apgabala padomi Norvēģijā

Rīt uz Norvēģiju dosies Pilsētas domes priekšsēdētājs U.Sesks, Ārējo sakaru daļas speciāliste L.Pudža, Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājs M.Ekšteins un SEZ pārvaldnieks G.Krieviņš un SEZ valdes priekšsēdētāja palīgs G.Beļskis. Jau rīt Oslo paredzēts SEZ reprezentācijas seminārs, tikšanās ar iespējamajiem kuģu remonta rūpnīcas "Tosmare" investoriem un Latvijas vēstniecības darbiniekiem. Pēc tam delegācija dosies uz Stavangeri, kur parakstīs sadarbības līgumu. Tajā īpaši uzsvērta biznesa kontaktu veicināšana. Arī Stavangerē notiks SEZ reprezentācija, un delegācija piedalīsies Latvijas Goda konsulāta atklāšanā šajā pilsētā. Plānots arī apmeklēt Stavangeres koledžu, kas sagatavo tūrisma speciālistus.

Ekonomikas ministrs apmeklēs Liepāju

Kā ziņo domes Preses dienests, marta beigās Liepāju apmeklēt ieplānojis ekonomikas ministrs Ainārs Šlesers. Ministru interesē Liepājas attīstība, Speciālā ekonomiskā zona, uzņēmējdarbības vide pilsētā. Ministrs iecerējis tikties gan ar pilsētas vadītājiem, gan uzņēmējiem. Jau notiek A.Šlesera vizītes sagatavošanas darbi.

Skolniece pievērš uzmanību bīstamajiem atkritumiem

Preses stundā Pilsētas domē žurnālistus iepazīstināja ar 15.vidusskolas skolnieci Dinu Vičiuli un viņas skolotāju Agitu Lagzdiņu. Meitene savā zinātniskajā darbā "Dzīvsudrabs un vide" pievērsusies Latvijā vienīgajam uzņēmumam, kas nodarbojas ar luminiscences, tā saukto DRL, halogēno un citu videi kaitīgo lampu pārstrādi, - SIA "Lampu demerkurizācijas centrs". Šis uzņēmums tiek finansēts no valsts Vides fonda līdzekļiem un strādā atbilstoši Vides valsts ekspertīzes un Liepājas Reģionālās vides pārvaldes prasībām. Uzņēmums pašlaik darbojas tikai ar 50 procentu jaudu, lai gan pārstrādā ne tikai Liepājā un Latvijā, bet arī Lietuvā izlietotās lampas. Kaut gan šādas lampas nav atļauts vienkārši izmest atkritumos, diemžēl pārstrādei tās nodod tikai apzinīgākie uzņēmumi un iestādes. Ir ievadītas sarunas ar namu pārvaldēm par šādu lampu savākšanas konteineru ierīkošanu visos mikrorajonos.

Pašvaldība palīdz slimam angļu zēnam

Pilsētas dome, atsaucoties Baltijas Jūras pilsētu savienības aicinājumam Liepājas un Rīgas pašvaldībām, nolēmusi iesaistīties palīdzības akcijā kādam neglābjami slimam angļu zēnam. Viņš vēlas iekļūt Ginesa rekordu grāmatā ar lielāko vizītkaršu kolekciju.

Dome pieteikusies konkursam par sakoptāko pilsētu

Pilsētas dome pieņēmusi lēmumu piedalīties Latvijas Pilsētu savienības un Vides un reģionālās attīstības ministrijas rīkotajā konkursā "Sakoptākā Latvijas pilsēta". Konkurss notiek pirmo reizi, un tā mērķis ir veicināt pilsētu attīstību, popularizēt pašvaldību darba pieredzi, veicināt pilsētu piedalīšanos starptautiskos konkursos. Līdz 30.aprīlim ir jāiesniedz informācija par pasākumiem, ko veic pilsētas ilgtermiņa attīstības un plānošanas nodrošināšanai. Konkursa komisija pilsētu apmeklēs augustā, bet rezultātus apkopos 10.septembrī.

Gatavojas Vācu kultūras dienām

Šogad aprit 50 gadu, kopš dibināta Vācijas Federatīvā Republika. Atzīmējot šo notikumu, pasākumi notiks arī Liepājā. Maija sākumā ar Gētes institūta atbalstu te plānots rīkot veselu pasākumu ciklu - Vācu kultūras dienas. Vācu un latviešu tikšanās centrs šajās dienās apkopos Vācijas vēstures konkursa rezultātus, kura uzvarētājiem paredzētas interesantas balvas. Ar konkursa jautājumiem drīzumā varēs iepazīties arī laikrakstā "Kurzemes Vārds".

Darbus izstāda skolēnu vecāki

Katoļu pamatskolā notika savdabīga izstāde. Šoreiz savu roku veikumu rādīja nevis mazie skolēni, bet gan viņu vecāki. Izstādē varēja aplūkot gan gleznas, gan rokdarbus, gan tehniskus darinājumus. Autori - tēti, mammas, vecvecmāmiņas, arī skolotāji. Viņu vidū profesionāli mākslinieki Zigrīda Atāle, Liene Eltermane, Velga Gūtmane. Uz izstādes fona norisinājās skolēnu, skolotāju un vecāku tikšanās ar mākslinieku Aldi Kļaviņu, raisījās sarunas par mākslu, tās izpausmju daudzveidību. Bērniem bija dota iespēja iepazīt savu vecāku prasmi, redzēt tētus un māmiņas neikdienišķā situācijā. Un tas veicina bērnu un viņu vecāku sapratni, stiprina ģiemens saites.

Pēc zināšanām uz Izraēlu

Vakar divas Liepājas pārstāves - Karjeras izvēles centra vadītāja Gita Paspārne un biroja "Aprūpe mājās" vadītāja Helga Dēbele devās uz Izraēlu, lai piedalītos šīs valsts Ārlietu ministrijas rīkotajos kursos demokrātijas ceļu uzsākušo valstu darbiniekiem. Viņas uzvarējušas konkursā, kas bija izsludināts uz vietām, kuras atvēlētas Latvijas pārstāvjiem - valsts un nevalstisko organizāciju vadītājiem, darba devējiem un uzņēmējiem. Šoreiz piedāvāta programma "Līdera attīstība demokrātiskajā sabiedrībā". Tēmu lokā - jautājumi par sabiedrības demokratizācijas procesu pārejā uz citu ekonomisko sistēmu, ekonomiskās problēmas šajā pārejas periodā, politiski ekonomiskās struktūras veidošana u.c.

Ārpusskolu iestādēs praktizējas studenti

Šodien savu praksi sāk Liepājas Pedagoģijas akadēmijas 3.kursa sākumskolas skolotāju specialitātes septiņpadsmit studenti, kuri par otro profesiju izvēlējušies brīvā laika organizatora darbu pamatskolās. Viņi dodas uz mākslinieciskās jaunrades centru "Vaduguns", uz Bērnu un jauniešu centru un Jauno tehniķu staciju. Šo ārpusskolas iestāžu vadītāji un pedagogi jau sagatavojušies studentu uzņemšanai. Topošos speciālistus iepazīstinās ar darbu, ar pulciņu nodarbībām, viņiem būs iespēja arī pašiem rīkot pasākumus, vadīt dažādus tematiskos pulciņus. Prakse ilgs trīs nedēļas.

Viena no pētījuma autorēm - LPA profesore Benita Laumane

Zinātņu Akadēmija laidusi klajā apjomīgu pētījumu "Latviešu valodas dialektu atlants. Leksika", kas tapis vairāku gadu desmitu darbā. Viena no autorēm ir Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Latviešu valodas katedras profesore Benita Laumane. Grāmata ir noderīgs izziņas materiāls ne tikai valodniekiem, latviešu valodas skolotājiem, bet arī visiem latviešu valodas kopējiem.

Datorus gaidot, pārbūvē galdus

Centrālās slimnīcas 4.ķirurģijas nodaļā ir notikusi pārbūve - ir reorganizēts māsu postenis, un veco galdu vietā tagad ir jauni un modernāki. Reoganizācija bija nepieciešama tāpēc, ka pakāpeniski notiek slimnīcas kompjuterizācija, un, lai nodaļā izvietotu datorus, tiem bija jāpiemēro arī galdi. Nodaļas vecākā māsa Vaira Ansone sameklēja sponsorus, kas palīdzēja šo darbiņu veikt, un, pateicoties uzņēmējam Tālivaldim Vēsmiņam un celtniecības firmai "Pulieris" un Jānim Burģim personiski, pārbūves darbi noritēja bez kavēšanās. Kā sacīja slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds, tikko visās nodaļas medicīnas māsas būs apguvušas prasmi strādāt ar datoru, darbs varēs sākties.

Konkurss "Veste" iziet finiša taisnē

Liepājas Amatnieku biedrība un 48.arodvidusskola 15.aprīlī rīkos konkursu "Veste 99", kas domāts visiem Latvijas jauniešiem, kuri prot šūt, vēlas izteikt savu māksliniecisko fantāziju un paši modes skatē demonstrēt savus darinājumus. Konkursa sagatavošanas darbi jau iegājuši finiša taisnē, pieteikumus iesnieguši dalībnieki no Madonas, Kuldīgas, Krotes, Apriķiem, Rucavas, Grobiņas. Patlaban viskūtrākie ir liepājnieki. Ir pēdējais brīdis iesniegt pieteikumus.

Dzejniecei Austrai Skujiņai - 90

Pavasara mēneši februāris un marts ir laiks, kad atceramies dzejnieci Austru Skujiņu, bet šogad pieminam ne tikai viņas vārdadienu, bet arī godinām viņu 90.jubilejā. Dzejnieces mūžs bija īss, bet spilgts, traģisks un atmiņā paliekošs kā krītoša zvaigzne. Austras Skujiņas dzejnieces talants attīstījās strauji. Viņai pašai bija tuva īsta un dziļa māksla, tāpat kā tuva bija Rīga, cilvēki, draugi, kurus viņa mīlēja. Tomēr dzejniece nebija atklātas dabas, savas jūtas un domas viņa izteica vārsmās. Tās ir nenovērtējams Austras Skujiņas mantojums mums, daudzi viņas dzejoļi pārtapuši dziesmās. Rīt Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā notiks Austrai Skujiņai veltīts literāri muzikāls vakars "Smiesimies šovakar, draugs mans Pajaco". Tajā autores dzeju lasīs aktieri Sigita Jevgļevska un Ēriks Vilsons un dziedās kopā ar Zandu Štrausu un Daci Valdmani.

Vīru koris "Dziedonis" koncertē kopā ar Kurzemes koriem

Vakar mūsu vīru koris "Dziedonis" ar savu diriģentu Miervaldi Ziemeli devās uz Ventspili, kur Kultūras centrā notika četru Kurzemes koru draudzīga sadziedāšanās. "Dziedonis" kopā ar Talsu un Ventspils vīru koriem un Pāvilostas sieviešu kori katrs bija sagatavojis savu programmu, kā arī noslēgumā apvienojās draudzīgā kopdziedājumā. Starp Dziesmu svētkiem un salidojumiem tā ir iespēja uzturēt ne tikai dziedāšanas kvalitāti, bet arī draudzīgas saites ar kordziesmas cienītājiem.

Nevajadzīgais bērnudārzs

Jau vairākus gadus tukšs stāv bijušās Linoleja rūpnīcas kā valsts uzņēmuma bērnudārzs Kaiju ielā 32. Tā ēkas nepiemeklēja tāds pats liktenis kā saldētavu ielas pretējā pusē, jo tās apsargāja ar dienesta suni. Tagad beidzot sākusies šā aizmirstā objekta privatizācija. Privatizācijas aģentūra nolēmusi 27.martā rīkot objekta izsoli Rīgā. Ir noteikta sākumcena - 7 tūkstoši latu.