Kurzemes Vārds

11:16 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pārdomas par ekonomiku

Vai tiešām negrib strādāt!

Kirils Bobrovs

Satiku kādu vecu darbabiedru - Pēteri Mežvinski. Kādreiz Liepājas Lauksaimniecības mašīnu rūpnīcā viņš bija labākais elektrometinātājs. Un viņš tūdaļ uzdeva man jautājumu, kas nāca no visas sirds: "Saki, kādēļ šajā kapitālismā ir tāda nekārtībā? Klausies: pirms dažām dienām iegāju frizētavā bijušajā Vispārējā celtniecības trestā. Pilsētā tā ir lētākā - par 70 santīmiem matus apgriež. Toties ir rinda. Bet friziere atvainojas un saka, ka līdz slēgšanai visus apkalpot nespēšot. Un iesaka doties pāri ielai, arī tur ir frizētava. Aizgāju paskatīties, iegāju - neviena nav. Tikai jauniņa darbiniece sēž un klausās magnetofonu. Pajautāju, cik man būs jāmaksā, bet viņa atbild, acis nepacēlusi: "Latu un 50 santīmus!" Nu kādēļ tā?"

Sarūgtinātajam draugam atgādināju, ka padomju laikā, ne par kādu kapitālismu nedomājot, viņš pelnījis divreiz vairāk par pārējiem metinātājiem. Kādēļ? Tādēļ, ka viņam bijusi augstākā kvalifikācija, viņš palicis pēc maiņas beigām, strādājis brīvdienās. Pārējie mītiņojuši, apspriežot izstrādes normas, pēluši priekšniekus un dedzīgi vēlējušies saņemt tikapt daudz. Tas nozīmē, ka viņi ne visai tiekušies pēc peļņas. Lūk, arī atbilde. Tādi "dārgi" uznēmumi šodien parasti pelna ievērojami mazāk par "lētajiem". Iznāk, ka līdz kapitālismam mēs vēl neesam tikuši?

* * *

Esam jau rakstījuši par to, ka zūd vēstules, ko sūta uz Krieviju un citām NVS valstīm. Un politikai te it kā nav nekāda sakara. Sūtiet vairāk pasta - vairāk nopelnīsit. Bet, lūk, saņemta jauna informācija pārdomām. Kāds mans korespondents Pēterburgā raksta, ka pie viņiem domā, ka vēstules, ko sūta uz Baltijas valstīm, atver viņu pastā, meklējot iespējami sūtamo naudu. Principā šāda rīcība mums ir pazīstama. Liepājā šādi noziedznieki pat pieķerti šķirotavā. Bet tas bija saistīts tikai ar vēstulēm, kas nākušas no bagātajām Rietumu valstīm, no bagātiem radiem. Kaut kāda loģika, šķiet, bijusi. Bet nav taču vēruši vaļā vēstules, kas sūtītas uz Ameriku vai Austrāliju! Bet tagad pastāv šāds izskaidrojums: Latvija taču ir Eiropa, tur dzīvo labi, un pilnīgi iespējams, ka sūta dolārus saviem radiem uz Krieviju. Lūk, kā! Jūs varat iedomāties, ka mūs uzskata par tik bagātiem! Šīs situācijas dabiskumu apstiprina arī agrākie vērojumi: vēl padomju varas laikos Krievijas dziļumos Baltijas republikas uzskatīja par kaut ko ārzemniecisku.

* * *

Grūti pateikt, cik tagad pilsētā un rajonā ir maizes ceptuvju. Un vēl no citiem rajoniem piegādā produkciju. Maizes tirgus ir izveidojies. Katram bija iespēja noskatīties un izvēlēties ražojumus pēc garšas un kvalitātes. Un tas ir galvenais iemesls, ka pēdējā laikā redakcijā nebija sūdzību par maizes kvalitāti. Tomēr gribas atzīmēt, ka sliktāk par citiem šajā ziņā izskatās "Liepājas maiznieks". Šāds secinājums var rasties ikvienam, kas izmanto firmas piedāvājumu, piemēram, kioskā Siļķu ielas mazajā tirdziņā. Tu saki pārdevējai, ka maize ir jēla, ka tā jāsūta atpakaļ. Viņa piekrīt, saka, jā, bet ko lai dara. Un dažkārt tas ir pilnīgi dabīgi. Ja tas ir dabīgi, tad tā nav pircēja problēma. Viņš maksā naudu par normālu preci. Ar jēlu maizi bezgalīgi esam cīnījušies padomju gados. Tad bijušas daždažādas objektīvas atrunas: sak, Liepājai piešķirti zemas kvalitātes milti, no Maskavas saņemta atļauja novirzei no tehnoloģijas, bet par to nedrīkst ieminēties atklātajā presē. Šodien ir milzīga starpība - brīvs tirgus! Bet tikai tāpat kā agrāk veikalos nav gatavi sūtīt atpakaļ piegādātājam nederīgo produkciju, mēģinot šīs rūpes uzvelt pircējam, bet bieži vien neuzklausa vispār nekādas pretenzijas, nebūdami gatavi tam pat psiholoģiski, nemaz nerunājot par jautājuma tiesiskumu. Tas nozīmē, ka veikali arī vēlas pelnīt nestrādājot.

Kāds mūsu redakcijas apmeklētājs par to teica tā: "Šāds tirgus droši vien apmierina visus patērētājus." Protams, apmierina, ja mēs klusējam.

* * *

Rīgas maršrutu taksometru īpašnieki pēdējā laikā apspriež aktuālu jautājumu - viņi gribētu apkalpot klientus lētāk (mēs saprotam, ka šādā veidā var nopelnīt vairāk), bet pašvaldība apstiprinājusi augstākus tarifus. Mēs Liepājā arī esam bijuši kaut kā līdzīga liecinieki. Pie mums tas bija saistīts ar braukšanas maksas palielināšanu autobusos, sak, kā tas izskatīsies, ja braukšana maršruta taksometrā maksās tik, cik pilsētas galvenajā transportā? Bez šaubām. pašvaldība var pieņemt dažādus noteikumus, kas regulē pasažieru pārvadājumus. Piemēram, noteikt maršrutus, automašīnu skaitu tajos un tā tālāk, lai ļautu izdzīvot autobus satiksmei. Bet šeit vērojama tirgus interešu aizskaršana. Tas ir gadījums, kad cilvēks noskaņots strādāt, bet antikonkurence neļauj viņam to darīt.

* * *

Laikraksts "Dienas Bizness" publicējis lielu analītisku rakstu par to, ka redzes korekcijas tirgū piedāvājums sasniedzis pasaules līmeni. Galvenais, ka nevis biznesmeņi izdara secinājumus, reklamējot sevi, bet neatkarīgā optometriskā centra speciālisti. Vairs nav nekādas jēgas pirkt brilles kaut kur ārzemēs: cenas pie mums ir pilnīgi eiropeiskas, dažkārt pat zemākas, bet izvēle, kvalitātes un tehnoloģiskie rādītāji - augstākajā līmenī. Starp citu, vadošā firma ir "Vision Express", tātad viss teiktais attiecas arī uz Liepāju. Tiek uzsvērts, ka pēc visdārgākās produkcijas ir arī pieprasījums.

* * *

Kādam lasītājam vajadzējis izremontēt radiotranslācijas uztvērēju. Viņam ieteica meklēt firmu, kas pārzin radiotranslāciju, "sakaru mezglā". Šāda uzņēmuma jau sen nav. Bet "bijušajās" vietās klients nomaldījies. Atnācis uz redakciju: "Pasakiet." Bet pie mums arī neviens nezina. Laikraksts jau rakstījis, ka, ja šī translācijas firma gribētu pelnīt naudu un vēl likumīgi, tā sāktu ar līgumu noslēgšanu. Un tad visi zinātu, kur jāgriežas, cik un kad jāmaksā. Bet tā strādā it kā pagrīdē. Būtu vismaz izkārtni piestiprinājuši "sakaru mezglā". Un darbs noteikti ritētu spraigāk.