Kurzemes Vārds

13:02 Otrdiena, 31. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Artūrs Ozoliņš šovakar atklāj VII Starptautisko pianisma zvaigžņu festivālu

Indra Imbovica

Šovakar koncertzālē Graudu ielā svinīgi atklās VII Starpatautisko pianisma zvaigžņu festivālu. Augstu uzvīsies astoņu valstu karogi un mūzikas svētki Liepājā būs sākušies. Festivālu atklās Kanādas latviešu pianists ar pasaules slavu Artūrs Ozoliņš. Viņš gan vairākkārt ir koncertējis Rīgā, bet mūsu pilsētā būs pirmo reizi.

Artūrs Marsels Ozoliņš dzimis 1946. gada 7. februārī Lībekā, jurista Godfrīda Ozoliņa un brīvmākslinieces Silvijas Ozoliņas ģimenē. Nākošā pianisma zvaigznes bērnība ir liecība tam, cik, grūtos apstākļos dzīvojot, tomēr spožus panākumus var sasniegt ar sūru darbu un neatlaidību. Dzīvojot Buenosairesā, Argentīnā, ar klavierēm zēns iepazīstas piecu gadu vecumā, kad viņa pirmās skolotājas ir māte un vecmāmiņa, kuras pašas mācījušās pie Edvīna Fišera. Sešu gadu vecumā Artūrs zaudē māti, bet turpina nopietnas studijas klavierspēlē. Diemžēl mācības uz laiku jāpamet, jo ģimene nonāk spiedīgos apstākļos un zēns 9 gadu vecumā dzīvo luterāņu semināra internātā.

Apstākļi krasi mainās, kad Artūrs 12 gadu vecumā kopā ar tēvu un brāli pārceļas uz Kanādu. Šeit zēns nonāk slavenā komponista Tālivalža Ķeniņa gādībā, kurš palīdz Artūram sagatavoties iestājpārbaudījumiem konservatorijā. Tālākais jau atkarīgs no paša neatlaidības. Artūrs Ozoliņš jau 13 gadu vecumā iestājas Toronto Karaliskajā mūzikas konservatorijā. Cītīga darba rezultātā drīz seko koncerti, arī pirmās stipendijas un atzinība. Pēc Pablo Kazala ieteikuma jaunais pianists dodas studēt uz Parīze, bet atgriežoties Kanādā, iestājas Mannes mūzikas koledžā, kuru pabeidz ar izcilākajām sekmēm visas šīs mācību iestādes vēsturē. Arturs Ozoliņš mācījies pie tādām 20. gadsimta klavierspēles leģendām kā Nadjas Bulandžeres, Vlado Perlemutera un Nadjas Reisenbergas.

Artūrs Ozoliņš ar spožiem panākumiem koncertējis abos Amerikas kontinentos, Austrālijā, Lielbritānijā, Itālijā, Vācijā un citur. Vairāk nekā 35 gadus viņš ir Kanādas mūzikas dzīves centrā, ieguvis izcilas balvas prestižos konkursos un festivālos. Viņa kontā ir daudzi ieraksti. Paralēli koncertdarbībai pianists veic arī pedagoģisko darbu. Par Artūru Ozoliņu daudz rakstīts neskaitāmos žurnālos un grāmatās. Strādādams tālu no Latvijas, viņš ir regulāri popularizējis latviešu komponistu darbus, par ko ir saņēmis arī Pasaules brīvo latviešu apvienības balvu.