Kurzemes Vārds

19:07 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Bez apkārtraksta arī žurku neiznīdēsi

Kirils Bobrovs

Par firmu "Trinīši", kas nodarbojas ar dzīvojamo telpu un sabiedrisko objektu sanitāro apstrādi, stāstījām pirms gada. Bet situācija pilsētā nemitīgi mainās un pie daudziem jautājumiem jāatgriežas atkal un atkal. Tādēļ arī notika saruna ar uzņēmuma direktori Marinu Čarkviani. Viņu pilnīgi atbalstīja arī sanitārā ārste Larisa Davidenko.

- Kas mainījies un kādas ir galvenās problēmas tagad?

- Attieksme pret mūsu firmu mainījusies uz labo pusi. Droši vien mūs labāk iepazinuši, un darbs ir. Bet galvenais ir cits - tuvojas pavasaris. Tas ir laiks, kad grauzēji un dažādi kaitīgi kukaiņi kļūst aizvien aktīvāki. Attiecīgi arī jārīkojas, bet tas galvenokārt ir atkarīgs no tiem, kas izmanto mūsu pakalpojumus.

- Iznāk, ka vēl ir uzņēmumi, kas ignorē jūs?

- Runa nav par ignorēšanu. Bet labāks varētu būt stāvoklis namu pārvalžu lielākajā daļā. Tur izvirza visai dīvainu argumentu: it kā neesot dokumenta, kas reglamentē žurku un prusaku iznīcināšanu pakļautajā dzīvojamajā fondā.

- Kā tad nav! Bet ēku sanitārās uzturēšanas normas. Tās taču neviens nav atcēlis!

- Gaida Pilsētas domes apkārtrakstu. Iespējams, kaut kādā ziņā tām ir taisnība. Pašvaldībai jāizsaka sava politika deratizācijas ziņā. Vajag noskaidrot, kā tā organizēta, teiksim, Rīgā, Ventspilī vai Daugavpilī, kur līgumu noslēgšana ir obligāta. Te nu citas izejas nav, Pilsētas domei vajadzētu atrast laiku šāda īpaša papīra sacerēšanai. Bet, ja tāds radīsies, varēs pieprasīt arī dot rīkojumu par obligātu roku mazgāšanu pirms ēšanas?

- Es domāju, ka nekādi papildrīkojumi nav vajadzīgi, jo izdevumi deratizācijai iekļauti dzīvokļu īres maksā. Bet jums, manuprāt, ir ne tikai šādi jocīgi piemēri?

- Pozitīvā ziņā varētu minēt Skolu valdes vadītājus. Tur sanitārie jautājumi nav pēdējā vietā. Skolās rūpējas ne tikai par telpu tīrību, bet arī par atkritumu konteineru stāvokli, kaut gan tas ir sabiedrības "Tari" pienākums. Kā piemēru varu minēt arī Policijas pārvaldes vadītājus, pat tās priekšnieku Briķa kungu personīgi, kurš par spīti finansu grūtībām tomēr atradis līdzekļus kaut vai to telpu apstrādei, kur pastāvīgi atrodas cilvēki. Tātad dažkārt iegansts nav tik daudz līdzekļu trūkumā, cik vienaldzībā. Gandrīz visos veikalos un kafejnīcās seko sanitārajam stāvoklim. Toties preču bāzēs, man šķiet, par to vispār nedomā. Un tādēļ no turienes uz veikalu un bērnudārzu tīrajām telpām "brauc" prusaki kārbās un pakās. Un tad sāk zvanīt mūsu telefoni - palīdziet.

- Bet taču ir zināms, ka daudz kas atkarīgs arī no kontroles?

- Nevēlos, lai manus vārdus uztvertu kā Vides veselības centra kritiku. Protams, kontrole ir. Vēl vairāk - šogad tā pastiprināta. Un to jau sajutuši sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu vadītāji, kuri laikus nav parūpējušies par līgumu noslēgšanu sanitārajai apkalpošanai. Bet, ticiet man, nav iespējams kontrolēt katru peli vai katru prusaku, ja telpas saimniekam par tiem nav daļas. No citas puses, viesnīca "Amrita", kura ne ar ko nav inficēta, regulāri izlieto līdzekļus kārtības uzturēšanai. Tur negaida, kad telpās parādīsies kādi kukaiņi.

- Vienaldzība savās galējās formās droši vien var izraisīt infekcijas "perēkļu" rašanos?

- Tieši tā arī gadās. Ja jums mājās parādījušies prusaki, tad tie visbiežāk nāk no kāda kaimiņu dzīvokļa, kura iemītnieki neko nedara, jo ir invalīdi vai galīgi nolaidušies. Tādos gadījumos jāgriežas namu pārvaldēs, kas parasti maksā par šāda perēkļa apstrādi. Ja kaimiņi vienlaikus apstrādās arī savus dzīvokļus, mēs tādos gadījumos sniegsim atlaides. Nevajag baidīties apstrādāt. Mēs lietojam tikai cilvēkiem un dzīvniekiem netoksiskus preparātus. Tajos nav kancerogēnu, bet tie garantē prusaku un citu kukaiņu iznīcināšanu uz ilgu laiku. Nāk pavasaris, un tagad ir īstais laiks parūpēties par to. Tīrība ap namiem, kas neļauj vairoties žurkām, arī visbiežāk atkarīga no iedzīvotājiem. Jau kļuvis gandrīz par normu sadzīves atkritumus maisiņos mest transformatoru apakšstacijā Atmodas bulvārī. To dara īrnieki - rodas atklāta nelikumīga atkritumu izgāztuve. Kāda te, sakiet, vēl vajadzīga kontrole?